Ankara özel kız yurtları

Ankara ilçe ve üniversiteye yakınlık kriterlerine göre özel yurtları liste halinde görebilirsiniz.

Büyütmek için resme tıklayın

Üniversitelerin kalitesinin yanında kendinizi her alanda geliştirebileceğiniz ortama sahiptir. Başkentte 7'si devlet 11'i vakıf olmak üzere 18 üniversite bulunmakta. Bu üniversitelerde 500 binin üzerinde öğrenci okumaktadır. Eğitim olanaklarının fazla olması sebebiyle en fazla tercih şehir dışından gelmekte. Bu da şehirde özellikle üniversitelere yakın konumda bulunan semtlerde barınma sorununa sebep olmaktadır. Öğrenciler için KYK yurtları, öğrenci evi, özel yurt ve apart gibi dört farklı kalacak yer alternatifi vardır. Sırayla bu alternatifleri inceleyelim;

Ankara'da öğrenci evinde kalmanın maliyeti

Öğrenciler genellikle Ankaray güzergahında bulunan ve üniversitelere ulaşımın kolay olduğu Beşevler, Bahçelievler, Gazi Mahallesi, Kızılay, Kolej, Kurtuluş, Cebeci ve Tandoğan gibi semtlerde kalmaktadır.

Ankara'da KYK yurdunda kalmak mantıklı mı?

Ancak kontenjanı az olduğu için başvuru yapsanız dahi yurt çıkma ihtimali çok düşük. Bunun yanında okulunuza uzak yurt çıkma olasılığının yüksek oluşu, odalarda kalan kişilerin fazlalığı, giriş-çıkış saatlerinin esnek olmaması, internetin çok yavaş olması gibi birçok dezavantajı bulunmakta. Kısacası rahat bir ortam değil.

Ankara'da özel yurtta kalmak

Özel yurtlarda da odalar 1-2-3-4-5 kişilik. Bütçenize uygun oda seçme imkanınız var ayrıca oda arkadaşlarınızla anlaşamazsanız yönetim bu konuda daha esnek davranıp sizi başka odaya alabiliyor. Özel yurtların avantajı genelinin yemekli ve üniversiteye yakın oluşudur. Bu yüzden yurt ücreti haricinde yemek ve ulaşım için ekstra gideriniz olmaz. Fatura derdiniz de olmaz. Ancak Ankara'da özel yurt fiyatları ortalam 1000 TL. KYK yurduna göre 5 kat daha fazla. Fayda-maliyet analizi yaparak size en uygun alternatifi seçmelisiniz. Zira geleceğinizi etkileyecek üniversitede başarılı olabilmek için rahat edebileceğiniz bir ortamda kalmanız şart. Ankara ilçe ve üniversiteye yakınlık kriterlerine göre özel yurtları liste halinde görebilirsiniz. İlginizi çeken yurtların sayfasına tıklayıp yurdun dış görünüşünü görebileceğiniz harita, yurdun iletişim bilgileri, muhitin güvenilir olup olmadığı, oda özellikleri, yurt imkanları, yurda ait fotoğrafları tek sayfada görebilir ve bu bilgilere göre kararınızı verebilirsiniz.

Örneğin "Ankara Üniversitesi Kız Yurtları" araması yapıyorsanız bu bağlantıdan Ankara Üniversitesine yakın konumda bulunan özel yurtları liste halinde görebilir size en uygun yurdu arayarak aylık oda ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

17 Aralık 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?