CE işareti için onaylanmış kuruluşlar

​Ülkeler ve ülke yönetiminden sorumlu olanların en büyük görevlerinden biri, ülke vatandaşlarının sağlığını, güvenliğini koruma ve kullanılan araçların doğal ve çevre hayatına zarar vermesini engellemektir.

Büyütmek için resme tıklayın

Gelişen toplum ve gelişen dünya, ülkelerin bu anlamda daha fazla tedbir almalarını gerektirmekte ve ülkelere dışarıdan ithal edilen ürünler üzerinde daha fazla durulmasını gerektirmiştir. Avrupa Birliği Yeni Yaklaşım Direktifleri de bu anlamda bazı yenilikler getirmiş ve ürünleri iki sınıfta toplamıştır. Birinci grup, yüksek risk taşıyan ürünler, ikinci grup ise düşük risk taşıyan ürünler… Yüksek riskli ürünler demek; kullanımında insan sağlığı, can ve mal güvenliğini riske atabilecek ürünler olarak tanınmıştır. Düşük risk taşıyan ürünler ise bu riskleri taşımayan ürünler olarak belirlenmiştir. Yüksek risk taşıyan ürünlerin Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde pazarlanabilmeleri için bazı şartlar ön görülmüştür. Tüm bu şartlar, insan sağlığı başta olma üzere, can ve mal güvenliğini teminat altına almak içindir. CE işareti için onaylanmış kuruluşlar ise, üretici firmaların ürettikleri ürünlerin bu güvenlik kapsamında üretilip üretilmediğini bazı testler sonucunda öğrenen kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, AB üye ülkelerinden birinde faaliyet gösteren ve başka ülkelerde de şubeleri olan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, ürünler üzerinde gerekli analiz ve incelemeleri yaparak uygun şekilde üretilen ürünlere CE belgesi vermektedir. Bu belge sayesinde üretimler AB üye ülkelerinde kolaylıkla pazarlanabilmektedir yani serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadır.

CE işareti ne işe yarar?

Üretici bir firmanın ürünlerini daha geniş alanlarda yayabilmesi ve pazarlayabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Ülke içinde pazarlanmak istenen ürünlerin kalitesini ispatlaması ve insan, çevre ve doğal dengeye zarar vermediğini kanıtlaması, bu işin başlangıcıdır. Bunu başarabilmek için ise ürünlerin daha ilk üretilme aşamasında hatta tasarım aşamasından son aşamaya kadar dikkatli davranması gerekmektedir. Teknoloji ve elektronik eşya üretiminde son yıllarda ülke olarak büyük adımların atıldığı bir kesinliktir. Özellikle de genç nesillerin teknoloji alanında büyük adımlar atması, dünyanın diğer ülkelerinin dikkatini çekmemize neden olmuştur. Ancak ülkemizin üretici bir ülke olmasının önemi, Avrupa Birliği üye ülkelerinin pazarlarında yapılan reklamlara bağlıdır. Mesela elektronik alanında yapılan ve tasarlanan bir ürünün AB uyumluluk yasalarına göre CE belgesi alması gerekir. Bunun için, ürünün tasarım aşamasından sunum aşamasına kadar dikkatli bir şekilde işlenmesi ve insan sağlığı ile güvenliğini riske atmayacak şekilde olması gerekmektedir. Buna sahip olmayan ürünlerin Pazar payında kendine düşeni alması mümkün değildir. CE işareti, tarım ürünleri haricinde bulunan ve yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek risk taşıyan ürünler kapsamında olan ürünler için alınması zorunlu olan bir belgedir. Belge sahibi olan üretici firmalar, AB üye ülkelerinde serbest dolaşım hakkı kazanırlar yani daha fazla müşteri ve yüksek kazanç elde edebilirler.

CE belgesi nasıl alınır?

CE işareti için onaylanmış kuruluşlar, AB ülkelerinden birinde faaliyet gösteren ve diğer ülkelerde şubesi olan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, ürünleri bazı testlerden geçirerek CE belgesi almayı hak edip etmediğini tespit ederler ve hak eden ürünlere işareti verirler. Bu konuda yetkili olan kurumumuz, müşterilerinin daha iyi kazanç elde etmelerini sağlamak ve ürünlerinin dış ülkelere ihraç edilmesini sağlamak konusunda hizmet vermektedir. Siz de ürünlerinize serbest dolaşım hakkı kazandırmak için firmamız ile iletişime geçebilir, detaylı bilgilere ulaşabilir ve belge başvurusunda bulunabilirsiniz. Belge hakkında daha fazla detaya ulaşmak için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

21 Aralık 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?