Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk:

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıldönümü dolayısı ile açıklama yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Jeoloji Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, depremin yaklaşık 16 milyon insanı etkilediğini belirtti. Depremin üzerinden geçen 15 yıla rağmen acıların hala hafızalarda olduğunu dile getiren Üzeltürk, Kayseri’nin de deprem riski olan bir kent olduğunu söyledi. Üzeltürk, Şehrimizde aletsel dönemden önceki yıllarda meydana gelen 240 yılı, 1205 ve 1717 yılı Kayseri merkezli, 1835 yılında ise Develi merkezli depremler ile son yıllarda meydana gelen depremlerde göstermektedir ki şehrimiz bir deprem kentidir. Güneşli depremi Kayseri kentinin 1940 yılındaki Erciyes ve Yeşilhisar depremlerinden sonra son aletsel dönemin en büyük depremidir. Maden Teknik Arama (MTA) tarafından 2012 yılında yayımlanmış olan Türkiye Diri Fay Haritası’na göre Kayser’yi etkisi altına alacak olan Ecemiş fayının dışında ise Sarız fayı da aktif bir fay olarak güncellenmiştir” ifadelerini kullandı.

Depremden korunmanın ilk adımının güvenli bina yapmaktan geçtiğini kaydeden Üzeltürk, “Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu bilinci anlayışında unutmadan ve rehavete kapılmadan devlet ve birey olarak asgari sorumluluklarımızı yerine getirmek durumundayız” dedi.

15 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?