YOKSULLUK SINIRI KASIMDA 6 BİN 208 LİRAYA YÜKSELDİ

-BİRLEŞİK KAMU-İŞ’İN ARAŞTIRMASINA GÖRE, DÖRT KİŞİLİK BİR AİLENİN AÇLIK SINIRI KASIMDA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 1,56 ORANINDA AZALARAK BİN 486 LİRAYA İNDİ.

-AİLENİN GIDA DIŞINDAKİ GEREKSİNİMLERİNİ YOKSUNLUK HİSSİ DUYMADAN KARŞILAYABİLMESİ İÇİN YAPMASI GEREKEN AYLIK HARCAMA TUTARI İSE YÜZDE 0,84 ORANINDA ARTARAK 4 BİN 723 BİN LİRAYA ÇIKTI.

-DÖRT KİŞİLİK AİLENİN İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR ŞEKİLDE YAŞAYABİLMESİ İÇİN YAPMASI GEREKEN GIDA VE GIDA DIŞI HARCAMALARIN TOPLAMI OLAN YOKSULLUK SINIRI İSE YÜZDE 0,26 ORANINDA ARTARAK 6 BİN 208 LİRA YA KADAR YÜKSELDİ.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun yaptığı araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Kasım ayında bin 486 liraya inerken, gıda dışındaki gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 4 bin 723 liraya yükseldi. Gıda ve gıda dışı gereksinimlerin yoksunluk hissi çekilmeden insan onuruna yaraşır bir şekilde karşılanabilmesi için gereken aylık harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 6 bin 208 lira oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge Birimi’nin, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için tüketmesi gereken gıda miktarları ile diğer ihtiyaçlarını dikkate alarak hesapladığı açlık sınırı ve yoksulluk sınırı araştırmasının Kasım ayı sonuçları açıklandı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kütük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.