KAMUDA ÇALIŞAN İŞÇİLER GREV VE SİYASET HAKKINI KULLANIRKEN, MEMURLAR BU HAKLARDAN YARARLANAMIYOR

Demokrasinin işletilmediği, kamuda liyakatın ayaklar altına alındığı ülkemizde şartlar olumsuz diye biz mücadelemizden taviz vermeyeceğiz. Adalet ve hukuk isteğimizi her yerde dile getireceğiz. Temel insan haklarını bile kullanmakta zorlandığımız bir dönemin içinden geçiyoruz. Devlet, vatandaşın doğumundan ölümüne kadar her alanda memurlar ile hizmet ediyor. Ama memurlarımız birçok haktan mahrum bırakılıyor. Kamuda çalışan işçiler grev ve siyaset hakkını kullanırken, memurlar bu haklardan yararlanamıyor.

Devleti babalarının çiftliği gibi yönetmeye çalışan idareciler var. Yanlışlığı dile getiren memurlar sürgüne ve zulme uğruyor. Türkiye Kamu-Sen’in çıkış noktası da budur. Milletine hizmet için kurulmuştur. Kamuda liyakatı, tecrübeyi ve ehliyeti herşeyin önünde tutmuştur. Hükümete bu konuda uyarılarda bulunmuştur. Devlet 15 yıldır liyakatla yönetilseydi, 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşamazdık. FETÖ’nün sınav yolsuzluklarını ortaya çıkardığımızda üzerini örmeseydiler, o hain geceyi yaşamazdık. 15 yıldır kamudaki üst düzey kadroların tamamını cemaat mensuplarına ve yandaşlarına teslim etmeseydiler, 200 vatandaşımızı o hain gece şehit vermezdik. Devlet kurallarla yönetilir. Örneğin Dışişleri Bakanlığı’nın belirli kriterleri vardır. Ancak, Merve Kavakçı gibi birini liyakatsiz bir şekilde Büyükelçi olarak atarsanız, uluslararası ilişkileriniz tehlikeye girer. Bu iş uzmanlık gerektirir. Kamuda uzmanlık ve tecrübe gerektiren işleri yandaşlarına teslim edersen, daha çok 15 Temmuzlar yaşarsın.

SİYASİ İKTİDAR YENİ KAPI RUHU DİYE MİLLETİMİZİ BİR KEZ DAHA ALDATTI

Siyasi iktidar Yenikapı Ruhunu unuttu. Hukuku ve Meclisi by-pass ederek, KHK’larla ülkeyi yönetiyorlar. Sınav yolsuzlukları yapılıp, Devlet kadrolarına cemaatçiler yerleştirildi. Şimdi de KPSS’yi kaldırıyorlar. Kamuya sınavsız Polis ve Öğretmen alıyorlar. Şimdi ki kriterleri de yandaş olmak. Yine aynı hata yapılıyor, Devlet memuru alımlarında siyasi kadrolaşma oluşturuluyor. Sözlü sınav yaparak, sadece kendileri gibi düşünenleri işe alıyorlar.

Hizmetliye, Memura, Şefe, Yükselme Sınavlarında Sözlü sınav şartı getirdiler. Hizmetliye neden sözlü sınav yapılıyor? TRT’de spikerlik mi yapacak? Kamuda sözlü sınavlar kaldırılmalıdır. Daire Başkanı, Müdür, Müsteşar atarken neden sınav yapılmıyor. O kadrolara da sınav şartı getirilsin, şuan görevde olan üst düzey yöneticilerin kaçı o koltuklara oturabilecek? Türkiye Cumhuriyet ile yönetilmektedir, Parti Devleti kurulmasına asla müsaade etmeyiz.

ENFLASYON, VERGİ DİLİMLERİ VE EK VERGİLER MEMUR VE EMEKLİYİ FAKİRLEŞTİRDİ

Hükümet, “memurumuzu enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyor. Resmi enflasyon kadar yapılan zam, zaten “sıfır” zam demektir. Memurların tamamına yakını 6. Aydan sonra bir üst vergi dilimine giriyor. Yapılan zamlar zaten vergi dilimi ile geri alınıyor.

Maliye Bakanı Orta Vadeli Planı açıkladı. Asgari ücretlinin vergi dilimleri sebebiyle, Ocak ayında aldığı maaşın altına düşmeyeceği söylendi. Alkışlıyorum doğru yapılıyor. Ancak düşünün ki, bir ülkede asgari ücret olarak 1404 TL alan biri bile, yıl içinde bir üst vergi dilime giriyor. Bunun yerine neden vergi dilimlerinde bir düzenleme yapılmıyor? Neden tüm memurların vergi dilimleri yüzünden yaşadığı kayıplar telafi edilmiyor? Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere %5 indirim yapılacağı da açıklandı. Memurlar da vergi kaçırmıyor, kaynağından direk vergisi kesiliyor. Memurlara niye %5 indirim yapılmıyor? Böyle bir adaletsizliği kabul edemeyiz. Adalet ve hakça bölüşüm istiyoruz. Vergi dilimleriyle düşen ve enflasyon altında kalan maaşlar telafi edilmelidir.

Vergide yeniden değerlendirme oranı %14,47 olarak açıklandı. Bu demek oluyor ki, Hükümet 2018 yılında bize %7,5 zam öngördü ama bizden %14,47 zam alacak. O da yetmiyor, 59 milyar ek vergi alınacak. Bu da kişi başı 737 TL demektir. Aldığımız her şeyde vergi var, mezarda bile KDV ödüyoruz. Bu geriye gidişin sorumluları kim? Türkiye’nin ekonomisi batıyor.

MEMURUN İŞ GÜVENCESİNDEN ASLA VAZGEÇMEYİZ

Cumhurbaşkanımız yine Devlet Memurlarının iş güvencesini diline doladı. “bu 657 var olduğu sürece, siz bürokraside arzu edilen türden köklü düzenlemeler yapamazsınız. Sadece birini bir yerden alıp, başka bir yere koyabilirsiniz. O da köklü bir düzenleme anlamına gelmez. Gerçek manada bir düzenleme 657’nin tepeden tırnağa değişmesiyle mümkün olabilir. O da tabii ki Anayasada değişiklik yapabilecek güçte olmakla mümkün” demiştir. 657’ye uyan bir iktidar var mı? İktidar liyakatı, ehliyeti ve tecrübeyi ayaklar altına aldı. Devleti somutlaştıran memurlardır. Memurlar olmadan devletin hafızası yok olur.

Anayasa’da, Devletin asli ve sürekli işleri Devlet Memurları eliyle yapılır, maddesi bulunmaktadır. Anayasa’daki “Devlet Memuru” ifadesi kaldırılarak, “çalışanlar” şekline dönüştürülmek ve İş güvencesi kaldırılmak isteniyor. 657 sayılı yasanın bazı maddeleri günümüz şartlarına uygun olarak yenilenmelidir. Ancak iş güvencesiz çalışmayı asla kabul etmeyiz. Ülkenin parti devletine dönüşmesine müsaade edemeyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahrettin Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi