12 EYLÜL'ÜN YILDÖNÜMÜNE DEĞİL, GERİ DÖNÜŞÜNE TANIK OLUYORUZ

1 milyon 683 bin kişinin fişlendiği, 210 bin davanın açıldığı, 650 bin kişinin gözaltına alındığı, 49 kişinin idam edildiği, 31 gazetecinin tutuklandığı 12 Eylül’ün 36. yıldönümündeyiz.

Henüz 12 Eylül ile hesaplaşmadık, izlerini silmeden, 12 Eylül'ün yarattığı ortamda büyüyen AKP'nin 14 yıllık despotik yönetiminin büyüttüğü ve devlette etkili hale getirdiği cemaatlerden birinin darbe girişimi sonrasında, AKP destopizmi daha da fütursuzlaşmıştır.

Türkiye, gerçekleşmiş bir darbenin yaratacağı olumsuz koşulları her alanda yaşamaktadır.

Anayasa fiilen askıya alınmış, TBMM tatil edilmiştir. Türkiye OHAL uygulaması ile TBMM’den değil Saray’dan yönetilmektedir.

Çıkarılan KHK'ler, Anayasa üstünde kararnameler niteliğindedir. Anayasal düzenlemelerle çelişen bu kararnameler ile hukuk devletinin tüm kırıntıları da yok edilmiştir.

Suç isnat edilenlerin çoluk çocuğunun da peşinen cezalandırıldığı, “cadı avının” başlatıldığı ve sorumluluğun kollektifleştirildiği karanlık bir süreçten geçiyoruz.

Tüm muhalif kesimler için bir iktidar avı başlatılmıştır. Dinci cuntanın 15 Temmuz darbe teşebbüsünü başarması halinde hedef alacağı on binlerce solcu, laik, Atatürkçü, Alevi, darbeciler ve PKK ile hesaplaşma kisvesi altında iktidar tarafından görevden alınıp, hukuksuz olarak cezalandırılmakta ve sindirilmeye çalışılmaktadır.

Bu süreç "at izi ve it izinin birbirine karıştığı" bir karmaşaya dönüşmüştür. Darbeci ve diktacıların içiçeleştiği ve hatta aynılaştığı bir dönemi yaşamaktayız.

Seçilmiş belediye başkanları görevlerinden alınıp, yerlerine kayyumlar atanmıştır.

Askerlerimiz, Meclis devre dışı bırakılarak, Suriye topaklarına, cihadist ÖSO'nun yanında dönüşü zor ve sonuçları ağır bir Ortadoğu batağının içine sokulmuştur. Dinci cemaatin darbe girişiminin engellenmesine rağmen din taciri iktidarın darbesi gerçekleşmiş ve ülkemiz dış dünyada yalnızlaşmıştır.

Bugün 12 Eylül’ün yıldönümüne değil, geri dönüşüne tanık olduğumuzu söylemek durumundayız. Darbe ve dikta anlayışına tüm toplumsal muhalefetle birlikte karşı durmadan ve bu anlayışla hesaplaşmadan bu karanlık süreçten çıkamayız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.