Emtia Piyasasının Yıldızları Parlıyor

2016 sene başından bu yana Dolar’ın diğer para birimleri karşısında değer kaybı ile emtia piyasasında alış yönünde faaliyet hız kazandı. Mayıs ayından itibaren yaz aylarında FED faiz artırım beklentisi ile Dolar Endeksi’nde (DXY) güçlü seyir piyasa üzerinde baskı oluştursa da petrol, soya fasulyesi ve şeker başta olmak üzere güçlü seyir devam ediyor.

Amerika tarafında zayıf tarım dışı istihdam verisi sonrasında FED’in Haziran ayı faiz artırım ihtimalinin giderek zayıflaması da emtia piyasasına destek verdi. Ancak FED’in düşük faiz politikasından çıkış yönünde ikinci adımı olan 25 baz puanlık faiz artırımı önümüzdeki haftalarda piyasaların tekrar gündemine girebilir. Temmuz ve ya Eylül ayında FED’in kademeli tanımına uygun 25 baz puanlık faiz artırımı ve güçlenen Dolar Endeksi emtialar için risk unsuru olarak görülüyor.

Dolar’ın güçlü seyri emtiaları Amerika dışındaki ülkeler için pahalı hale getireceğinden özellikle gelişen ülkelerin emtia talebi gerileyebilir. Sonrasında küresel ekonomik toparlanma özellikle Avrupa ve Japonya’dan gelen büyüme sinyalleri ile emtia piyasasında fiyatların yükseleceğini düşünüyoruz. Öte yanda, piyasalardaki genel kanıya göre; gümüş, soya fasulyesi, şeker ve petrol fiyatlarında yükseliş enflasyon habercisi.

Finansal piyasaların kolay para politikaları ile beslendiği günümüz ortamında fiyatlarda yükselişi enflasyon ile bağdaştırmak için henüz erken ancak yeniden dengelenme süreci ve artan talep ile en kötünün geride kaldığını söyleyebiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi