MEMURLAR HAK ARAMA KUYRUKLARINA MAHKUM EDİLDİ

Bilindiği üzere, 01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile ekli listelerde ismi yer alan 50 bin memurun başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmasına karar verilmiştir. Daha önce yaşanan ihraçla birlikte kamuda toplamda 70 bine yakın memur işten atılmıştır.

HÜKÜMET ANAYASA SUÇU İŞLİYOR

Kamuda yapılan bu ihraç işlemleri maalesef Anayasa ve yasalarımıza uygun değildir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre; memurların disiplin kurullarına sevk edilmesi gerekmektedir. Ancak OHAL yasasına dayanarak çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle memurlar hiçbir soruşturma işlemine tabi tutulmadan ve kanunlarla belirlenen haklarının kullanılmasına izin verilmeden görevlerinden ihraç edilmiştir. Aynı zamanda on binlerce memur da açığa alınarak mağdur edilmiştir.

Memurların ihraç ve açığa alınmalarında ne yazık ki, herhangi bir idari soruşturma açılmadan, memurların savunma hakkını kullanmalarına izin verilmeden işlem yapılmıştır. Hiçbir Kanun Hükmünde Kararname mevcut kanunların ve Anayasanın üzerinde değildir. Üstelik 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda açıkça memurların işten atılma ve açığa alınma durumları açıkça belirlenmiştir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, Anayasa ve yasalar çiğnenerek yapılan bu hukuksuz uygulamalarla ilgili Hükümet yetkilileri ve muhalefet liderleri ile görüşerek KHK’lara dayanılarak yapılan bu uygulamaların yanlış olduğunu; bu durumun sonucunda da hem iç hukukumuzda, hem de uluslararası hukukta ciddi sorunlar yaşanacağını dile getirdik. Ancak hükümet yetkilileri uyarılarımızı dikkate almadı.

İÇ HUKUK VE ULUSLARARASI HUKUK KURALLARI ÇİĞNENİYOR

FETÖ terör örgütü üyesi olduğundan şüphelenilen memurlar hakkında gerekli soruşturmaların ve detaylı incelemelerin yapılmaması, istihbaratın zayıf olması, iktidarın kendisi gibi düşünmeyen herkesi bu terör örgütüne dahil etmesi, çalışanlar arasındaki bireysel husumetlerin asılsız ihbarlara dönüşmesi, suçun “bireyselliği” ilkesinin yok sayılarak memurların kamu görevlisi olan eş ve çocuklarının da ihraç edilmesi, ülkemizi hızla bir toplumsal kaosa sürüklemektedir.

Bilindiği gibi memurların iş akdinin sorgusuz sualsiz feshi; 1949 yılında Meclisten geçerek yasalaşan ve 30 maddeden oluşan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin çalışma ve savunma hakkına da aykırıdır.

Ülkemizin imzalamış olduğu birçok uluslararası hukuk anlaşması alenen çiğnenmektedir. Yasalara aykırı olarak tutuklanan ya da açığa alınan memurlar ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.

MEMURLARIMIZ SUÇSUZ OLDUKLARINI BELİRTEBİLMEK İÇİN “MAĞDUR KUYRUĞU” ÇİLESİ ÇEKİYOR

Bilindiği gibi hükümet yaptığı açıklama ile, işine son verilen ve açığa alınan memurların Valiliklere başvurmalarını istemişti. Bu doğrultuda 19 Eylül Pazartesi günü itibariyle açığa alınan memurlar ve tutuklanan memurların yakınları itiraz dilekçelerini vermeye başladı. Ancak başta Başbakanlık İletişim Merkezi olmak üzere, Valiliklerin önünde oluşan mağdur kuyrukları da içler acısıdır.

Oluşan mağdur kuyrukları, ülkemizin ne kadar vahim bir hale geldiğinin göstergesidir. Hükümetin, Anayasa ve yasaları yok sayarak gerçekleştirdiği operasyonlarla zaten mağdur olan memurlarımız, şimdi de suçsuz olduklarını belirtebilmek için “mağdur kuyruğu” çilesi çekmektedir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, Hükümeti, Muhalefet Partilerini ve tüm kamuoyunu tekrar uyarmak istiyoruz; bugüne kadar yapılan hukuksuz uygulamalar, başka hukuksuzluklarla kapatılamaz. Görevlerinden ihraç edilen memurlar için 657 sayılı DMK’da belirtilen Disiplin Kurulları işletilmeli, liyakat sistemi hayata geçirilmeli, Anayasamızın güvence altına aldığı temel hak ve hürriyetler korunmalı, hukuk kuralları tam ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahrettin Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.