Pakistan Savunma Günü resepsiyonu Ankara'da düzenlendi

Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Sohail Mahmood ve Savunma ve Hava Ataşesi Hava Tuğgeneral Abbas Ghumman tarafından Çarşamba akşamı ev sahipliği yapılan Savunma Günü resepsiyonuna çok sayıda saygıdeğer Türk askeri ve sivil konuk ve diğer misafirler katıldı.

Önde gelen misafirler arasında Türk Genelkurmayı (TGS) 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Savunma Komitesi Başkanı Yusuf Beyazıt, Türkiye-Pakistan Kültür Derneği Başkanı Burhan Kayatürk bulunmaktaydı. Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Prof. Dr. İsmail Demir ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adnan Özbal, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıdemli Subayları, Büyükelçiler, Ankara'da yerleşik Yabancı Savunma Ataşeleri, Türk Savunma Sanayisi Yetkilileri ve medyadan, think-tanklardan ve Pakistan topluluğundan temsilciler de resepsiyona katıldı.

Resepsiyon tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı - buna Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi şehitleri ve her iki ülkedeki terör saldırılarının kurbanları da dahildir.

Büyükelçi Sohail Mahmood yaptığı konuşmada Savunma Gününün önemine vurguda bulundu ve 6 Eylül 1965'te Pakistan Devletinin en zorlu varoluş mücadelesiyle karşı karşıya geldiğine dikkat çekti. "Ama Allah'ın lütfuyla ve Pakistan'ın savunucularının demirden iradesiyle bu saldırganca tasarılar etkili bir şekilde geri püskürtülmüştür." Kendisi altını çizdi ki, bu sonuç sadece ulusun sarsılmaz desteğini arkasına alan silahlı kuvvetlerin üstün cesaretinden, kahramanlığından ve fedakarlığından dolayı mümkün olmuştur.

Büyükelçi Sohail Pakistan silahlı kuvvetlerinin olası tüm tehditlere karşı profesyonel hazırlığının zirve noktasında kalmaya devam ettiğini ekledi. Kendisi vurguladı ki: "Özellikle İşgal Altındaki Keşmir'de zalimliklerin benzersiz bir düzeyde olduğu bir zamanda ve Pakistan'a zarar vermek için her türden tehditlerde bulunulduğu bir zamanda silahlı kuvvetler ülkeyi bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne karşı yöneltilen tüm tehditlere karşı savunmak için uyanık ve hazır durumdadır."

Terörizm karşıtı önlemler üzerine bir güncelleme sunan Büyükelçi, Zarb-e-Azb operasyonunun terörizm belasının defedilmesi için gösterilen ulusal çabalara hali hazırda olağanüstü bir katkıda bulunmuş olduğunu söyledi. Kendisi Pakistan silahlı kuvvetlerinin felaketlerin iyileştirilmesi ve rehabilitasyonundaki rolüne dikkat çekerek, onların aynı zamanda uluslararası barışa ve güvenliğe yaptığı katkılar aracılığıyla ulusu da onurlandırmış olduğunun altını çizdi. Son 55 yıl içerisinde Pakistan'ın 40'dan fazla BM Barışı Koruma Operasyonuna yaptığı etkili katkıların bunu belirttiğini söyledi.

Pakistan-Türkiye arasında savunma alanındaki bağlara değinen Büyükelçi Sohail, Pakistan ve Türkiye arasındaki savunma işbirliğinin gelişmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. 2016 sırasında, Türk Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanları ve aynı zamanda Genelkurmay Başkanı Pakistan'ı ziyaret etmişti. Kendisi altını çizmiştir ki, Mayıs ayında Kara Kuvvetleri Komutanı General Raheel Sharif EFES-2016 çok uluslu tatbikatı için İzmir'i ziyaret etmişti. Kendisi ikili savunma sanayi işbirliğinin de devamlı geliştiğini ekledi.

Toplantıya gönderdiği mesajda, Türk Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Pakistan Savunma Günü'nün kutlanması için sıcak selamlarını iletti ve Türkiye'nin iki kardeş ülke arasındaki savunma işbirliğini ve savunma sanayi işbirliğini daha da derinleştirmek için olan bağlılığını yeniden teyit etti.

