ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ'NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

5-7 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir, 12-14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, 18-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da..

5-7 Mayıstarihleri arasında Eskişehir,12-14 Mayıstarihleri arasında İstanbul,18-23 Mayıstarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali, 23 Mayıs Salı akşamı Goethe-Institut Ankara’da gerçekleştirilenÖdül Töreniile sona erdi.

Film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler, atölye çalışmaları ile dolu, zengin bir programı seyircilerin beğenisine sunan Festival'de tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösterildi. Tüm festival etkinlikleri erişilebilir mekanlarda gerçekleştirildi.

Eskişehir’deTaşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Sinema SalonuSineBu, Ankara’da ise Çankaya BelediyesiÇağdaş Sanatlar MerkeziveUlucanlar Cezaevi Sinema Salonu'nun ev sahipliği yaptığı gösterimler, her yaştan sinemasever tarafından ilgiyle takip edildi.

ENGELSİZ YARIŞMA'DA BEŞ FİLM YARIŞTI

Engelsiz Filmler Festivali kapsamında beşinci kez gerçekleştirilen Engelsiz Yarışma'nın bu seneki programında Mehmet Can Mertoğlu’nunAlbüm, Kıvanç Sezer’inBabamın Kanatları, Reha Erdem’inKoca Dünya, Rıza Sönmez’inOrhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Varve Seren Yüce’ninRüzgarda Salınan Nilüferfilmleri yer aldı.

Eskişehir, İstanbul ve Ankaralı Festival seyircileri, yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılan pusulalar ile oylayarakSeyirci Özel Ödülü'nü belirlediler.

Yönetmen ve senaristİlksen Başarır, sinema yazarıMehmet Açarve yazar, oyuncuNazan Kesal’dan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi ise,En İyi Film, En İyi YönetmenveEn İyi Senaryoödüllerinin sahiplerini belirledi.

4 ÖDÜL SAHİPLERİNİ BULDU

Levent Kol'un sunuculuğunu gerçekleştirdiği Ödül Töreni'nde, Levent Kol'a işaret dili çevirmeniOya Tanyerive törenin sesli betimlemesini yapanNezahat Şalkamcıeşlik etti.

Engelsiz Yarışma ödülleri, İngiltere Büyükelçisi eşiMaggie Mooreve GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) direktörüEngin Yılmaztarafından takdim edildi.

Engelsiz Yarışma'daEn İyi Filmödülünün sahibi Reha Erdem’in yönettiğiKOCA DÜNYAolurken,REHA ERDEMdeEn İyi Yönetmenödülüne değer bulundu.En İyi Senaryoödülünün sahibiAlbümfilmiyleMEHMET CAN MERTOĞLU’nun oldu. Seyircilerin oylarıyla belirlenenSeyirci Özel Ödülü iseRıza Sönmez’inyönettiğiORHAN PAMUK’A SÖYLEMEYİN KARS’TA ÇEKTİĞİM FİLMDE KARS ROMANI DA VARfilmine verildi.

ORHAN PAMUK’A SÖYLEMEYİN KARS’TA ÇEKTİĞİM FİLMDE KARS ROMANI DA VARfilminin yönetmeni Rıza Sönmez ve oyuncuları Yüksel Ermutlu ile İsrafil Parlak, seyirci Özel Ödülü’nü İngiltere Büyükelçisi eşi Maggie moore’un elinden aldı. YönetmenRıza Sönmez: “Yüksel Ermutlu olmasaydı bu filmin fikri doğmayabilirdi. Dezavantajını engel olarak görmeyen herkes için bu ödülü kaldırıyorum. Bir tek vicdanlarımız bize engel olmasın.” dedi.

Filmin oyuncusuYüksel Ermutluise “Görme engelliyim ama engelim bana hiç engel olmadı. İstediğim herşeyi yaptım. Şarkıcı olacağım dedim ve şarkıcı oldum. Şimdi ise hem artist, hem şarkıcıyım.” diyerek ödül sevincini seyircilerle paylaştı.

Albümfilmini temsilen, filmin oyuncusuMuttalip Müjdeci, En İyi Senaryo ödülünü GETEM direktörü Engin Yılmaz’ın elinden aldı. Müjdeci “Bu festivalin 81 vilayete yayılıp kalpten bakan insanların bu festivali görmesini istiyorum. Bu ödülü dünyada ve Türkiye’de ne kadar ezilen işçi ve emekçi varsa, onlar için kaldırıyorum.” diye konuştu.

Gecenin bitimindeAnatole’ün Küçük Tenceresiadlı kısa film, sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile konukların beğenisine sunuldu.

ESKİŞEHİR, İSTANBUL VE ANKARA’DA FİLM EKİPLERİ SEYİRCİLERLE BULUŞTU

Engelsiz Filmler Festivali'nde bu yıl "Engelsiz Yarışma", "Engel Tanımayan Filmler", "Dünyadan", "Türkiye Sineması", "Sinema Tarihinden", "Uzun Lafın Kısası", "Çocuklar İçin" ve "Otizm Dostu Gösterim" başlıkları altında toplam34 filmgösterildi.

Eskişehir’deki gösterimlerdeMavi Bisikletfilminin yönetmeniÜmit Körekenve yapımcısıNursen Çetin Köreken,Albümfilminin oyuncusuMuttalip Müjdeci, Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Varfilminin yapımcısıGürkan Kılınç;İstanbul’daki gösterimlerdeDuyufilminin yönetmeniAli Demirtaş,Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Varfilminin yönetmeniRıza Sönmez;Yeryüzündesin. Bunun Bir Tedavisi Yokfilminin yönetmeniUmut Beşkırmave yapımcısıNihan Belgin,Albümfilminin yönetmeniMehmet Can Mertoğlu,Rüzgarda Salınan Nilüferfilminin yönetmeniSeren Yüce;Kara Atlasfilminin yönetmeniUmut Vedat, Babamın Kanatlarıfilminin yönetmeniKıvanç Sezer;Ankara’daki gösterimlerde iseAlbümfilminin oyuncusuMuttalip Müjdeci, Babamın Kanatlarıfilminin oyuncusuKübra Kip, Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Varfilminin oyuncularıYüksel Ermutluveİsrafil Parlakişaret dili çevirmeni eşliğinde yapılan söyleşilerde Festival takipçilerinin sorularını yanıtladı. Filmlerini ilk kez sesli betimleme ve işaret dili çevirisiyle izleyen yönetmen, oyuncu ve film ekipleri, göremeyen ya da işitemeyen sinemaseverlerin yaşadıkları sinema deneyimini paylaştılar.

SANAL GERÇEKLİK DENEYİMİ

Engelsiz Filmler Festivali, bu sene yan etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Festival’de seyirciler iki farklı proje sayesinde sanal gerçeklik ile tanıştılar.

Körlük Üzerine Notlar: Karanlığa Doğruadlı ilk projede izleyiciler, 1983 yılından itibaren görme yetisini yavaş yavaş kaybeden yazar John Hull’un tuttuğu sesli günlükleri görsel-işitsel olarak deneyimleme fırsatı buldular.

Tekerlekli Sandalye Simülatörüise, kullanıcıların; tekerlekli sandalye kullanan kişilerin kent ortamında karşılaştığı engelleri deneyimlemesine imkan verdi.

British Councilişbirliği ile gerçekleştirilensanal gerçeklik deneyimlerine Boğaziçi Üniversitesi Sinema SalonuSineBuve Çankaya BelediyesiÇağdaş Sanatlar Merkeziev sahipliği yaptı.

SKİŞEHİR VE İSTANBUL’DA ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Eskişehir'de düzenlenenKahramanların Animasyonu Atölyesi'nde, 9-12 yaş grubundan 12 işitme engelli çocuk, kendilerini betimledikleri karakterler tasarlayarak, bu karakterlerle kısa birer animasyon film çektiler. Atölyenin eğitmenliğini canlandırma sanatçısıIşık Dikmenyaptı.

Festival’in İstanbul ayağında ise,Bakış Açısı Atölyesibeden hareketi ile kamera hareketi ilişkisini araştırdı. Eğitmenliğini dans ve performans sanatçısıTuğçe Tuna’nın yaptığı atölye,British Councilişbirliği ile gerçekleştirildi.

Ana destekçisiAçık Toplum Vakfıolan Engelsiz Filmler Festivali,Puruli Kültür Sanattarafından,Kültür ve Turizm Bakanlığıkatkılarıyla gerçekleştirildi.

Festival'eAvrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, British Council, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Ankara, İrlanda Büyükelçiliğiveİsviçre Başkonsolosluğuda destek verdi.

Engelsiz Filmler Festivali gelecek sene tekrar buluşmak üzere seyircilerine veda etti.

25 Mayıs 2017 - Kültür - Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.