Rabia günü

Dünya Rabia Gününde Mısır darbesi tüm yurtta protesto edildi. Aşırı sıcaklara rağmen yürüyüşlere beklenenin üzerinde katılım gerçekleşti.

Büyütmek için resme tıklayın

MALATYA- Mısır’da katliamın yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın ve darbe karşıtı gösterilerin sembolü dört parmakla yapılan "Rabia’nın öldürülüşünün yıldönümünde Malatya’da yürüyüş düzenlenip, basın açıklaması yapılarak, Mısır’daki zulüm protesto edildi.

İnönü Caddesi Kız Meslek Lisesi önünde toplanan Genç Memur-sen üyeleri, merkez ilçe Yeşilyurt belediye başkanı Hacı Uğur Polat, belediye başkan yardımcıları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Memur Sen üyeleri Soykan Meydanı’na kadar yürüdü.

Çeşitli sloganların atıldığı basın açıklamasında ilk olarak konuşan Memur Sen Malatya İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, “Mısır’daki zulmü, kınıyoruz, lanetliyoruz. Bugün bunun için buraya toplandık. Genç Memur-sen öncülüğünde tertip edilen ve Malatya’daki sivil toplum kuruluşların genç birimlerinin yer aldığı basın açıklamasına katılanlara teşekkür ediyorum” dedi.

DİYARBAKIR - Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Diyarbakır Şube Başkanlığı ve Genç Memur-Sen Diyarbakır Şubesi üyeleri, öğlen namazı çıkışı, Mısır darbesini protesto etti.

Yenişehir ilçesi Ofis Cami önünde bir araya gelen Rabia Platformu Bileşeni Genç Memur-Sen üyeleri, Dünya Rabia Günü etkinlikleri çerçevesinde öğlen namazı çıkışı Azc Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanlığı ve Genç Memur-Sen üyeleri adına basın açıklaması yapan Diyarbakır Genç Memur-Sen Başkan Yardımcısı Ayhan Artuk, bugün 14 Ağustos Dünya Rabia Günü nedeniyle hep birlikte ayağı kalkacaklarını söyledi.

Grup basın açıklamasının ardından daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

ANTALYA Antalya’da 40 derecelik sıcağa rağmen, 14 Ağustos Rabia Günü eylemi yapıldı.

Kazım Özalp caddesi(Kapalıyol) havuz başında Antalya Rabia Platformu ve Genç Memur Sen Antalya Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte basın bildirisi okunarak Mısır’daki Sisi hükümeti ve farklı yerlerde yaşanan vahşet ve zulümler protesto edildi. Çeşitli slogan atan grup, sık sık Rabia işareti yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Genç Memur Sen Antalya Şube Başkanı Arif Aydeniz, 14 Ağustos Rabia Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında zalimlere karşı eylem yapıldığını belirterek, Rabia’nın Mısır’da bir meydanının adının olmadığını, insanlığın zulme ve zalime meydan okuduğu meydanın adı olduğunu söyledi.

Açıklamasının ardından yaklaşık 50 kişilik grup, sloganlar atarak dağıldı.

SAMSUN (İHA) - Memur-Sen’e bağlı Genç Memur-Sen'in Samsun'da organize ettiği 14 Ağustos Dünya Rabia Günü'nde toplanan yüzlerce vatandaş, Rabia Meydanı'nda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Memur-Sen’e bağlı Genç Memur-Sen'in Samsun'da organize ettiği 14 Ağustos Dünya Rabia Günü'nde sivil toplum örgütleri İlkadım ilçesinde bulunan Mecidiye Caddesi üzerinde bir araya gelerek Müslümanlara yapılan zulmü kınayarak basın açıklaması yaptı. Gruplar adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Necdet Güneysu ve Genç Memur-Sen Samsun Temsilcisi Ali Saral Sarıalioğlu, Müslümanlara karşı yapılanları kınadıklarını söylediler. Basın açıklamasının ardından bir araya gelen gruplar açtıkları dev Türk bayrağıyla Mecidiye Caddesi, Kasaplar Caddesi üzerinden Büyük Cami’ye yürüdüler. Cami avlusunda toplanan sivil toplum örgütleri ve sendika temsilcileri ilk olarak dua etti. Ardından ise hayatını kaybeden tüm Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra program sona erdi.

ŞANLIURFA- Şanlıurfa'da Dünya Rabia günü nedeniyle Memursen tarafından organize edilen ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği yürüyüş düzenlendi. Grup 3 dilde hazırlanan pankart ve dövizlerle, Rabia Meydanına kadar yürüdü.

Dünya Rabia Günü nedeniyle Memursen Şanlıurfa Şubesi, Şanlıurfa Genç Memursen, İnsani Yardım Platformu ve AK Parti Şanlıurfa Gençlik kolları tarafından yürüyüş düzenlendi. hazırlanan İngilizce, Arapçe ve Türkçe pankart ve dövizlerle yaklaşık 700 metre yürüyen grup, İngilizce ve Kürtçe, İsrail, Mısır, Sisi, darbe ve zulm karşıtı sloganlar attı. Rabia meydanında sona eren yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Aşırı sıcak nedeniyle eylemcier ve basın mensupları zor anlar yaşadı. İslam coğrafyalarında yaşananlara tepkisini dile getiren Memursen şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Çoşkun, Dünya Rabia Günü olarak kabul edilen 14 Ağustos'u insanlığın dünyaya sahip çıktığı gün olarak tanımladı.

Alandan geçerken grubu gören ve Suriyeli olduğu öğrenilen 2 bayan bir süre duraksayarak, Arapça pankartları okuyup, eylemcileri izledi.

MANİSA- Genç Memur-Sen Manisa İl Temsilciliği, 14 Ağustos Dünya Rabia Günü dolayısıyla Manolya Meydanı’nda basın açıklaması düzenleyerek, tüm dünyada Müslümanlara yönelik yapılan zulmü kınadı.

“Tüm mazlumlar için zalimin zulmüne dur demek için” sloganı ile basın açıklaması yapan Genç Memur-Sen’e, İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsanı Yardım Vakfı (İHH) Manisa şubesi de destek verdi. Grup adına basın açıklamasını yapan Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Mesut Öner, “14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı gündür. 14 Ağustos, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gündür. 14 Ağustos, Mısır’ın darbecisi Sisi’nin, Suriye’nin canisi Esed’in, Filistin ve Gazze’de kan pazarı kuran Netenyahu yönetimindeki Siyonist katil İsrail’in, Doğu Türkistan’da Müslüman kıyımı yapan zalim Çin’in, Mali’de, Arakan’da, Orta Afrika’da Muhammedi bedenleri vahşet ve işkenceyle tanıştıran insanlıktan nasipsiz yönetimlerin, Halep’te, Şengal’de, Telafer’de, dünyanın farklı yerlerinde, farklı dinlere, farklı mezheplere, farklı milletlere mensup mazlumlara zulüm ederek insanlığı katleden zalimlerin kabus günüdür” dedi.

14 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?