- 25 Oca 2023 - 20:01

Sümela Manastırı Efsanesi Nedir? Hikayesi Merak Uyandırdı? Sümela Manastırı Kaç Yılında Yapıldı, Neden Ünlü? Sümela Manastırı Hangi İlimizde, Nerede?

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesinde yer alan, Meryem Ana Deresi'nin batı yamaçlarında yer alır. Rum Ortodoks dini için önemli bir yer olarak kabul edilir. Denizden 1150 metre ve vadiden 300 metre yüksekte yer alan bu manastır ziyaretçi akınına uğruyor. Peki, Sümela Manastırı'nın Efsanesi Nedir? Hikayesi Merak Uyandırdı? Sümela Manastırı Kaç Yılında Yapıldı, Neden Ünlü? Sümela Manastırı Hangi İlimizde, Nerede?

Sümela Manastırı, tarihleri arasında MS 365-395 yılları arasında inşa edildiği sanılan Kapadokya kiliseleri tarzında bir yapıdır. Kilisenin ilk kuruluşu ile manastır haline dönüşümü arasındaki bin yıllık dönem hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak Karadeniz Rumları arasında Atina'lı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşişin benzer rüyaları görüp, Sümela'yı kurdukları efsanesi mevcuttur. Ayrıca Trabzon İmparatoru III. Aleksios'un (1349-1390) manastırın gerçek kurucusu olduğu da düşünülmektedir.

Sümela Manastırı'nın Efsanesi Nedir?

Sümela Manastırı, 14. yüzyılda Türkmen akınlarına maruz kalmış ve Osmanlı fethinden sonra da kent savunmasında ileri karakol görevi üstlenmiştir. Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmed, II. Murat, I. Selim, II. Selim, III. Murad, İbrahim, IV. Mehmed, II. Süleyman ve III. Ahmed gibi Osmanlı Padişahları da manastırın korunmasına ilişkin fermanlar yayımlamışlardır. Osmanlı döneminde manastırın geniş imtiyazları olsa da, Trabzon ve Gümüşhane bölgesindeki İslamlaşma sürecinde Hristiyan ve gizli Hristiyan köyleri ile çevrili bir alan oluşmuştur. Rus işgali sırasında Rum milislerin karargahı olarak kullanılmış ve nüfus mübadelesi sonrası önemi yitirerek Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından onarılana dek terkedilmiştir.

Yunanistan'a mübadele sonrası Karadenizli Rumlar, Veria kentinde Sümela adını verdikleri yeni bir kilise inşa etmişlerdir ve her yıl Ağustos ayında tıpkı Trabzon Sümela'da yaptıkları gibi yeni manastırın çevresinde geniş katılımlı şenlikler düzenlemektedirler. 2010 yılında Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin izni ile Hristiyanlar tarafından Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos günü 88 yıl aradan sonra ilk ayin düzenlenmiş ve İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği I. Bartholomeos tarafından yönetilmiştir.

Peki, Sümela Manastırı'nın Efsanesi Nedir? Hikayesi Merak Uyandırdı? Sümela Manastırı Kaç Yılında Yapıldı, Neden Ünlü? Sümela Manastırı Hangi İlimizde, Nerede?

Sümela Manastırı Hangi İlimizde, Nerede? Sümela Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesinde yer alan, Meryem Ana Deresi'nin batı yamaçlarında ve deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte olan bir Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir.

Sümela Manastırı'nın hikayesi nedir?

Sümela Manastırı, hikayesine göre Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina'dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuştur. Rivayete göre, iki rahip aynı rüyada Sümela'da Meryem Ana'nın ikonunun bulunduğunu görmüşler ve Trabzon'a gelip manastırı kurmuşlardır. 6'ıncı yüzyılda İmparator Justinianus'un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine Generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

Sümela Manastırını  önemli kılan nedir?

Sümela Manastırı, bölgenin en önemli manastırı olmasının yanı sıra, kurulduğu dönemden itibaren keşiş yetiştiren bir okul misyonunu taşıması, tarihi ve kültürel değeri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, manastırın önemli kılan diğer bir özellik de mucize gerçekleştirdiğine inanılan bir ikonaya sahip olmasıdır. Bu ikona dayanarak Karadenizli Rumlar tarafından anlatılan efsane, manastırın tarihini zenginleştirir.

Sümela Manastırı hangi dine aittir?

Sümela Manastırı, Rum Ortodoks dini için önemli bir yer olarak kabul edilir. Denizden 1150 metre ve vadiden 300 metre yüksekte yer alan bu manastır ve kilise kompleksi, UNESCO "Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi"nde yer almaktadır.

Sümela Manastırı neden ünlü?

