İletişimde Takdir Etmenin Önemi

İletişim de takdir etmenin önemine ve takdir ederek insanların motivasyonlarının artırıldığına inanırım fakat özellikle günümüz rekabet ortamında, insanlar birbirini tebrik ve takdir etmekten kaçınmaya başladı. Bunun sebebi, bana göre kaybetme psikolojisi ile yaşanan hazımsızlıktır. Çok insanda bunu görüyorum. Bir yarış olur, bir oyun olur elbet bir kazanan çıkacaktır. Fakat ne olursa olsun kaybeden kazananı tebrik edebilmeli.

İş hayatında bu çok daha önemli. Bir ekip çalışması varsa ekip ruhu bunu gerektirir. İş ortamında çalışma arkadaşı iyi bir performans gösterdiyse çalışma arkadaşını tebrik edebilmeli insan. Ekibin bir üyesinin açığını kapatmak önemlidir, başardıysa takdir etmeyi bilmek, hatası varsa beraber düzeltmek gerekir. Aynı amaç için mücadele ediliyorsa takdir etmenin yanında ekip üyesinin başarısından mutlu da olunmalı. Çünkü beraber kazanılacak, beraber başarıya ulaşılacak.

Özellikle yöneticiler iş ortamında çalışanlarını takdir etmekten çekinmemeli. Bunu yapan yönetici eksilmez aksine çalışanlarının gözünde saygınlık kazanır. Bu hareketiyle kişinin hayatına olumlu dokunuş yapmış olur ve belki kazandıracağı özgüven ile güzel işler yapmasına vesile olur. Kısacası bir insanı küçük bir sözle bile takdir etseniz ona büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Takdir edilmek motivasyonu artırır, performansı artırır, özgüveni artırır sonunda da başarı, huzur gelir, hele ki bir ekipseniz kazanan tüm ekip olur...

Fazla uzatmadan nacizane tavsiyem başarılı insanları takdir edin, kazananı tebrik edin, başarısız olanları da yerin dibine sokmadan, rencide etmeden hatasını yıkıcı şekilde eleştirip genel karakteriymiş gibi yansıtmak yerine, yapıcı şekilde yanlışını belirtin ki zaten gerekli dersleri alıp yeniden tekrarlamayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Atsan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.