Diyarbakır'da ciğer kebabı ramazanda da ilgi görüyor

Diyarbakır'da günde üç öğün ciğer kebabı ramazanda da seçim ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yöresel lezzetleri arasında yer alan ciğer kebabı iftar sofralarında da alaka görüyor.

Diyarbakır'da günde üç öğün ciğer kebabı ramazanda da seçim ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yöresel lezzetleri arasında yer alan ciğer kebabı iftar sofralarında da alaka görüyor.

Ramazanın da bırakılmaz lezzetleri arasında yer alan ciğer kebabı iftar saatlerinde hazırlanıyor, sofraları zenginleşiyor. Ciğer kebabı ustası Ali İnce, 20 yıldır ciğer kebabı yaptığını söyledi.

Ciğer kebabının kuzu ciğerinden yapıldığını ifade eden İnce, şehirde kahvaltıda bile bu kebabın seçim edildiğini belirtti.

İnce, ciğerin demir ağırlıklı bir yiyecek kaynağı olduğuna işaret ederek, "Tazeliğine çok dikkat etmek gerekiyor. Vitamininin kaybolmaması açısından fazla kurutulmaması gerekli. Ciğer kebabı Diyarbakır'ın yiyecek kaynağı. Yurttaşlar sahurda ve iftarda gelip, ciğer yiyor. Ciğerin bedene verimi çok." dedi.

İstanbul'dan gelen ve iftarda ciğer kebabı seçim eden Ferhat Öztürk ise bu kebabın Diyarbakır'da sanki bir kültür olduğunu aktardı.

Öztürk, "Ciğer kebabından hoşlanıyoruz. Yemeklerde bizim ana menümüz. Diyarbakır'a her geldiğimde 3-4 kere ciğer kebabı yemeden gitmem. Ciğer yemediğimde Diyarbakır'a geldiğimi zannetmiyorum." diye konuştu.

Ciğer kebabının lezzetinden dolayı ramazanda da iftar ve sahurda harcandığını dile getiren Öztürk, "Ciğer kebabı çok lezzetli ve taze olduğu için 24 saat yenilse bile doyulmaz. Hem sahurda hem iftarda her saatte yerim." ifadelerini kullandı.

İbrahim Saygın da, ramazandan evvel kimi zaman sabah kahvaltısında da ciğer harcadığını anlatarak, şimdi de iftarını ciğer kebabıyla yaptığını kaydoldu.

21 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.