YSK Yedek Üye İle Alınan Karara Yapılan İtirazı Ret Etti

YSK'nin yapılan itirazlarında İstanbul seçimleri ile alakalı verilen kararın kaldırılması, Kurul'un yedi asil üyenin bir araya gelerek karar vermesi istendi.

YSK Yedek Üye İle Alınan Karara Yapılan İtirazı Ret Etti

Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) İstanbul İl Seçim Kurulu aracılığıyla yapılan bir müracaatta, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim iptaline ait kararın yedek üyelerin katılımıyla verildiği, bu üyelerin dördünün yedek olduğu belirtildi. Müracaatta, İstanbul seçimleri ile alakalı verilen kararın kaldırılması, Kurul'un yedi asil üyenin bir araya gelerek karar vermesi istendi.

İstemi görüşen Yüksek Seçim Kurulu, talebi red etti.

Seçim Kurulu kararında, Tüzük'nın 79. maddesine göre, Yüksek Seçim Kurulu'nin yedi asil ve dört yedek üyeden oluştuğu, üyelerin altısının Yargıtay, beşinin Danıştay genel kurullarınca gizli oyla seçildiği anımsatıldı.

"Doğrudan 'yedek üye' sıfatıyla seçilmiyor"

Yüksek Seçim Kurulu Yargıtay ve Danıştay genel heyetlerince doğrudan "yedek üye" sıfatıyla seçilmediği vurgulanan kararda, hangi üyelerin yedek olacağının ad çekme suretiyle belirlendiği belirtilmiştir.

Kararda, Tüzük, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun ve 7062 sayılı Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da, Yüksek Seçim Kurulu'nun yedi üye bir araya geleceğine dair  bir karar ve hüküm bulunmadığı vurgulandı.

Açık ve yasal bir düzenlemenin bulunmadığı hallerde yüksek mahkemeler kendi çalışma usul  ve yöntemler esasları evrensel hukuk ilkelerine aykırı olmamak üzere teamül ve içtihatları ile oluşturduklarına işaret edilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Kararlardaki demokratik meşruiyet ve geniş katılımlı müzakereye olanak tanımak açısından Yüksek Seçim Kurulu oldukça uzun bir süredir on bir tam üye ile toplanmakta kararlarını salt çoğunlukla almaktadır.

Kaldı ki 298 sayılı Kanun'un 113/3. maddesinde, Yüksek Seçim Kurulu'nin tercihin sonunda verilecek tutanaklara karşı yapılan itirazların araştırılmasında, tam sayı ile yani on bir tam sayı ile on bir üyenin bir araya geleceği düzenlenmiştir.

298 sayılı Kanun'un 113. maddesinin 4. fıkrasında da diğer hususlarda Kurulun mürettep adedinin çoğunluğu ile toplanabileceği kararı, itirazların araştırılması dışındaki müzakerelerde de tam sayı ile bir araya gelebileceğini öngörmekte, ancak gerekli hallerde tam sayının altında bir sayı ile toplanmaya da olanak vermektedir.

Somut itiraz mevzusu olayda, seçimin sonunda verilecek tutanaklara karşı yapılan itirazların, 298 sayılı Kanun'un 113/3. maddesi uyarınca üye tam sayısı olan on bir üye ile toplanıp karara bağlanmasında Anayasa ve diğer ilgili mevzuata aykırı bir durum bulunmamaktadır."

20 May 2019 - 18:40 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.
Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi