Beyin Kanaması Geçiren Gürcistanlı Mariam Şifayı Türkiye'de Buldu

Beyin kanaması geçiren Gürcistanlı küçük kız, ülkesinde ameliyat olamayınca şifayı Türkiye’de aradı. Prof. Dr. Cengiz Kuda’nın yaptığı operasyonla sağlığına kavuşan küçük kız, hastaneden çıkınca ilk olarak Topkapı Sarayı’na gitmek istedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Gürcistanlı 7 yaşındaki Mariam Gvachliani, şiddetli baş ağrısı ile hastaneye kaldırıldığında beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. Gürcistan’da kanamanın nedeni bir türlü belirlenemedi. Tomografi sonuçlarını bir kaç ülkeye gönderen aile, şifayı Türkiye’de aradı. Küçük kız acilen uçakla Türkiye’de getirilerek Florence Nightingale Hastanesi’ne yatırıldı. Florence Nightingale Nöroşirürji Bölüm Korrdinatörü Prof.Dr.Cengiz Kuday, küçük kızı ameliyata alarak beyninde oluşan kanamayı durdurdu. Sağlığına kavuşan küçük kız, hastaneden çıkınca ilk olarak Topkapı Sarayı’na gitmek istedi.

Prof. Dr. Cengiz Kuday, Mariam’ın geldiğinde bilincinin açık olduğunu kaydederek, “Baş ağrısı ile doktora gidiyor, çekilen filmlerinde beyinde kanama ve etrafında da ödem görülüyor. Gürcistan’da kanamanın nedenini ortaya çıkaracak teknoloji olmadığından doktor anjiyo yapılmasını istiyor. Altında bir anevrizma ya da başka bir anomaly olup olmadığını anlamak için. Geldiğinde şuuru açıktı. Hatta biz tereddüde düştük. Çocuk sağlam diye. Filmlerine bakınca ikinci bir kanamanın olabileceğini, sağlam hasta bizi daha çok korkutur” dedi.

Cengiz Kuday, yapılan tetkiklerde Mariam’ın beyninde kavernom olduğunu tespit ettiklerini belirterek, “Hemen anjiyografi yaptık. Bunu yapma sebebimiz bütün tedavi şeklimiz değişir çıkan sonuca göre. Anjiyografide küçük kızın beyninde kavernom olduğunu tespit ettik. Tekrar kanama riski olduğunu gördük. Kavernom içi anormal kan damarları ile dolu bir kanamadır. İnsanların yüzünde elinde kan beni çıkar. Kavernomlar kanamadıkça görülmez. Ancak kanayınca görülür. Bu damar anomalileri her yaşta görülebilir çocuk ya da büyük fark etmez” şeklinde konuştu.

Kuday’a teşekkür eden baba Levan Gvachliani, “Kızımız ameliyatın ardından mucizevi bir şekilde iyileşti. Kızımızda baş ağrısı oluyordu. Çekilen tomografisinde hematom olduğu ortaya çıktı. Bunun da kanama riski olduğu bize söylendi. Tabi çok üzüldük. Ülkemizde bu ameliyatı yaptırmamız mümkün olmadığından birkaç ülkeye sonuçları yolladık. Ama biz Türkiye’yi ve Cengiz Kuday’ı tercih ettik .Ülkemizdeki doktorlar beklememiz gerektiğini riskli olmadığını söylediler ama Cengiz Kuday, hemen ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi. Biz çok memnunuz ,çocuğumuzun durumu çok çok iyi. Doktor Cengiz Bey sayesinde çocuğumuz ayakta. Sağlığı ile ilgili bir sorunu yok” diye konuştu.

Ameliyatının ardından kızını Topkapı Sarayı’na götüren anne Tamar Gholadze, “Kızımız diziyi izliyordu ve çok beğeniyordu. Buraya gelirken çocuğa hasta olduğunu söylemedik. ’İstanbul’a Topkapı sarayını görmek için gidiyoruz’ dedik. Çocuk da çok sevindi. Ameliyatına ardından Topkapı Sarayı’na gittik. Kızımızın hayatı kurtuldu” şeklinde konuştu.

16 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?