Karasu Çayı Kurudu Araban Ovası Susuz Kaldı

Araban ilçesinde yüzyıllardır akan Karasu Çayı tamamen kurudu.

Büyütmek için resme tıklayın

İçerisinde çeşitli balıkların bulunduğu Karasu Çayı, mevsimin kurak geçmesi nedeniyle tamamen kurudu. Kırkgöz su gözünün ana kaynağının oluşturduğu büyük küçük kaynayan pınarlardan oluşarak Araban Ovası’ndan geçip Fırat Nehrine dökülen Karasu Çayı’nın suyu ile çiftçilerin sulu tarım yapma imkanı buldukları ve ilçenin mesire yeri olarak kullandıkları Karasu Çayı’nın tamamen kuruması bölge tarımını da olumsuz etkiledi.

Çiftçiler Karasu Çayı’nın kuruması sonucu tarımda yeterli sulama yapamadıklarını ve artık ilçede kuru tarım günlerinin başlayacağından korkuyor. Araban Ovası’ndaki 320 bin dönümlük arazi için Karasu Çayı’nın büyük önem taşıdığını belirten çiftçiler, arazinin yüzde 40’lık bölümünün buradan alınan suyla sulandığını kaydettiler. Arabanlı çiftçilerden Erol Sülüker, Araban Ovası’nın uzun yıllardan beri bir kısmının Ardıl Barajı, önemli bir bölümü de Çat Boğazı Barajı ile sulanacağı söylentilerinin 55 yılı aşkın süreden beri devam ettiğini söyledi.

Sülüker, “Arabanlı çiftçiler olarak suya ihtiyacımız olduğu yaz mevsiminde Karasu Çayı’nın tamamen kuruması nedeniyle Araban Ovası susuzluktan can çekişiyor. Bir an önce Ardıl Barajı’nın tamamlanması ve Çat Boğazı Barajı’nın da inşaatının başlatılıp tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

16 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Kamu ve özel bankalardan hangisi ile çalışıyorsunuz veya çalışırsınız?