Sümela Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesinin Altındere Köyü'nde bulunan ve yeşilin ve mavinin eşsiz bir ahenk oluşturduğu doğal güzellikleri ile ünlü olmasından dolayı ünlüdür. Aynı zamanda, Trabzon'un önemli yapılarından biri olarak kabul edilen ve deniz seviyesinden 1150 metre yüksekte yer alan manastır, Meryem Ana Manastırı olarak da bilinmektedir.

Sümela Manastırı gezmek ne kadar sürer?

Sümela Manastırı'nı gezmek, ziyaret saatleri göz önüne alındığında yaz mevsiminde 09.00 - 18.00 arasında, kış mevsiminde ise 08.00 - 16.00 arasında gerçekleşebilir. Sümela Manastırı, Sümela'da gezilecek yerler arayanlar için aslında tek seçenektir ve sarp kayaların üzerine inşa edilmiş manastırda 1 gününüz göz açıp kapayıncaya kadar geçebilir.

Sümela Manastırı içinde neler var?

Sümela Manastırı içinde, kütüphane, kutsal ayazma, öğrenci odaları, misafirhane, mutfak, şapel ve ana kaya kilisesi gibi birçok bölüm yer almaktadır. Aynı zamanda yapılar geniş bir alan üzerinde konumlandırılmıştır. Ayrıca, yamaçta suyun geldiği büyük su kemeri de mevcut. Bu bölümler manastırın tarihi ve kültürel değerini gözler önüne serir ve ziyaretçilere geniş bir yelpazede deneyimler sunar.

Sümela Manastırı yürüyüş yolu ne kadar?

Sümela Manastırı'na ulaşmak için 1.2 km uzunluğunda bir yürüyüş yolu mevcut. Otobüslerin park ettiği alanda manastıra 1.2 km'lik yürüyüş yolundan dağa tırmanılabilir, ya da buradan dolmuşlarla tepeye transfer yapılabilir. Alternatif olarak, Altındere vadisinden geçen yol boyunca arabayla gidebilirsiniz.

# sümela manastır 2023, sümela manastırı nerede, sümela manastırı hikayesi, sümela manastırı açık mı, trabzon sümela manastır, sümela manastırı Trabzon, sümela manastır içi, sümela manastır giriş ücreti, sümela manastır ingilizce tanıtım, sümela manastırına nasıl gidilir, sümela manastır açık mı, sümela manastırı açıldı mı 2023, sümela manastır nedir, sümela manastırı içi, sümela manastırı ne zaman yapıldı, sümela manastırı giriş ücreti, sümela manastır nasıl gidilir, trabzon sümela manastır kaç km, sümela manastırı açılış saati, sümela manastırı bilet, sümela manastırı bayramda açık mı, sümela manastır tarihçesi, sümela manastırı beşeri unsur mudur, sümela manastırı araba yolu, sümela manastırı bilgi kısa, sümela manastırı açıldı mı, sümela manastırı bilgileri, sümela manastırı efsaneleri, sümela manastırı bilet fiyatı, sümela manastırı açılış kapanış saatleri, sümela manastırı açık mı 2023, sümela manastırı cafe, sümela manastır bilgi, sümela manastırı araba giriş ücreti, sümela manastırı ayin, sümela manastırı tarihi, sümela manastırı filmi, sümela manastırı cso, sümela manastırı nasil cikilir, sümela manastırı canlı izle, sümela manastır hakkında bilgi, sümela manastırı fotoğrafları, sümela manastırı bungalov evleri, sümela manastır hikayesi, sümela manastırı freskleri, sümela manastırı beşeri mi doğal mı, sümela manastırı fotoğrafı, sümela manastırı doğal güzellik midir, sümela manastırı efsanesi nedir, sümela manastırı english, sümela manastırı dünya miras listesinde mi, sümela manastırı dj, manastır sümela manastırı hakkında kısa bilgi, sümela manastırı gizemi, sümela manastırı fiyat 2023, sümela manastır kısa bilgi, sümela manastırı doğal unsur mudur, sümela manastırı dolmuş, sümela manastırı efsaneler, sümela manastırı eski hali, sümela manastırı efsanesi, sümela manastırı fotoğraflar, sümela manastırı giris ücretleri, sümela manastırı giriş ücreti 2023 öğrenci, sümela manastır gezilecek yerler, sümela manastırı fiyat, sümela manastır efsanesi, sümela manastırı dolmuşları, sümela manastır giriş ücreti 2023, sümela manastırı doğal mı beşeri mi, sümela manastırı freskleri pdf, sümela manastırı freskleri anlamları, sümela manastırı hava durumu, sümela manastırı hangi ilimizdedir, sumela manastir, sümela manastırı doğal varlık mıdır, sümela manastırı eodev, sümela manastır doğal mıdır, sümela manastırı hakkında kısa bilgi, sümela manastırının hikayesi, sümela manastır hava durumu, sümela manastırı eski fotoğrafları, sümela manastır ekşi, türkiye

25 Oca 2023 - 20:01 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.