SU DEPOLARININ TEMİZLİĞİ İHMALE GELMEZ

-ASKİ GENEL MÜDÜRÜ İRFAN KAYA:“APARTMAN VE İŞYERLERİNDEKİ SU DEPOLARININ TEMİZLİĞİNİN HİÇBİR AKSATMAYA SEBEBİYET VERMEDEN YILDA EN AZ BİR KEZ YAPTIRILMASI GEREKİYOR”

Büyütmek için resme tıklayın

-“ SU DEPOLARINDA PERİYODİK TEMİZLİK AKSATILDIĞINDA, DEPOLARIN İÇERİSİNDE PAS OLUŞUYOR, YOSUN TUTUYOR, BAKTERİLER ÜRÜYOR

Ankara Su ve Kanal İşletmesi (ASKİ) Genel Müdürü İrfan Kaya, Başkentlileri uyararak, su depolarından kullanılan sularınsağlıklı olması için rutin bakım ve temizlik işlemlerinin mutlaka yaptırılması gerektiğini bildirdi. ASKİ’nin, temiz ve kaliteli nitelikteki içme suyunu evlere kadar büyük bir titizlik içinde getirdiğini ifade eden Kaya, rutin bakımları aksatılan su depolarından alınan suların tehlike oluşturduğunu söyledi.

Genel Müdür Kaya, apartman ve işyerlerindeki su depolarının temizliğinin hiçbir aksatmaya sebebiyet vermeden yaptırılması gerektiğini belirterek,“Su depolarında periyodik temizlik aksatıldığında, depoların içerisinde pas oluşuyor, yosun tutuyor, bakteriler ürüyor… Kısacası insan sağlığını tehdit edecek her türlü olumsuz koşullar meydana geliyor ”dedi.

ASKİ’nin şehir şebeke suyunu İvedik İçme Suyu Arıtma başta olmak üzere bölgesel arıtma tesislerinde son teknolojik sistemlerle arıtarak en sağlıklı şekliyle abonelerine sunduğunu ifade eden Kaya, abonelerin de suyunu hijyen ve güven içinde tüketebilmeleri için üzerlerine düşen görevi yerine getirerek, yılda en az bir kez su depolarının bakım ve temizliğini yaptırmaları gerektiğini kaydetti.

KAYA: “SU DEPOLARININ YILDA BİR KEZ TEMİZLETİN”

Su depolarının temizlenmemesi durumunda oluşan tehlikelere karşı Başkentlileri uyaran Kaya, şunları söyledi:

“Su depolarının yılda en az bir kez temizlik ve bakımının yapılması gerekirken, abonelerin çoğu bu bakımı yaptırmıyor. Herhangi bir su kesintisinde, su depolarının içinde uzun süre beklemiş suyu kullanmak zorunda kalan Başkentliler, ‘sularımız kirli’ diye ASKİ’yi suçluyor. Oysa ASKİ, şehir şebeke suyunu konutlara getirinceye kadar birçok arıtma safhasından geçirerek en sağlıklı şekliyle abonelerine sunuyor. Ama bakımı yapılmayan su depolarının içi pas tutuyor, çamur birikiyor ve yosun bağlıyor… Sonrasında bu gibi nedenlerden dolayı sadece su kirlenmiyor, aynı zamanda suda bakterilerin üremesine de zemin hazırlanmış oluyor.”

Su depolarında temizlik ve bakım yaptırmak isteyen kurum, kuruluş ve kişiler, ASKİ’nin web sitesinde bulunan yetkili firmaların adres ve telefonlarına ulaşabilirler.

15 Ağustos 2014 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?