Pop up bundan böyle mağaza ile anılacak

Son zamanlarda birçok mağazanın vitrininde “pop up mağazası” ibaresini görmeye başladım.

Bir siteye girdiğiniz zaman asıl site açıldığında onunla birlikte açılan istenmeyen reklam pencerelerine pop-up deniliyor. Pop up mağazacılık da bu anlayıştan doğuyor.

Beklenmedik anda ortaya çıkan ve bulunduğu ortamdan kısa süre sonra (birkaç ay) kaldırılan seyyar mağazalar… Pop up mağazacılığın temelinde bir görünüp bir kaybolmak yatıyor. Ticareti yapılan ürün bir AVM’nin içerisinde de olabiliyor, bir resim galerisinde de satılabiliyor, bir plazanın en üst katındaki ofiste de alıcılarıyla buluşabiliyor. Tüketimi artırmak amacıyla geliştirilen bu mağazacılık türünün birçok avantajı bulunuyor.

Bölgeye yeni yatırımda bulunmak isteyenler pop up mağaza açarak sunduğu ürünün o bölgenin yapısına uygun olup olmadığını deneyimleyebiliyor. Firmaların stok fazlası ürünlerinin de eritebileceği pop up mağazalarda indirimli ürünleri bulabilmek de mümkün. Yerleşik mağazalardan daha uygun fiyatlı ürünlerin sunulduğu pop up mağazalarda tüketici, mağazanın ertesi gün orada olmayabileceğinin bilinciyle daha fazla ürün satın alıyor.

Yatırımcı açısından birçok avantajı bulunan bu mağazacılık türünün dünyada çok farklı örnekleri bulunuyor. Son zamanlarda Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan bu mağazacılık türü ülkemizde yanlış anlaşılmışa benziyor. Mağazalar vitrinlerine devasa “pop up mağazası” ibaresini yerleştiriyor. Oysa ki müşterinin o mağazanın pop up mağazası olduğu anlaması ilk denemden sonra aşikar olacaktır… Bu, yerleşik bir mağazanın üzerine “burası mağazadır” yazmak kadar saçma…

Yeni nesil seyyar satıcıya benzetebileceğimiz pop up mağazacılığını dünyanın en önemli markaları kullanıyor. Bu mağazacılık türünün yakın zamanda ülkemizde daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum. Çünkü en zengin kadın için bile indirim denince akan sular duruyor. Ve biraz önce de bahsettiğim gibi bir süreliğine kurulan mağazanın bir sonunun olduğunu bilen tüketici normal şartlar altında satın almakta tereddüt edeceği bir ürünü pop up mağazadan bir daha bulamayacağını düşünerek alabiliyor. Bunun yanı sıra ülkemizde seyyar olanın daha ucuz olduğu algısının oldukça yerleştiğini söylemeye gerek var mı bilmem… Dünyada gerilla marketing çerçevesiyle birlikte yürütülen pop up mağazacılığın ülkemizde daha yaratıcı örneklerini görmek istiyorum. Ticareti canlandıracak bu tarz yeni akımların çok daha iyi değerlendirildiğinde kar marjları katbekat artacaktır. Yapılması gereken sözgelimi mağazanın vitrinine devasa boyutta “pop up mağazası” yazdırmak yerine tüketicilerin dikkatini çekecek bir tasarım oluşturulmasıdır. Dünyada hızlıca kabul gören bu mağazacılık türünün ülkemizde de iyi örneklerini görebilirsek Türkiye’de pop up istenmeyen reklam pencereleri yerine mağazacılık türü olarak anılabilir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Begüm Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.