Muhtar, helal yoldan seçilmiş kişidir

Bir ülkenin yerleşim birimleri il, ilçe ve köy şeklinde yönetim birimi olarak düşünürsek, en küçük yönetim birimi olan köylerde muhtar seçimi hakkaniyete en uygundur.

Elhemdulillah bu ülkenin Baş muhtarı da Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır

Umarım ve umut ediyorum yakında “Eyalet Yönetimi” diye bir yönetim de ülke bütünlüğü içinde karşımıza çıkar ve valiler de bu şekilde seçimle gelir. Bu talebimi, atanan başarılı Kayyumların yönetim biçiminden cesaret alarak gündeme taşıyorum, çünkü işler tek elden yürüyor, başarılanın asıl sebebi de bu olsa gerek.

Muhtarlar,

Herhangi bir parti adayı değildir,

Tüm seçmenleri tarafından aşağı yukarı tanınır,

Dolayısıyla;

Nitelikli bir heyeti varsa köyüne/mahallesine huzur kazandırabilir diye düşünüyorum.

Muhtarın aza heyeti genelde ehli vicdan, orta yaşın üstünde, tecrübeli kimselerden oluştuğu için seçilmiş heyet anlamında “ihtiyar heyeti” denilince yaşlılar meclisi olarak da anlamlandırıyor.

Malumunuz köy ihtiyar meclisi en az 4 seçilmiş, 1 köy imamı ve 1 köy öğretmeni olmak üzere 6 üye ve bir muhtardan oluşmaktadır.Köyün nüfusu binden fazlaysa bu sayısı artar.

Ayrıca Köy kanununa göre ihtiyar heyetinde, karı, koca, ana, baba, kız, oğul, gelin, güvey ve kardeşlerin ihtiyar meclisinde aza olarak bir arada bulunmaları yasak...

Ah ah! siz hiç Köy meclisinin bir meclis edası ile çalıştığına şahit oldunuz mu? Ben şahit olmadım ama başkanlık sisteminde bu heyetin çalıştırılması, amacına uygun bir tarzda aktif hale getirilmesi olmazsa olmazlardandır.

Köylerin ayrıca Tüzel bir şahsiyeti ve bütçesi vardır. Tabi Büyükşehir statüsünde olan şehirlerde köyler mahalle statüsüne geçtiler.

“muhtar, helal yoldan seçilen kişidir” dedim. Diyeceksiniz ki haram yolla seçilen mi var, onu da liste usulü seçilen vekillere gidin sorun. Listenin ilk sıralarında yer alabilmek için ne fırıldaklar dönüyor.

Madem muhtar ve heyeti birinci elden seçiliyor, o zaman nitelikli bir muhtar ve onun heyeti seçilirse yetki ve sorumluluklarını artırıp, ihtiyar heyetinin aylık oturumuna bir katkı tahsis etmek lazım, göreceksiniz köylerdeki sorunların birçoğu kendiliğinden hal olacak.

Mesela,

*Köylerin fakirlerinin tespiti ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma aracılığı ile ihtiyaçlarının giderilmesi,

*Köyün huzurunu kaçıran birileri varsa tespiti, uyarılması ve sıkıntı çıkarmaya devam ederse yargıya intikal ettirilmesi,

*Köydeki gençlerin çalışma meyline ve kabiliyetlerine göre sınıflandırarak, ona göre meslek edindirmeye yönlendirilmesi,

*Her muhtarlığa fatura ödeme merkezi yetkisi verilmeli, bu şekilde vatandaşların işini kolaylaştırma ve muhtarlığa bir gelir imkanının verilmesi,

*Evlenmede nikah yetkisi ve ölümlerde ihbar kayıtlarının direkt muhtarlığa verilmeli, köy defterine kaydının yapılması ve belli rutin aralıklarla durumu nüfusa aktarılması,

*Milli bayramlarda muhtarların protokolde ağırlanmaları, …vb.

Çalışmalar yapılabilir.

Bu konuda muhtar ve heyetini ne kadar destekler, değer verir, arka çıkarsak köy, ilçe ve ilimizin huzuru o kadar artacak diye düşüyorum. Yetkililerin bu konuya eğilmelerini bekliyorum.

Ayrıca Muhtar adaylığına müracaat için bazı şartların da getirilmesinde fayda var, örneğin Lise muzunu olmak tercih nedeni olabilir. Bir de iki yıllık Muhtarlık Yüksek Okulu(MYO) açıp kazanan muhtarlardan bu yüksek okulu okumak isteyene de sınavsız kayıt fırsat vermek lazımdır diye düşünüyorum.

19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor, muhtarlarımıza başarılar dilerim.

Selam ve selametle kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.