Tarihi Kayma Sarayı Restore Edilmeyi Bekliyor

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan Nehri köyündeki Kayma Sarayı acil olarak restore edilmeyi bekliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Şemdinli ilçesinden 19 kilometre mesafede bulunan Bağlar (Nehri) köyünde 1870 yılında Seyyid Abdullah Hazretleri tarafından yaptırılan tarihi Kayma Sarayı’nın 2011 yılının Ekim ayında kazı ve temizlik çalışmaları yapılmıştı. Uzmanlar ortaya çıkarılan duvarların kış mevsiminde tahrip olmaması için acil olarak güçlendirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdi. Hakkari Valiliği ve Van Müze Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar sonucu üç bölmeli saray, odalarında birikmiş toprak ve taş parçalarının çıkarılmasının ardından güzel bir görünüme kavuşmuştu. 2011 yılındaki çalışmaları yürüten Van Yüzüncü Yıl üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, Kayme Sarayı’nda hedeflenen birinci etap çalışmaların tamamlandığını yapının etrafını ve içerisini ağaçların kapladığını, bina içinde koca koca ceviz ağaçları mevcut olduğunu içerisi ve dışarısının ise tamamen temizlendiğini ifade etmişti.

"SARAY RESTORE EDİLMEDİĞİ TAKDİRDE YIKILABİLİR”

Yöre halkı ise sarayın restore edilmemesi halinde desteksiz kalan duvarların yağmur ve karda yıkılabileceğini belirterek, her geçen gün taşları kayan bu güzel tarihi eserin yok olabileceğini söylediler. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine seslenen yöre halkı Seyyid Taha ve Seyyid Abdullah Hazretlerinin türbelerinin bulunduğu ve yerli yabancı yüzlerce kişinin ziyaret etmeye geldiği türbeler başta olmak üzere sarayın acilen restore edilmesi çağrısında bulundular. Tarihi sarayın restore edilerek turizme kazandırmasını isteyen yöre halkı restore çalışması bu yıl başlatılmaması halinde sarayın kış aylarına dayanamayacağını ve tamamen yıkılabileceğini söylediler.

16 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?