Akdeniz'in zenginlikleri, kıyısı olan her ülke için çok şeyleri değiştirecek!

Akdeniz'de Libya'nın ekonomik münhasır alanını dahil edersek Doğu Akdeniz’deki petrol ve gaz rezervleri Orta doğu, İran ve Rusya'daki 

rezervlerin toplamından çok daha büyük. Bu serveti çıkaran ülkeler çok ciddi gelirleri olacak ve gelişmeleri hızlanacaktır. Akdeniz’de ciddi kıyısı olan devlet olarak Türkiye'nin de Doğu Akdeniz’de çok geniş bir “Ekonomik Münhasır Alanı” var. İlaveten KKTC'nin TPAO’ya arama ruhsatı verdiği alanlar da var. Yani libyan'nın münhasır alanlarını saymazsak Türkiye ve Kuzey Kıbrıs en büyük alanı olan ülke. Yani hidrokarbon sahalarının yüzde 35 civarının bize düştüğü biliniyor. Zaten film de bundan kopuyor. Türkiye'nin cari açığının yüzde-80’i petrol ve doğal gazdan oluyor. 
Akdeniz, yaklaşık 2.5 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsayan yeni dünyanın artık en özel denizi. Şimdi asıl mesele bu kadar büyük bir alana yayılan petrol ve doğal gaza kim hakim olacak? Kritik bölgelere kim hakim olacak? Uluslararası yasalara göre Türkiye, Akdeniz'de en şanslı ülkelerden biri. Türkiye'nin, KKTC alanları dışında 56 bin kilometrekarelik bir alanda ilave hakkı var. Bir o kadarda KKTC'den hakkı var ve o bölgeler en önemlisi. Kıbrıs'ın üstü doğusu ve altı en verimli sahalardır. İsrail'in 5 bin kilometrekare, Mısır'ın ise 21 bin kilometrekarelik bir alanda arama hakkı var. 
Akdeniz’e kıyı devlet olarak Türkiye’nin de Doğu Akdeniz’de çok geniş bir ‘Ekonomik Münhasır Alanı’ olan ülke. İşte Libya'nın iç savaşını körüklemekte bu yüzden. 2009'da Kaddafi ile tam anlaşma yapılacakken onun devrilmesi ve Libya'nın 2'ye bölünme projesi bu zenginlik yüzünden. Hatta Libya'nın ekonomik münhasır alanının 39 bin kilometre kare alanına Yunanistan iç savaş olumsuzlukları yüzünden çökmüş
sayılabilir. Bu çerçevede İngiltere ve ABD'de yakalanıan son uyuşturucuların Libya muhaliflerini finası için yahudilerin organizasyonu olduğu konuşuluyor.
East-Med boru hattı projesiyle Akdeniz gazının İsrail, GKRY ve Yunanistan'dan İtalya'yadan Avrupa'ya gönderilmesi hedefleniyor. Bölgenin jeolojik yapısının kırılganlığı ve hat uzunluğu göz önünde bulundurulduğunda inşa edilmesi planlanan boru hattının teknik ve ekonomik açıdan fizıbıl olmadığı netleşti. Sadece fizibiletisesi için 200 milyon Avro harcanan bu hattın 37-38 milyar Avroya maliyetli olması Türkiye'yi ön plana çıkartıyor. Bizim üzerimizden Avrupa'ya ulaştırılması ise 7 milyar Avro civarında. İşte kim havlarsa havlasın akıl ve mantık öncelikle İsrail'i ve bu zenginlikleri ucuza satmak isteyenleri bizle iyi olmaya itiyor. Bu arada İsrail bizle kesin anlaşmak istiyor ama Manavgat suyunu kendilerine
satmayı şart koşması işin hassa noktasını oluşturuyor. 
Ayrıca Avrupa Birliğinin Rusya bağımlılığını kırmak için projeyi desteklediği öngörülen güzergahın bir kısmı Türkiye'nin deniz sahalarından geçiyor. Sonuç olarak aktörlerin Türkiye'yi de hesaba katarak hareket etmesi gerekiyor. Bu yüzden hain ABD her konuda bizi kontrolde tutmak için Balyoz, Ergenekon, Nato darbesi, iç karışıklık, Suriye dayatması ile bize müttefiklik değil hainlik derdinde. Petrol ve Gaz kaynakları olan bir Türkiye dünyanın başına dert olacağından Akdeniz zenginliklerini anlayan ABD subaylarımızı ve darbeyi yöneten haindi. Bizim Kıbrıs'a çektiğimiz su ve elektrik hattı Kuzey Kıbrıs'ın terminal olmasını ve Anadolu'ya bağlanmayı kolaylaştıran alt yapının şu an mevcut olması Suriye, Lübnan ve İsrail ile Ürdün için akılcı yolu tarif ediyor. Ama asıl kıyametin kopacağı yer Doğu Akdeniz olacak. Çünkü görüldü ki Doğu Akdeniz havzası dünya petrol ve gaz rezervlerinin en büyük deposu. Nitekim şimdi Mısır ve İsrail gaz ve petrol çıkartmaya başlamıştır. 


