BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK, “KÖYLERE MALZEME DESTEĞİ” TÖRENİNDE AYAŞLILARLA BULUŞTU

“AYAŞ’A SON ÜÇ YIL İÇİNDE ESKİ PARAYLA 97 TRİYON LİRALIK YARDIM YAPTIK. ŞİMDE DE DÜĞÜN, BAYRAM VE CENAZELERİNİZDE KULLANILMAK ÜZERE KÖY ODALARINIZA MALZEME YARDIMI YAPIYORUZ”..

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,“köylere malzeme desteği”projesi kapsamında Ayaş’ta; masa, sandalye, ses sistemi ve servis takımlarından oluşan eşya dağıtımı yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’ya bağlı tüm ilçelerin Büyükşehir Belediyesi sınırları içine dahil edilmesiyle köy statüsünden mahalleye dönüştürülen 909 köye, düğünlerde, bayramlarda ve cenazelerde kullanılmak üzere masasından, sandalyesine, çay ocağından tüpüne, çay bardağından ses sistemine kadar malzeme yardımı yapıyor.

Başkan Gökçek,“köylere malzeme desteği”projesi kapsamında bugün ilk olarak Ayaşlılarla buluştu. Ayaş Belediye Binası önünde düzenlenen törene, Başkan Gökçek’in yanı sıra Ayaş Belediye Başkanı Burhan Demirbaş, Ayaş Kaymakamı Ahmet Başbaydar, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları ile vatandaşlar katıldı.

-“ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERİYORUZ”

Başkan Gökçek, törende yaptığı konuşmada ilçeye Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlardan kısaca bahsetti. Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükşehir Belediyesi olarak Ayaş’a elimizden gelen desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. 2014 yılından bugüne kadar Ayaşımıza yapmış olduğumuz yatırımların miktarı eski parayla 97 triyon liradır. Fen İşleri Daire Başkanlığımız tarafından eski parayla 58 trilyonluk yatırım yapıldı. 3 yıl içinde 223 bin ton asfalt döktük. 102 kilometre yol açım, bakım ve tarım yolu yaptık. 18 bin 400 metrekare kaldırım yaptık, 7 kilometre yeni imar yolu açtık. ASKİ tarafından ilçeye 36 kilometre içme suyu hattı döşendi. 8 bin 600 metreden fazla atık su ve yağmur suyu hattı yapıldı.

Köylere 19 tane arıtma tesis yapıldı, 6 tane deponun bakımı gerçekleştirildi. 16 tane klorlama makinesi konuldu. ASKİ’ye bir hizmet binası yapıldı. Ayrıca 19 tane araç alıp Ayaş’ın hizmetine sunuldu.”

Başkan Gökçek, Ayaş’ın güzelleştirilmesi için de 46 bin çiçek, 217 bin tane çalı grubu, 1521 tane yetişkin ağaç dikildiğini belirtirken, 467 tane kent mobilyası, 2 tane yeni park alanını düzenlemesi ile köylere 77 tane oyun grubu kurulduğunu söyledi.

-ÇİFTÇİLERE YAPILAN YARDIMLAR…

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Ayaş’lı çiftçilere karşılıksız 3,5 trilyonluk yardım yapıldığını ifade eden Başkan Gökçek,şöyle dedi:

“98 ton yem bitkisi ve tohum desteği verdik. Akkaraman ve teke merinos türü koyun vererek, 59 aileye yardımda bulunduk. 7 bin 16 mevye fidanı ve 1.5 ton kavuzsuz arpa desteği yaptık. Silaj paketleme ile 572 tane paketleme yaptık. 15 kişiye İyi Tarım Uygulama Sertifikası verdik. Bir vatandaşımıza süt tankı desteği, 10 kişiye de yüz adet arıcılık desteği yaptık. 596 dekar arazinin ekilecek hale gelmesi için taş toplama hizmetini de ücretsiz olarak sizlere sunduk.”

“YAPTIKLARIMIZ HELALİ HOŞ OLSUN”

Başkan Gökçek, yapılan hizmetlerin helali hoş olması dileğinde bulunarak, Ayaş’a yapılan diğer yardım ve yatırımları şöyle sıraladı:

“Çanıllı Göleti’nde turna balığı şenliğinde ana sponsor olduk ve 238 yarışmacıya yardımda bulunduk. Ayaşlı Kadınlar Derneği’nin genel gider harcamalarına destek veriyoruz. Akkuyu Ilıca da jeotermal işletme sahamız için girişimlerde bulunuyoruz ki işsizlik azalsın.

Akkaya salça üretim merkezi yaptık, şu anda çalışıyor. Ayaşımızın genelinde 1638 aileye 24 bin 500 koli gıda, 1611 ton kömür yardımında bulunduk. Ayrıca 34 camimize 102 ton kömür yardımı yaptık.

1644 aileye kırtasiye, kaban ve bot yardımları gerçekleştirdik. Ayrıca dekoratif saat kulemizi inşa ettik, Kent Estetiği Daire Başkanlığımız tarafından 4,5 km bordür ve tretuvar döşedik.

Bir adet havuz, 7 adet vazo ve figür yerleştirdik. 2 kilometre oto korkuluk yaptık. EGO Genel Müdürlüğü’nün 5 adet otobüsü Ayaş’a hizmet vermektedir. 4 kilometre de yol çizgi çalışması yaptık.”

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tüm bu yatırımların son üç yıl içinde yapıldığını anlatan Başkan Gökçek, “Bunların toplam tutarı da eski parayla 97 trilyondur. Helali hoş olsun”dedi.

Başkan Gökçek, Ayaş Meydanı’nın düzenlenmesi konusunda da Koruma Kurulu’ndan karar çıktığını ve kısa sürede çalışmalara başlayacakları müjdesinin verdi.

-“25 İLÇENİN KÖY ODALARINA MALZEME DESTEĞİ VERİYORUZ”

Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 ilçede uygulamaya başlanılan köy odalarına yardım projesi çerçevesinde Ayaş’ta bulunduklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayaş ve köylerimize yaptığımız bu yatırım ve yardımların dışında şimdide köy odalarınız için sandalye, masa, çaydanlık, bardak, çay ocağı tüpü, ses sistemi, servis takımları veriyoruz. İstedik ki düğünlerinizde cenazelerinizde vatandaşlarımız köy odalarında toplansın, çay ocakları da bizden olsun. Bu suretle bundan sonra köylerinize geldiğimizde bize de ikramda bulunursunuz. Hepinize sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.”

10 Temmuz 2017 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi