Tayyip Erdoğan'a bu seçimde Anayasa Mahkemesi iptali yetişecek...

On gün kadar önce seçim tahmini yapmıştım.Ama başlıktaki olgumagöre Tayyip beyiCHP'nin seçimnedeniyle Anayasa Mahkemesine müracaatıbu olmazsa, Trabzon CHP Mv. Haluk Pekşen'in AYM'e müracaatıseçimdekibu kabustan iktidarıkurtarabilir diye yazanlar arttı. Değerli arkadaşım Talat Atilla'nın bu öngörüsü de yine tutabilir.Yaniseçimler bu gidişegöre Ak parti içinbir yenilgi olacağı anketlerdegözlenirseo bahanelerleertelenecek diye düşünenler artmakta bende bu düşünce bir nebze olabilir belki diyorum.

Böylece bu yazımda 2 ana tahminimin oy yüzdesinianaliz boyutunda sizlere yeniden sunacağım.En doğru olabilecektahminimin ise son hafta çok az yanılma payı ile yapabileceğimi veya Türkiye ortalamasını veren yöntemle Anketlerimizden belki

görebilirsiniz.Son 33yıldır yaptığım tahminlerin 12 yılını ne derece isabetli olduğunu internetten bularak karşılaştırabilirsiniz.Bu analiz için 7 Haziran 2015'i baz almak zorundayım.O yüzden ara geçişlerde doneler için diğer sonuçları da öncelikle sizlere sunmakisabetli olacak.

Öncelikle 2014 Mahalli seçim sonuçları şöyle olmuş (%):

AKP-45.60, CHP-27.80,MHP-15.20, PKK-6.10, SP-2.0, BBP-1.10,

Cumhurbaşkanlığı 2014; Tayyip bey... 51.79,

2015 yılı 7 Haziran; AKP-40.87,CHP-24.95,MHP-16.29,PKK-13.12, SP+BBP-2.06,

2015 yılı 1 Kasım; AKP-49.49, CHP-25.31, MHP-11.90, PKK-10.76, SP-68, BBP-0.54,

Anayasa Referandumu; Evetçiler-51.40, Hayırcılar-48.60,

Şimditezimizin 7 Hazirandan başlaması gerektiğini bilmelisiniz.AKP o dönemin koşullarında40.87 (41)oy aldığına göre bundan daha aşağı olmayacağını düşünmekteyim.HalkımızAk partiye o dönemkızmaktaydı şimdi o kızanlar arttı dense de CB'nı

haçlılara yedirmeyiz diyenlerde hiç az değil.Bu yüzden Ak parti %40-41 den aaşağı inmez ama MHP ne yapar onu kestiremiyorum. Ancak Meral hanımın TV eksikliği ve sosyal medya sıkıntısından ve hata yapabileceğinden endişe duymuyor değilim:

Pekala aynı dönem MHP ne almış; 16.29 oy almış.MHP den İYİ partiye giden oyun %65-70olduğu sanılmakta.Bu çerçevede 16.29 olan MHP oyunun anketçilere göre %35'i kendilerinde kaldı tespiti doğruve çevremde de bunu görüyorum. Böyle olunca 5puan MHP hanesinde kalmış 11'iise İYİ partiye kaymış düşüncesindeyim.

Bu arada Hayır referandumunda da bu sonuç kolayca anlaşılmakta. 48.60 puandayapılan analizinde 26.5puanının CHP'den geldiğini anketçiler sonradan ele almışlardı. Kaldı mı 22.10.Kalanın o dönem hendek politikalarından dolayı 9 puanı PKK'dan HAYIR'akatkıydı. Bunu çıkınca 13.10 kalır ve ufak partilerden de 1 puan hayır için çıkılınca 12.10 kalır bu da bir üstteki tezimi doğrulamakta.

Eee Ak parti%40-41ise MHP ne durumda derseniz. MHP kendinden kalan %5'tiama şu aralar AKP'nin listeye giremeyen 6.700 aday adayı ve İYİ parti listeleride ki amatörlükler yüzünden bunlarasarı kart gösterelim diyerek %2-4'üMHP'ye kaymış gibi. Demek ki 8-9puan arası oyu çıkabilecek. Sonuç olarak Cumhur ittifakında 48-50arasında oy çıkacak gibi...

Gelelim karşı tarafa; Referandumdaki CHP oyunun %26.5 olduğundan hareketle bu oyun %15-20civarı merkez sağın emanet oyu İYİ partiye dönecek.Alternatif denen İYİ partiyeeskiden sağdan sola giden sağ oyların geri geleceği anlaşılıyor yani CHP 22bandında oyu olacak. Saadet Partisinin %1-2oyu olduğunu düşünürsek sonuçta kalan İYİ partinin puanı demektir. HDP'nin ise barajı CHP desteği ile kesin aşacağı artık netleşti.

Bu arada CB olgusunda tahmin yapmak çok güç. Ancak af konusunda kırılganlaşıp Tayyip beye oy vermeyecek MHP'lileri bir de Atilla Kaya'nın etkisi ile "gerçek MHP'liler Tayyip beye oy vermezler" söylemi de 1-2 puan artı, eksi bağlamında Cumhur ittifakında %50'ye çok yakın veya az geçerek Tayyip bey kazanacak diye düşünüyorum.Ancak Meral hanım İNCE'nin Kılıçdaroğluna fark atabileceği ve hatipliği yüzünden liderlik konusunda kötü sonu hatırlatmaması kendi ipini de çekmek olduğunu düşünmemek amatörlükten olsa gerek.

Meral hanım o kadar kötü liste hazırladı ki örneğin Kayserinin en büyük ilçesinin tek aday adayını listeye niye koymadığıaçıklanırken il heyetinin Kayseri'de oturmayanların aday yapılmamasını istemelerinden dolayı amatörlük yapmasıüzücü...İşte sinerji böyle bozulur ve Demirtaş dışarıda olmalıydı söylemi amatörlük değilse liderlik mi acaba?Meral hanımın amatörlüğü MHP'ye yarayacak gibi ve İYİ parti ekonomi düzelmezse mahalli seçimden sonra erimeye yöneleceğini bilmek için kahin olmak gerekmez.

Ayrıca Muharrem beyin5-7puan partisinden fazla oy alacağını düşünüyorum.Etrafımda ki İYİ partililerin çoğu Selahattin Demirtaş'ı adaylığının 2. gün ziyaret eden Muharreme 2. turda oy vermeyiz veya sandığa gitmeyiz gerekirseTayyipe döneriz demelerini Meral hanımda engelleyemeyecek gibi görülmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Çocuklarınızın "Babalar Günün"de hediye almamasına kırılır mısınız?