SİYASİLERİMİZ HALKIMIZ ADINA KONUŞMAMALIDIR

Temel Karamollaoğlu kardeşimiz Saadet Partisi genel Başkanı oldu. Rabbim kendisini ve arkadaşlarını başarılı kılsın.AKP uzun dönemdir iktidarda. Eğitim ve ekonomi gibi temel meselelerde arzuladığımız ideal ölçüde başarı sağlayamadığı bir gerçek. Bunun bir çok sebebi var. Ama bir sebebi de ülkemizde yol gösterici ve yapıcı düzeyli bir muhalefetin olmayışıdır. Saadet partisi Temel beyin öncülüğünde muhalefet boşluğunu doldurabilir mi? Bunu bilemiyoruz. Kardeşlik hukukunu ve gerektirdiği dili koruyarak muhalefette başarılı olması en büyük siyasî arzularımızdandır. İktidarın alternatifi de iman kardeşlerimiz olmalıdır.

Temel bey kardeşimiz, referanduma gidecek şekliyle Başkanlık sistemine taraftar olmayabilir, karşı durabilir. Üstelik bu duruşunda haklı da olabilir. Bunu makul bir yöntemle dile de getirmelidir. Çünkü İslâmî bilgi ve bilinçle Münker yani dîn ve ortak akıl ile çelişik olduğuna inandığımız oluşumlardan sakındırmak İslâmî görevimizdir.Biz burada önemli bulduğumuz ve de genelimizi ilgilendiren bir konuya değineceğiz.

Bizde Örtülü Başkanlık Sistemi Var ve Yaygın Değil midir?Belediyelerimizde başkanlık sistemi var. Cemaatlerimiz ve tarîkatlerimizde başkanlık var; bir tür atama ve veraset sistemi ile gelen cemaat başkanları ve şeyhlere itiraz mümkün mü? Ailelerimizin kısm-ı azamında başkanlık var; kaç insanımız eşi ve çocuklarıyla istişare eder de sonuçlarını kabullenir? Siyasi partilerimiz de başkanlık sistemi var; bir avuç çevresiyle başkan partisini idare etmiyor mu?Sadet partisinin geleneğinde de başkanlık var. Temel bey kardeşimizin üslubunda da başkanlık söylemi var. Rahmetli Necmeddin Erbakan hocamız dönemi, başkanlık dönemi değil miydi? Gerçek anlamda istişare mi yapılırdı?

Başkanlık sistemi bir ölçüde insanın doğasına da uygundur. Bunun izlerini Peygamberlerde de görüyoruz. Her bir Peygamber gibi Peygamberimiz de başkandı. Ne var ki onlara indirilen vahiy ölçüleri ve istişare prensibi işletiliyordu. Peygamberimize “Rabbinden sana indirilen ölçülere uy,” emri verilmişti O, sahâbileri arasında en fazla istişare edendi. Bir diğer anlatımla ifade edersek peygamberler de başkandı ama onların diledikleri gibi hareket etme özgürlükleri yoktu. Bunu içindir ki biz de bir yazımızda “Başkanlığa evet ama tek adamlığa hayır” demiştik.

TavsiyemizBuradan hareketle Temel bey kardeşimize - ve onun şahsında diğer bütün kardeşlerimize - söyleyeceğimiz şudur: Başkanlığa veya her hangi bir uygulamaya karşı çıkabilirsiniz. Ama Saadet Partililerin tümü adına konuşmayınız. “Biz yönetim olarak onaylamıyoruz, bu kararımızı bağlılarımıza duyuracağız, takdir etmek onların hakkıdır” deyiniz.Çünkü İslâm’da ferdi sorumluluk ilkesi vardır. Oy verme dahil herkes amelinin karşılığını görecektir. İstese de hiç kimse bir başkasının günah yükünü yüklenemeyecektir. Ana baba oğlundan, oğul ana basından sorumlu tutulmayacaktır.

Bu sebeple oy kullanmadan önce herkes düşünmeli, çevresindeki bilge kişilerle istişare etmeli. Sonra da kararlarını İslâmî duyarlıkla almalı. Böyle yapılırsa vatandaşlık ve Rabbimize kulluk görevi birlikte yapılmış ve pek sevap alınmış olur. Yalnızca seküler/laik bir mantıkla ve danışılmaksızın alınacak kararla oy vermek -Allah korusun-insanı zulme ve zalimlere onay ve destek verme konumuna düşürebilir ki- bunun sonucu tam bir kayıptır.Sözü, kurallarını öğrenip uygulamayı unuttuğumuz Kur’ânımızdan bir âyetle noktalayalım:“KİMSE kimsenin günah yükünü taşıyacak değildir; kendi yükü ağır gelen kimse onu taşımak için başkasını yardıma çağırırsa, yakını da olsa, bu kimse o yükün hiçbir parçasını olsun taşıyamaz.O halde gerçekten sen, ancak kavrayışlarının ötesinde olduğu halde Rablerinden saygı ile korku duyanları ve namazlarında dikkatli ve devamlı olanları uyarabilirsin; ve kim tövbesi ve güzel amelleriyle arınırsa yalnızca kendisi için arınmış olur ve bütün yollar yalnız Allah'a varır.” (FATIR 18)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Rıza Demircan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.