Kriz anında ayakta kalmanın yolları

Öncelikle kriz zamanında şirketler ilk olarak eğitim, reklam ve tanıtım müşterilerle iletişim vb. faaliyetlerini azaltmaktadırlar. Aslında tam da bu dönemde azaltılmaması gereken faaliyetler bunlardır. Özellikle reklam ve tanıtıma ara vermek bu süreçte yanlış olacaktır. Bunun sebebi, kriz dönemleri reklamların çok rağbet görmediği zamanlardır ve siz firma olarak rekabet avantajı kazanmak istiyorsanız reklamınızı yapmaya devam ederek kolaylıkla fark edilebilirsiniz.  Bunun için büyük bir bütçe ayırmaya gerek yok, fark edilmek adına düşük bütçeli de olsa reklamı göz ardı etmek yanlıştır. Bunun yanında eğitim bütçesinde kısıtlamaya gitmekte yapılan hatalardandır. Kriz dönemlerinde yürütülen eğitim programları hem işletmeye hem de çalışanın motivasyonunun yükselmesine önemli derecede etki edecektir. Diğer yapılması gereken faaliyet ise, imkan dahilinde yeni  bir ürünü piyasaya sürmektir.  Kriz dönemleri işletmeler için geri çekilme dönemi olmamalıdır. Yine bu dönemler yeni ürünlerin piyasada daha az görüldüğü dönemler olmasından dolayı bütçeye göre yeni bir ürün ile tüketicinin gözünde fark edilmek artı olarak işletmenin hanesine yazılır. Müşteri ile iletişimi kesmekte yapılan hatalardandır. Müşterinin gözünde değerli olmak ve unutulmamak için müşterilerle en zor zamanda bile iletişim içinde olmak gerekmektedir. Ürün ve hizmet konusunda bilgiler vermek, özel kampanyalar düzenlemek müşterileri fazlasıyla motive edecektir. Mevcut müşteri kaybedilirse yeni müşteri elde etmenin daha maliyetli olacağını unutmamak gerekir.

Sonuç olarak kriz stresli, zor ve büyük mücadele gerektiren bir süreçtir. Krizi yönetmek adına bu maddeler çoğaltılabilir. Bu stresli, zorlu ve büyük mücadele gerektiren süreci kolaylıkla atlatabilmek veya daha az sancılı şekilde süreci yönetmek adına değindiğimiz noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Atsan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.