Adana, Türkiye'de Bir İlki Gerçekleştirdi

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından geliştirilen ’’Erken Teşhis Ürün Kurtarır’’ projesi hayata geçiriliyor. Böylece insan hayatında son derece önemli olan erken teşhis gerçeği, bitkiler için de geçerli kılınmış oluyor.

Büyütmek için resme tıklayın

İl Tarım Müdürü Hamit Aygül, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen örnek projenin başarılı olması durumunda tüm Türkiye’de uygulanacağını ve üreticiye büyük kolaylıklar sağlayacağını belirterek, ’’ Hazırladığımız yazılımla, herkes sahada gördüğü bitki hastalığını fotoğraflayıp, merkezimize mesaj yolu işe iletebilecek. İlgili uzmanlarımız zararlıyı fotoğraftan teşhis edip, tedavi yöntemini ve kullanılacak ilaçları çiftçiye yine mesaj yoluyla iletebilecek” dedi.

HEM ZAMANDAN HEM MALİYETTEN TASARRUF

Hamit Aygül, Adana çiftçisinin daha fazla kalkınması konusunda sürekli çalıştıklarını belirterek, ’’ Projemizle, uzmanlarımız sahaya inmeden hastalığı tespit edeceğinden, zamandan ve maliyetten tasarruf etmiş olacağız. Hastalığın tespit edilemediği durumlarda ise yine personelimiz çiftçimizin yanında olacak ve sahada çözüm yolu bulmaya çalışacak ’’ diye konuştu.

ÇİFTÇİ TEKNOLOJİYLE TANIŞACAK

Proje kapsamında her ilçe müdürlüğüne bir adet tablet bilgisayar temin ettiklerini kaydeden Aygül, ’’Pilot ilçe olarak belirlediğimiz yerlerde uygulamalar yapmaya başladık. Öncelikle çiftçimize teknik bilgi veriyoruz. 2 ay içerisinde sahada uygulanır hale gelecek olan projemiz Türkiye’de de bir ilk olma özelliği taşıyor. Eğer başarı sağlarsak bakanlığımıza da sunacağız’’ şeklinde konuştu. Aygül, halen bitkiler üzerinde sürdürdükleri pilot uygulamanın başarılı olması durumunda aynı yöntemi hayvancılık için de kullanacaklarını sözlerine ekledi.

16 Ağustos 2014 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?