Atatürk'ü Ölümünün 79. Yılında Saygı, Özlem ve Minnetle Anıyoruz

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Ölümünün 79. Yılında Saygı, Özlem ve Minnetle Anıyoruz...

Bilindiği gibi tarihte yedi düvele karşı zaferle noktalanmış bir Kurtuluş Savaşımız var bizim. Bu gerçeği kabul etmeyen aklı başında bir kişi ya da devlet yok yeryüzünde. Bize karşı birleşerek ve bütün güçleriyle savaşan düşmanlarımız bile.

Örneğin Fransa Başbakanı Aristide Briand kendisini “Bizi arkadan vurdu ,dağ başındaki haydutlarla anlaştı.” Diyenlere :” Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum, burada olsalardı başta Mustafa Kemal olmak üzere onunla birlikte olan herkesin buraya teker teker heykellerini dikerdim.” karşılığını veriyor .İngiliz generali kendisini sorgulayan Senota’ya :”şu bizim şanssızlığımıza bakın ki karşımıza Mustafa Kemal gibi bir dahi çıkardı demiyor muydu.

Mustafa Kemal, New York Times’in yazdığı gibi şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük fakat devlet adamı olarak daha büyük bir kişiydi.

Yüzyıllar ender olarak dahi yetiştirir, Tanrı 20. Yüzyılın dâhisini Türklere nasip etmiştir diyenler de var.

Rus İhtilali lideri Lenin teşkilatçı, yüksek anlayışlı, iyi düşünceli, akıllı bir önder olarak tanımlar Atatük’ü.

“O, öyle bir insandır ki hayali değildir. Ne istediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağını istemez.” der Avusturyalı heykeltıraş Krippel. ABD başkanlarından Franklin Rocsevelt onunla tanışamamış olmaktan dert yanar.

İngiliz Generali Sir Charles Towhshend “ ben onlarca devlet adamıyla, onlarca komutanla tanıştım, ama o başka; onda büyük bir ruh kudretinin esrarı vardı” diyor. Yine ABD başkanlarından Roozwelt’e göre Atatürk bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamıdır. Evet öyledir; çağımızda hiçbir isim Atatürk’ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır. O sadece bizim değil, bütün mazlum ülkelerin de önderidir. O nedenledir ki Dominik Cumhuriyeti’nden Bengaldeş’e kadar tam 87 ülkede adına oluşturulmuş parklar, meydanlar, caddeler ; dikilmiş, görülmeye değer görkemli anıtlar vardır. Bazı ülkelerin tarih kitaplarında ders olarak okutulur O. Bugün 10 Kasım. Aramızdan ayrılışının 79. Yıl dönümü. Görüyoruz ki son yıllarda hakkında ipe sapa gelmez iftiralar atılan, heykelleri baltalanan, adı ders kitaplarından çıkarılan Atatürk ölümünden onca yıl sonra hala capcanlı, hala ayakta, hala önder. Daha dün onu görmezden gelen, bugün onun kabrinde saygı duyar hale gelmişse ne mutlu bize. Unutmayalım, vatan savunması ve tam bağımsızlık söz konusu değilse yurtta barış, dünyada barış diyordu O. Tam anlamıyla çağdaş, laik , demokratik bir hukuk devleti olabilmemiz için onun gösterdiği yolda yürümek yeter ; başka yollar aramaya kalkışmak gaflettir, delalettir diyorum ben de.

Saygı Özlem ve Minnetle anıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Kırbıyık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.