İKİ MİNİK KAKTÜS ALIN!

Kaktüs yetiştirmek ve kaktüs sevgisi, öyle bir kaç saksı kaktüse sahip olup, onların büyümesini, çiçek açmasını izlemeden, elinize batan dikenlerine katlanmadan olmaz.

Evde, bahçede, balkonda yetişebilecek en zahmetsiz, en dayanıklı, enderlitoplu çiçek kaktüstür.

Kendimi bildim bileli kaktüslere karşı bir ilgim vardır. On yıldır da, yetiştirmeye ve çeşitlerini arttırarak sevdiklerimle paylaşmaya başladım.

Çoğu insan, kaktüsün dikenlerinden korkar, çiçek açmadığından şikayet eder, bakımının zor olduğunu düşünür oysa en zahmetsiz bitkilerdir.

Kesin olmamakla beraber, bazı araştırmalarda kaktüslerin radyasyona karşı koruyucu bir etkisi olduğu da yazılır.

Uyku problemi yaşayanlar, stresli yaşamları olan insanlar, ve bazı hastalıklarda yine kaktüsün olumlu etkilerinden söz edilmektedir.

Kaktüs yetiştirmek kolaydır, çok su istemez, yerim dar diye hemen şikayet etmez, güneşi, sıcağı pek sever. İster, atmaya kıyamadığınız bir fincana, ister bir seramik saksıya, ya da eskiyen bir ayakkabınızın içine dikebilirsiniz. Kısa zamanda yerini sever ve size umut verir.

Kökleri sağlamdır, toprakla buluştuğu an, kısa zamanda kök salar ve yaşama tutunur, dayanıklıdır, mücadelecidir. Saksısından söküp atsanız da, artık çürümüş olduğunu düşünüp ondan vazgeçseniz de bir yerden mutlaka yeşerir, yeter ki güneşi görsün.

Bazılarının zehirli özelliği olsa da, evlerde yetiştirilmek için olan türleri zararsızdır.

Dikeninden korkmayın, elleriniz tatlı tatlı kaşınırken, zeytinyağı sürdüğünüzde kendiliğinden çıkar.

Çok sularsanız küser, özellikle kışın buna dikkat etmek gerekiyor. ilkbahar ve yaz aylarını çok sever, bu dönem onların yeşerip, büyüyüp, çoğaldıkları dönemdir, işte bu dönemde rahatlıkla sulayabilir siniz, yine de toprağının nemine dikkat etmek gerekiyor.

Bazı türleri yavaş büyür ve küçük saksılarda mutludurlar, ancak bazıları da çok hızlı büyüdüğü için daha geniş saksılara aktarmak gerekiyor. İki yılda bir değiştirmek yeterli gelebiliyor.

Mısır inciri adı verilen dev kaktüsün ise muhteşem meyveleri vardır. Akdeniz bölgesinde her yerde kolayca rastlayabileceğiniz bu kaktüsün meyveleri Mayıs-Haziran gibi çıkmaya başlar ve olgunlaştığında pazarlarda satılmaya hazırdır. Toplaması gibi yemesi de zor ve zahmetlidir ama hepsine değer çünkü çok lezzetlidir.

Hangi türü olursa olsun, büyük ya da küçük, bilgisayarınızın yanına, televizyonunuzun bir köşesine, evinizin en güzel güneş alan kısmına, mutfağınızda aydınlık bir yere, yatağınızın başucuna hemen bir kaktüs alın. Her sabah büyümesini izleyin, suyunu, güneşini, ilginizi ihmal etmeyin.

En çok da onları sevin, onlarla konuşun, çiçek açtığında onlara teşekkür edin.

Çocuklarınıza, kaktüslere doğru yaklaşmayı öğretin, korkmasınlar onların da bir canlı olduğunu, doğada her canlının bir görevi olduğunu kavrasınlar.

Yaşamda ki zorluklar bir kaktüsün dikeninden daha çok acıtıyor.

Doğamızın kirlenmesine, bitki türlerinin yok olmasına, kaktüs çeşitlerimizin azalmasına izin vermeyelim.

Şimdi gidin ve iki minik kaktüs alın, biri kendiniz için, biri de en çok sevdiğiniz için...

Sevginizle birlikte büyütün....

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?