BİZE NE OLUYOR?

Haberlerin başlıklarına şöyle bir göz attım.Boşanmak isteyen karısını çocuğunun yanında üstelik de uyurken canice öldüren vicdansız adam.Derse çalışmayan 6 yaşındaki oğlunu merhametsizce öldüren vahşi hayvandan daha da vahşileşen insan bozması canavar.Kopya yakalayan araştırma görevlisini öldüren üniversitesi öğrencisi. Vs.vs. cümleleri uzatmak istemiyorum.Bize neler oluyor? Bunlar normal haller değil. Bir insan bir insanı, karısını, çocuğunu, hocasını neden öldürür?Bir şeyler yanlış gidiyor. Basının bu haberleri ön plana çıkarması doğru değil. Bunlar kötü örnek oluşturuyor.Vahşet haberleri, şiddet haberleri kesinlikle verilmemeli. Bunlar derhal yasaklanmalı. Kanun çıkarılmalı. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu konu acilen ulaştırılmalı.Diğer taraftan bir çok dizi de adam öldürme sahnelerinin arttığı aşikar. Neden adam öldürme sahneleri artırılıyor? Reyting için. Reyting için toplumun psikolojisi bozuluyor.Birileri reyting ve fazla reklam peşinde koşarken insanlara adam öldürme fikri aşılanıyor. Yanlış olan şeyler ayrıntısıyla anlatılırsa bazı insanları olumsuz etkiliyor bu.Elbette olay sadece haberlere ve televizyon dizilerine, filmlere bağlanamaz.İnsanımızın da eğitimi önemli.Şu bir gerçek ki, çoğu insanımız maalesef dinî değerlerden habersiz. Kur’an ne diyor, peygamberimiz ne buyurmuş bilmiyor.Kendisinde manevi değerler oluşmamış. belki sorsan “ hamd olsun ben Müslümanım” der. Müslümanım demek ayrı, İslamı bilip yaşamak ayrı. Müslümanım demek ayrı, İslamî ahlaka sahip olmak ayrı.Lafla peynir gemisi yürümez.Allah’a ve ahiret gününe inanan bir insan, bırakın bir insanı öldürmeyi, bir canlıyı bile bilerek öldürür mü?Öldürmez.Başka bir kimsenin kılına zarar gelsin ister mi?İstemez.İşte Maide suresindeki şu ayeti okuyalım:“Kim, herhangi bir cana kıymayan veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir kimseyi öldürürse, bütün insanları öldürmüş, kim de bir kim-senin yaşamasına sebep olursa, bütün insanları ihyâ etmiş gibi olur.”(Mâide 5/32)Kim bunu bildiği halde, bir insanı haksız yere, suçsuz yere öldürmeye cesaret edebilir?Şu hadis-i şeriflere bir bakalım:

Enes (r.a.) der ki: Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’e büyük günahlardan sorulduğunda şöyle buyurdu:“Allah’a şirk koşmak, ana babaya itaatsizlik etmek, adam öldürmek ve yalan yere şahitlik yapmak.” (Buhârî, Şehâdât, 10)“Kıyâmet günü insanlar arasında ilk görülecek dâvâ, kan dökmekle ilgili olanlardır.” (Buhârî, Diyât, 1; Müslim, Kasâme, 28)Bir toplumda merhamet duygusu oluşmamışsa orada anarşi, katl, taciz vs gibi olumsuz, kötü, toplumu yıkıcı davranışlar artar. Merhamet eğitimi şart. Şunu bilmek gerekir ki, merhametli olmayana merhamet edilmez. Yani merhamet sahibi olmayana Allah da merhamet etmez.

Vakit geç olmadan önlem alınmalı.TRT dahil, adam öldürme sahnelerinin olduğu diziler gözden geçirilmeli. Şiddet içeren film sahneleri ortadan kaldırılmalı. Bu sahneler herkesi olumsuz etkiliyor.Daha olumlu filmler yapılmalı. Şiddet içermeyen, sevgi ve merhamet temalı filimler, reklama fazla ihtiyaç duymadan kültür bakanlığı tarafından desteklenmeli.Çocuklar ve gençleri kendi başlarına televizyon başında bırakmamalı.İnternet varsa, hangi sitelere girdikleri bilinmeli. Onlarla oturup konuşulmalı. Olumlu alternatifler sunulmalı.Yoksa yarın çok daha geç olabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Atilla Yargıcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?