Bakandan Müjdeli Haber! Binlerce Kişiye Ödeme Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den sevindiren açıklama geldi. Üreticiye 60 milyon avroluk hibe yolda! Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında düzenlenen 6. Başvuru Çağrısı ile toplam 60 milyon avroya varan finansman hibe edilerek üretici ve yatırımcıların kasasına girecek.

Bakandan Müjdeli Haber! Binlerce Kişiye Ödeme Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den sevindiren açıklama geldi. Üreticiye 60 milyon avroluk hibe yolda! Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında düzenlenen 6. Başvuru Çağrısı ile toplam 60 milyon avroya varan finansman hibe edilerek üretici ve yatırımcıların kasasına girecek.

Avrupa Birliği’nin gelişmekte olan ülkeleri dahil ettiği uygulama olan Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamı içinde Türkiye’yi de barındırıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli söz konusu program kapsamında üreticilerimize ve yatırımcılarımıza toplamda 60 milyon avroyu bulan finansmanın hibe edileceği müjdesini verdi. Proje kapsamına alınan ülkemizdeki 42 ildeki üreticilerimize seslenen Bakan Pakdemirli “Durmayın, beklemeyin, bize gelin ve %65’e kadar olan bu hibeyi sakın kaçırmayın” ifadelerini kullandı.

Bugün itibarıyla Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında proje hazırlama süresinin başladığı belirtildi. Hayata geçirilmek istenen projelerin değerlendirilmesi sonucu verilecek olan finansman desteği hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Projelerini hazırlayıp sunmak için üreticimize 3 ay süre veriyoruz.” dedi.

Yerli Üreticiye ve Yatırımcıya Kaçırılmayacak Fırsat!

Bakan Pakdemirli, IPARD 6. Başvuru Çağrısı İlanı Tanıtım Programı ile üreticilerimiz başta olmak üzere tüm kamuoyuna söz konusu 60 milyon avroluk hibe hakkında açıklamalarda bulundu. Tanıtım programında söz alan Tarım ve Orman Bakanı, kırsalı daha çok desteklemek amacıyla var gücüyle çalıştıklarını ve yeni imkanlar yaratmaya devam ettiklerini söyledi.

Kırsal alanda yapılan yatırımları artırmak, üretime doğrudan katkı sağlamak ve istihdam alanı sağlamak için yeni bir hibe paketini kamuoyuna duyurduklarını ifade eden Bakan Pakdemirli, yatırım yapan, yeni istihdam alanları oluşturan ve ülkeye katma değer sağlayacak projeleri olan her girişimciye tam destek verdiklerini sözlerine ekledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği’nin (AB) kırsal kalkınma hibesi olan IPARD’ı uygulamaya geçiren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) ülkemizde 42 ilde kırsal kalkınma hibelerini yatırımcılara sunduğunu kaydetti.  Tanıtım programında program ile ilgili detaylı bilgileri kamuoyuna açıklayan Bakan Pakdemirli, “IPARD programı kapsamında bugüne kadar 14 binden fazla projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık” ifadelerinde bulundu. Söz konusu tarım alanında yapılan hibe desteklerinin, kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapılmasını sağladığını belirten Tarım ve Orman Bakanı, bu yatırımların sonucunda da 60 bini bulan yeni istihdam alanı oluşturduklarının altını çizdi.

Hayvancılık ve İşletme Pazarına Da Hibe Var

Bakan Pakdemirli IPARD programı kapsamında 5. Başvuru Çağrısı’nı geride bıraktığımız şubat ayında yaptıklarını dile getirerek “250 milyon avro (yaklaşık 1,5 milyar lira) değerindeki hibe bütçeli 5. çağrıda, hayvancılık ve işletme pazarlama yatırımlarını destekliyoruz.” dedi. Söz konusu 5. Başvuru Çağrısı’nın başvuru sürecinin devam ettiğini vurguladı.

IPARD 6. Başvuru Çağrısı İlanı Tanıtım Programı

Tanıtım toplantısında söz alan Bakan Pakdemirli, “Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinde" bu dönem 6. Başvuru Çağrısı’nı düzenlediklerini belirterek toplamda 60 milyon avro değerindeki hibeyi üretici ve yatırımcıya sunduklarını ifade etti. Hibe olarak verilen 60 milyon avronun 400 milyon liraya tekabül ettiğine de dikkat çekti.

Pakdemirli, söz konusu 60 milyon avroluk hibenin bütçesinin %75’ini Avrupa Birliği’nin verdiğini ifade ederken kalan %25’lik kısmın ise ulusal kaynaklardan desteklendiğini vurguladı.

7 Alt Sektör Desteklenecek!

Bakan Pakdemirli tanıtım toplantısında, söz konusu hibe paketiyle kırsaldaki istihdama doğrudan katkı sağlayacak olan gençlerimize ve kadınlarımıza önemli avantaj sağlayacak konulara değindi. Sözlerine “Desteklenecek olan 7 alt sektör arasında, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan ile çiçek soğanu üretim yatırımları, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi yer alıyor” diye devam eden Pakdemirli, sektörleri şu şekilde açıkladı: “Zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimi, kırsal turizm faaliyetleri, kültür balıkçılığı, yenilebilir enerji tesisleri ile kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumunu bu çağrı kapsamında destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hibeden Yararlanmak İçin 3 Ay Süre

IPARD kapsamında kredi veya borç değil, karşılıksız finansman yani hibe verdiklerini vurgulayan Pakdemirli, 42 ilimizde bulunan üreticilere seslenerek “Durmayın, beklemeyin, bize gelin. %65’e kadar olan bu hibeyi kaçırmayın.” dedi. Başvuruların TKDK il koordinatörlüklerine yapılacağını ifade eden Bakan Pakdemirli, 3 ay süre verilen proje sunumunda başvuruların 8 Temmuz ile 23 Ağustos arasında olacağını vurguladı.

09 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.