BİR DOKTOR KOLAY YETİŞMİYOR…

Haberi TV den izledim, kahroldum. İstanbul'da hastası tarafından öldürülen Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman'ın eşinin, "Lanet okumaya bile gücümüz kalmadı. Sadece eşimi değil onunla birlikte her şeyimi kaybettim." sözleri yürekleri dağladı.

Çok yazık. Bir doktor, kolay yetişmiyor. Hayatının en verimli yıllarını sağlık hizmetlerine veren ve bu uğurda hakaretlere, saldırılara maruz kalan doktorların;

Yılların emeği, tecrübesi, bilgi birikimi var. O hocamızdan faydalanan, birçok hasta bundan mahrum kaldı.Bu katliamı yapan da, 18 yaşındaki bir hastası imiş.

18 yaşındaki O hasta o silahı nereden bulmuş? Nasıl doktorun yanına kadar silahla girebilmiş? Bunu yapan hasta diye, muhtemelen kanunen ceza bile almayacak? Çok yazık.

Önlem olarak, tüm Hastanelerde güvenlik tedbirleri arttırılmalı, kapıdan geçerken cihazlarla kontrol edilmelidir. Maalesef cehalet bitirilmedikten sonra bu gibi olayların önüne geçmek çok zor bir durum. Hekime şiddetin önünü açan tüm sorumluları şiddetle kınıyorum. Üzülerek söylüyorum ki yakın gelecekte kalifiye hekim kalmayacak. Gençler hekim olmak istemiyor, aileler ise çocuklarının hekim olmasını istemiyor. Hekim olanlar ise risklerden kaçıyor. Cerrahi gibi riskli bölümlerden uzaklaşıyor. Toplum psikolojisi o kadar bozuldu ki psikiyatristler de öldürülüyor. Bir hekim olmak için onca emek onca çalışma, onca yıl saniyeler içinde yok ediliyor. Gördüğüm bir pankartta “ Çocuğunu seven hekim yapmaz “ ibaresi inanılır gibi değil! Ama gelinen durum da bunu çok güzel ifade ediyor. Sonuç mu ağır caydırıcı cezalar şart.

Silahlı saldırıyı gerçekleştiren Serhat Tunç Demir’in Mart ayından beri tedavi gördüğü, obsesif kompulsif bozukluk tedavisi gördüğü bildirildi.Saldırgan Serhat Tunçdemir kaçarak Esenler Kazım Karabekir Mahallesi'nde akrabasının evine gitti. Evdekileri rehin alan saldırgan, polislerin de devreye girmesiyle silahını dışarı attı. Maazallah bir felaketten daha dönüldü. Ailesinden her hangi birine de zarar verebilirdi. Son yıllarda, sıklığı gittikçe artan bir biçimde hekime şiddet haberleri duymaktayız. Hekimler ve diğer sağlık çalışanları Hekime yönelik şiddetin temelinde pek çok parametre vardır ve aslında sistemli ve uzun sureli bir toplum reformu gerçekleştirmeden bu saldırıların tamamen bitmesi mümkün değildir. Bu nedenle, bulduğunu eline geçirip hastaya şifa vesilesi olan doktoru hastanelik eden kişilerin bu cürümleri işlemeden önce gerekli önlemlerin alınması gereklidir. Bu da illa ki eğitimden geçer her zaman söylerim eğitim tüm engelleri aşar diye ATATÜRK’ÜN çok sevdiğim bir sözü olan;

Halkı eğiterek bilgili kılmak, aydınları halk seviyesine indirmekten ziyade, bütün halkı eğitimde aydın olarak yetiştirmek gerekir. Diyor. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.

Bu üzücü olayla birlikte bir takım güvenlik tertibatlarının artırılması dileğiyle; evlerinizden huzur, vücutlarınızdan sıhhat, sofralarınızdan bereket eksik olamasın.

Sağlıkla kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?