Doğu Akdeniz’de 4-5-6 parseller Türkiye’nin Münhasır Ekonomik sahası içinde ve burada petrol ve doğal gaz bulundu. Türkiye buradan 3 aya varmaz petrol ve doğal gaz çıkaracak. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan da bu  yüzden yaygara yapıyor. Zaten Antalya ve Mersin açıkları ile Akdeniz’in doğusunda da sondajlar başladı. Bu konuda ultra teknoloji ile donatılmış Fatih ve Barbaros gemileri çalışıyorlar. Hemen yanındaki parsellerde Mısır ve İsrail çıkartıyor. Mısır alıcı idi, şimdi satıcı olacak. Ancak bizim asıl alanımız 19-20-21-22-23-24-25 ve 26’ncı parsel ile 2-3-8-9-12 numaralı parsellerdir ki, bu ciddi bir alanı kapsamaktadır. Buradan çıkaracağımız petrol ve gaz, Türkiye’yi yıllık 50 milyar dolarlık ödemeden kurtulacağı gibi, fazladan büyük bir ihracat geliri de getirecektir. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin deniz yetki alanı sınırlandırma anlaşması imzaladığı İsrail’e ait 4 bin 700 kilometrekare, Lübnan’a ait 4 bin km2, Mısır’a ait ise 21 bin 400 kilometrekare büyüklüğünde bir deniz yetki alanını, bu ülkelerin aleyhine olacak şekilde sahiplendiğini ortaya koydu. Eğer İsrail GKRY yerine Türkiye ile sınırlandırma anlaşması imzalamış olsaydı, GKRY’nin ihaleye açtığı 13 ruhsat sahasından 12. Parselin tamamı, 8, 9 ve 11. parsellerin büyük kısmı ile 1, 7 ve 10. parsellerin bir kısmı İsrail’in olacaktı. Ancak İsrail GKRY ile anlaşarak çok daha sınırlı bir alanla yetindi. Eğer Mısır yetkisi tartışmalı olan GKRY yerine Türkiye ile bir sınırlandırma anlaşması yapmış olsaydı, 11 bin 500 kilometre kare daha fazla deniz alanına sahip olacaktı. Durumun farkına varan İsrail ve Mısır şimdi geri adım atmaya çalışıyorlar. Uzmanlar tarafından yapılan tespitler, Doğu Akdeniz’de toplam değeri 3 trilyon doları bulan doğal gaz yatağı bulunduğunu gösteriyor. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tahminlerine göre Kıbrıs, Lübnan, Suriye ve İsrail arasında kalan bölge olan Levant Havzasında 3,5 trilyon metreküp doğal gaz ve 1,8 milyar varil petrol bulunuyor. Yine Nil Delta Havzasında yaklaşık 1,8 milyar varil petrol, 6,3 trilyon metreküp doğal gaz ve 6 milyar varil sıvı doğal gaz yatağı olduğu tahmin ediliyor. Kıbrıs Adası çevresinde olduğu düşünülen 8 milyar varil petrol yatağının dışında Heredot olarak adlandırılan Girit’in güney ve güneydoğusundaki alanda ise toplam 3.5 trilyon metreküplük doğal gaz bulunduğu tahmini ülkelerin vücut kimyasını değiştirdiği muhakkak.
