Makine parkı, tavuk, fide-fidan, mantar, organik üretim ve yenilenebilir enerjiye hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2011 yılında başlattığı IPARD I’de,15 çağrı ilanına çıktı ve bunun sonucunda 42 ilde, 10 bin 693 projenin yatırıma dönüşmesi için çeşitli hibe destekleriyle katkıda bulundu.

2016 sonu itibarıyla bu program sona erdi ve yerine cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılına kadar sürecek IPARD II dönemi başladı.

Bu süreçte IPARD I’deki hibe desteklerin tümüne ilave olarak, makine parkları, yumurta tavukçuluğu, fide fidan, mantar üretimi, manda sütü, manda eti ve kaz yetiştiriciliği eklendi. Yerel kalkınma stratejilerinin oluşturulması ve organik üretim, erozyon yönetimi, biyoçeşitlilik gibi çevre dostu tarımsal uygulamalar da, bu program kapsamında yer aldı.

Enerji yatırımlarına, yüzde 50-65 oranlarında hibe sağlanıyor

Ayrıca, yenilenebilir enerji yatırımları da destek kapsamına girdi. Programa göre; işletmelerin gerek kendi ihtiyacına yönelik, gerekse ticari amaçlı enerji yatırımlarına, yüzde 50-65 oranlarında hibe sağlanıyor. IPARD II döneminde toplam 1 milyar 45 milyon avroluk kaynak, yatırımcıların ve çiftçilerimizin kullanımına sunuluyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, IPARD II 2. çağrı ilanına ilişkin, hızlı bir değerlendirme yaparak, projeleri Aralık 2017’de imzalamış olacaklarını söyledi.

122 milyon euroluk kaynak

TKDK genel koordinasyon toplantısında konuşan ve ikinci çağrı ilanına çıkıldığını ve bu zaman dilimi içerisinde yapılacak çalışmaların çok önemli olduğunu belirten Dr. Antalyalı, sahada etkin bir çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekti;

"122 milyon euroluk bir kaynağımız var. Yeterli, nitelikli ve kaliteli proje almamız ve bu kaynağı en etkin şekilde kullanmamız lazım.Bazı illerimizin daha fazla çaba sarf etmesi,aradaki açığı kapatması ve özellikle daha fazla kaynak kullanması lazım."

Hedefler, 6 aylık eylem planına konuldu

Bu dönem içerisinde tanıtım faaliyetinin daha fazla olması gerektiğine işaret eden, ticaret odaları, çiftçiler, sanayiciler,mülki amirler ve belediyelerle birebir görüşülmesi gerektiğini anlatan Antalyalı,en yararlı projeleri alarak, yıl içerisindesözleşme imzalamayı hedeflediklerinin altını çizdi.Hedefleri 6 aylık eylem planına koyduklarını anımsatan Dr. Antalyalı, eylem planını Başbakanlığa gönderdiklerini ifade etti.

TKDK Finansman Genel Koordinatörü Mahmut Kardaş, Destek Hizmetleri Genel Koordinatör Vekili Ülkü Altundiş Yıldız, I. Hukuk Müşaviri Ahsen Arıöz Bozkuş, koordinatörler, koordinatör vekilleri ve il koordinatörlerinin katıldığı geçen haftaki toplantının ikinci bölümünde, Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Şerife Kontoğlu başkanlığında çeşitli konu başlıklarında sunum yapıldı ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

TKDK personel seçme sınavı,10 Eylül 2017'de

Öte yandan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK), merkez ve taşra birimlerine 184 uzman, 8 denetçi, 1 mütercim ve 7 destek personeli olmak üzere, toplam 200 personel alınmasına yönelik denetçi, uzman, mütercim ve destek personeli seçme sınavı da,10 Eylül 2017 Pazar günü yapılacak.

Söz konusu sınava, başta kurum merkezi olmak üzere Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ardahan, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Karaman, Kars, Kastamonu, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Sivas, Tokat, Şanlıurfa, Trabzon, Van ve Yozgat İl Koordinatörlüklerine ziraat, gıda, su ürünleri, inşaat, elektrik-elektronik, makine, endüstri mühendislikleri, iktisadi ve idari bilimler, veteriner, hukuk fakülteleri ve mütercim tercümanlık bölümleri mezunları başvurabilecek.Başvurular,TKDK internet sitesinden elektronik ortamda yapılacak...

200 sözleşmeli personel alımı için, yazılı ve sözlü sınav yapılacak

Sınav ilanı ve ayrıntılı bilgiler de açıklandı.Test sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından yapılacak.

5648 Sayılı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile 16.04.2008 tarih ve 26849 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Personel Yönetmeliğinin 7/1 ve 7/2 maddesi hükümlerine göre seçme sınavı düzenlenecek. Kamudan veya açıktan atama şeklinde, kurum merkez teşkilatı ve il koordinatörlüklerine atanmak üzere, belirlenen bölümler veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen, yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının belirtilen düzeyindeki mezunları arasından, 200 sözleşmeli personel alımı için yazılı ve sözlü, yazılı aşaması 10.09.2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan, denetçi, uzman, mütercim ve destek personeli seçme sınavı yapılacak.

Tüm adaylarda aranacak genel şartlar

1-) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2-) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

3-) 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı, bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına, ya da affa uğramış olsa bile, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

Görevini yapmasına engel olabilecek hastalığı olanlar, başvuramayacak

4-) Erkek adaylar için; askerlik durumu itibariyle,

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,

b) Muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut erteletmiş veya yedek sınıfta geçirmiş olmak,

5-) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek hastalığı bulunmamak,

6-) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak.

Özel şartlar için de, ayrıca,TKDK internet sitesinden bilgi alınması gerekiyor.10.09.2017 tarihinde yapılacak denetçi, uzman, mütercim ve destek personeli seçme sınavına başvuracak tüm adaylar için elektronik başvurular, 5.08.2017 tarihinde başlayacak, 09.08.2017 saat 17.00'de (Bu tarih dâhil) sona erecek.Yazılı sınav sonucu ve sözlü sınav ile ilgili duyuru, TKDK internet sitesinde ilan edilecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.