Altın Fiyatlarına İşid Etkisi

Afyonkarahisar Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Ali Büyükduman, altın fiyatlarının yükselişinin devam ettiğini ve bu fiyat artışında en büyük etkenlerden birisinin ise Irak-Şam İslam Devleti Örgütünün (İŞİD) terör faaliyetleri olduğunu söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Altın piyasasındaki dalgalanmaların ve fiyat artışlarının devam ettiğini söyleyen Büyükduman, bununla birlikte bir belirsizlik yaşandığını anlattı. Altın borsasının siyasi krizleri, gerginlikleri sevmediğini belirten Büyükduman, fiyatların yükselmesinden İŞİD’in terör faaliyetlerinin büyük etkisi olduğunu dile getirdi. Fiyatların Türkiye’de düğün sezonundan dolayı altına olan talebin artması ile ilgisinin olmadığını da kaydeden Büyükduman, “Altın normalde düşüş trendine girmişti. Ancak bu İŞİD krizi fiyatları körükledi. Son olarak da ABD’nin İŞİD’e yönelik gerçekleştirdiği müdahale bir siyasi gerginlik ortaya çıkardı, bu da fiyatların iyice artmasına neden oldu. Altın siyasi krizi ve gerginliği sevmez. Bu siyasi krizde altın fiyatlarını yukarı yönde etkiledi. Müdahale sonrası dünyada bir olumsuzluk havası esti, sonrasında ne olacak diye. Kısacası altındaki fiyat artışı siyasi gerginlik devam ettiği müddetçe devam edecek. Ama bu siyasi gerginlik ne zaman sona ererse altın fiyatları tekrar gerileyecektir. Bunun beklentisi içerisindeyiz. Dünya artık globalleşti, yani Türkiye’deki düğün sezonun açılması, hızlanarak, altına olan talebin artması fiyatları etkilemez” dedi.

ALTININ GRAMI 86 TL’DEN DEN ALICI BULURKEN, ÇEYREK ALTIN İSE 150 TL’DEN SATILIYOR

Açıklamalarında altın fiyatları ve en fazla satılan takı türleri hakkında da bilgilere veren Büyükduman şunları söyledi:

“Düğünler hızlandı en fazla çeyrek altın ve bilezikler satılıyor. Eskisi gibi insanlar artık çeyrek altına rağbet etmiyor. Çünkü insanlar artık ekonomilerinde hatıra, gönüle değil de cebindeki paraya göre hareket ediyorlar. Bileziğin gramı 86 TL’den alıcı buluyor. Çeyrek altın 150 TL, yarım altın 300 TL, Cumhuriyet altını ise 600 TL’den satılıyor. 10 gün öncesine göre çeyrek altın bazında 5 TL’lik bir yükseliş var.”

Öte yandan, düğünlerden dolayı kuyumcuların yolunu tutan düğün sahiplerinin ise aldıkları takılarda gramajları düşük ve bozdurulduğu zaman fazla değer kaybı olmayan bilezikleri rağbet ettikleri kaydedildi.

15 Ağustos 2014 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?