Bölgede 40'tan fazla ülkenin savaş gemileri var ve göya pastadan bir şey alabilirmiyim derdinde. Burada Yeni Zelanda bile güya Akdeniz'den pay istiyor. Şaka gibi ve adam 20 bin km öteden garantör İngiliz davasından pay almaya çalışıyor. Ama gerçek böyle. O nedenle ABD, Türkiyeyi hedef seçti. Yeni dünyanın denizinde olmak isteyen ABD, Türkiye'nin bölgedeki gücünü azaltmak istiyor. Bugün Suriye'de ve Irak'ta PKK veya PYD ayakları ile Türkiye aleyhine ne yaşanıyorsa, bunun nedeni Ankara'nın Akdeniz'deki şansı. Bunu görmek gerek. Ancak ülkemizde  bunu bilerek uyuyanlar var. ABD, İsrail üzerinden Türkiye ile anlaşmak istiyor. Burada da İsrail'e Manavgat suyunu satmak şartı olunca durum değişiyor. Bu kozu artık kullanmak gerekiyor çünkü denize döküleni vermek şartı ile niye olmasın. Eğer su konusu hallolursa Washington, Ankara ile Tel-Aviv'i aynı masaya oturtmayı başarırsa, dünya başka bir noktaya evrilecek. Çünkü Türkiye ile İsrail'in büyük enerji anlaşması, Avrupa ve Rusyayı plan dışına itiyor. Bize ortak sondaj ve ABD'nin kucağına oturtmaktan kurtaran Rusya konusu ise aşağı tükür sakal, yukarı tükür bıyık söylemine sıkıştırıyor. 
İsrail'in Güne
Kıbrıs'la yaptığı doğal gaz anlaşması, yeni sıkıntıları beraberinde getirdi. Asıl doğal gaz ve petrol rezervinin olduğu Doğu Akdeniz'de patron şu an için Türkiye görünüyor. O nedenle İsrail, fırsattan istifade Manavgat suyu yüzünden ve Akdeniz'de daha fazla avantaj konusunda 
Washington'dan Türkiye ile anlaşmak için destek istedi. Burada kimse görmek istemese de İngiltere'nin rolü çok önemli. Bilenler bu durumu iyi bilir. İsrail'in arkasındaki asıl akıl asıl güç Londra'dır! Londra devre dışı bırakılarak doğru okuma yapılamaz gibi. İngiltere sonuçta KIBRIS'ta uzun zamandır var. İsrail birçok açıdan Washington ile Londra'yı birbirine bağlıyordu. Washington Londra'nın etkisinde kalıyordu. Bu gizem değil. Pek çok olayda bunu gördük. En azından son birkaç yıla kadar durum böyleydi. Şimdi İngiltere'nin ABD ile yaptığı Akdeniz anlaşması, başlamadan bitti. Çünkü Washington, İngiltere'den daha fazla yetki istedi. Bu da gerçekleşmedi. Eğer İngiltere, BREXIT'le sonlanan bir dönem yaşamazsa, Washington için asıl risk o zaman başlayacak.İngiltere de Avrupa Birliği'nde etkisini korumak için Akdeniz gazına olanca gücüyle asılacak gibi görünüyor. Gaz ve petrol hala diğer argümanlar devreye girse de 100 yılın enerjisi olma özelliğini yinede yitirmeyecek. 

Cari açığı kapamış bir Türkiye’ye kimse kur üzerinden sopa gösteremeyecek. Türkiye bu işe büyük bir ciddiyetle ve her türlü riski göze almak zorunda ve hangi hükumet gelirse gelsin bu bizin derin devletin kıblesidir. Yunanistan Ege’de karasularını 12 mile çıkardığı anda, Türkiye’nin hiçbir gemisinin Akdeniz'e ulaşması mümkün değil. Donanma Marmara’da mahsur kalır, Çanakkale Boğazı’ndan çıkamaz. FETÖ’nün Amerika uşağı ve vatan haini hakim ve savcı kılıklı teröristleri Ergenekon ve Balyoz davalarında baştan itibaren neden en çok vatansever Denizcilerini saf dışı bıraktı? Sebep bu yüzdendi. Çünkü vatan hainlerine Türk Deniz Kuvvetlerini çökertmeleri emri verilmişti. Ama sonuca gidemeden kendileri devrilip gittiler. Yunanistan kendi ana karasından başlayarak 12 mil adım adım deneyecek ve Türkiye'nin tepkilerini ölçecek. İlk ilan ettiğinde tepki göstermezsek, Yunanistan'ın tepesine çökmeseydik kaybederdik. Bu mücadele topyekun bir mücadele olacak. Bu ara tam bir milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Zira tüm olan bitenin yani maçın finali geldi. Devlet tek vücut olmaz zamanındadır. Bu hükumet bu sıkıntıların arasında şu yada bu işlerle uğraşacak durumda olmamalı. Muhalefet, globallerin uşakları ve her kesim çocuklarımızın geleceği için bu zenginliğe çomak sokmamalı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.