Daha sonra Orgeneral Ümit Dundar, Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Kıdemli Parlamenterler ve diğer saygıdeğer konuklar olayın önemini vurgulamak için beraber bir pasta kestiler.

Bunun öncesinde, Pakistan Büyükelçiliği Okulundan öğrenciler Pakistan ve Türkiye'nin milli marşlarını söylediler ve ayrıca Pakistan-Türkiye dostluğu üzerine "Türkiye Cennet Vatanım" adlı özel bir şarkı hazırladılar. Aynı zamanda misafirlere Savunma Gününün önemini ve Pakistan silahlı kuvvetlerinin ulusal savunmadaki rolünü vurgulayan bir belgesel videosu da gösterildi.

Defence Day of Pakistan reception held in AnkaraThere was a large turn-out of Turkish military and civilian dignitaries and other guests at the Defence Day reception, hosted by Ambassador of Pakistan to Turkey Sohail Mahmood and Defence & Air Attaché Air Commodore Abbas Ghumman here Wedenday evening.

The prominent guests included the Deputy Chief of Turkish General Staff (TGS) General Ümit Dundar, Deputy Minister for National Defence Şuay Alpay, Chairman of Defence Committee of the Turkish Grand National Assembly (TGNA) Yusuf Beyazit, President of Turkey-Pakistan Cultural Association Burhan Kayaturk, Undersecretary of Defence Industry (SSM) Prof. Dr. İsmail Demir, and Chief of Staff Turkish Naval Force Lt. General Adnan Özbal. Senior officers of the Turkish Armed Forces, Ambassadors, Foreign Defence Attaches based in Ankara, Turkish Defence Industry officials, and representatives of the media, think-tanks and Pakistan community attended the reception.

The proceedings began with the observance of one-minute silence for all the martyrs – including the shaheeds of 15 July coup attempt in Turkey and the victims of terrorist attacks in both countries.

Ambassador Sohail Mahmood, in his remarks on the occasion, highlighted the significance of the Defence Day, noting that on 6 September 1965, the State of Pakistan was faced with the toughest existential challenge. “But, by the grace of the Almighty, and with the iron resolve of the defenders of Pakistan, these aggressive designs were effectively thwarted.” This outcome was possible, he underlined, due to the supreme courage, bravery and sacrifices of the armed forces, backed by the unflinching support of the nation.

Ambassador Sohail added that the professional preparedness of the Pakistan armed forces remained at its peak, against all possible contingencies. He emphasized: “Especially, at a time when the atrocities in Occupied Kashmir are at an unprecedented level, and all kinds of threats are being hurled to harm Pakistan, the armed forces remain vigilant and ready to defend the country against any threat to its sovereignty and territorial integrity.”

Providing an update on counter-terroism measures, the Ambassador said operation Zarb-e-Azb had already made a tremendous contribution to the national effort for the elimination of the scourge of terrorism. Noting the role of Pakistan armed forces in disaster relief and rehabilitation, he highlighted that they had also made the nation proud through their contribution to international peace and security. Pakistan’s effective participation in more than 40 UN Peacekeeping Operations over the past 55 years spoke for itself, he said.

Referring to Pakistan-Turkey defence ties, Ambassador Sohail said it was gratifying that defence collaboration between Pakistan and Turkey continued to flourish. During 2016, the Commanders of the Turkish Naval, Air, and Land Forces, as well as the Chief of Turkish General Staff, had visited Pakistan. He noted that in May, Chief of Army Staff General Raheel Sharif visited Izmir for the multinational Exercise EFES-2016. Billateral defence industry collaboration was also growing steadily, he added.

In his message, Turkish Defence Minister Fikri Isik extended warm felicitations on commemoration of the Defence Day of Pakistan and reaffirmed Turkey’s commitment to further deepen defence cooperation and defence industry collaboration between the two fraternal countries.

General Ümit Dundar, Deputy Minister Şuay Alpay, Senior Parliamentarians and other dignitaries later jointly cut a cake to mark the occasion.

Earlier, students from Pakistan Embassy School in Ankara sang national anthems of Pakistan and Turkey and also a specially prepared song on Pakistan-Turkey friendship viz. “Turkiye Cennet Vatanim.” Video documentary highlighting the significance of the Defence Day and the role of Pakistan armed forces in national defence was shown to the guests as well.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.