TÜMTİS yetkililerinin asılsız iddiaları

Sendikacılık yaptıklarını sanan, işçi-emekçi kardeşlerimizin emeklerini ve haklarını savunduklarını söyleyen kimseler, mesnetsiz açıklamalar yapmakta, tabiri caizse köpeksiz köyde değneksiz gezmektedir. Kendilerine sendikacı diyenlerin, gerçekleri saklayarak ne yapmaya çalıştıklarını 25 yıllık sendikacılık geçmişi olan biri olarak anlamış değilim. Bu kişiler tam anlamıyla akıl tutulması yaşamaktadır.

Sendikanın, sendikacılığın ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve nasıl yapılması gerektiğini iyi bilenlerdenim. 25 yıllık sendikacılık yaşamımda hiçbir sendikaya iftira atarak üye toplamadım. Ancak gelin görün ki, kendilerine sendikacı diyen kişiler çamur at izi kalsın mantığıyla çalışıyor, bu şekilde üyelerimizi bize karşı doldurarak kendi sendikalarına üye yapmaya çalışıyor. Tüm Taşıma İşçileri Sendikası yöneticileri asılsız iddialarla, Gaziantep Ulaşım A.Ş’de çalışan şoför kardeşlerimizi zorla üye yaptığımızı söyleyerek suni gündem oluşturmaya çalışıyor ve sendikamızın adına gölge düşürmeyi amaçlıyor. Ancak yaklaşık 5 yıl önce kurulmuş ve bu kadar kısa sürede işkolunun ikinci büyük sendikası olma başarısını göstermiş Öz Taşıma İş Sendikasının ne böyle bir ahlaksızlığa tahammülü vardır, ne de böyle çirkin bir tutumu sergilemeyi kendisine şiar edinmiştir. Bu akıl tutulmasını yaşayan kişiler, asılsız iddia ve iftiralarıyla sendikamızın üzerinden kendilerine prim yaratma derdindedir. Biz bunları iyi görüyor ve iyi okuyoruz. Düne kadar kimlerle ne için çatıştıklarını unutanlar, bugün kalkıp bizlere içi boş ithamlarda bulunuyorlar.

İmzalanan sözleşmeleri iyi okusunlar. O günün şartlarında kaç kişiye ne sağlamışlar bir ona baksınlar, bir de dönüp bugünün şartlarında kaç işçi kardeşimize hangi imkanlar sağlanıyor ona baksınlar. 7 yıldır sağladığımız tüm işçi kazanımları kayboldu diyen yöneticiler, önce oturup objektif bir şekilde işçiye sağlanan imkanların dününe ve bugününe baksın. Boş konuşup, iftira atarak sendikacılık yapılmaz. Gazi Ulaş A.Ş.’nin 40 kişiyi işten çıkardığını ifade edenler söyledikleri yalana kendilerini de inandırmışlardır. Çünkü Gazi Ulaş A.Ş. hiçbir dönemde 40 kişiyi işten çıkarmamıştır. Bizim yaptığımız yeni sözleşme ile 650 personel, taşeron şirketten belediye şirketi olan Gazi Ulaş A.Ş.’ye hiçbir hak kaybı olmadan geçiş yapmış ve 650 personel yeni Toplu İş Sözleşmesi ile birçok sosyal hak kazanmıştır.

“Böyle bir yaptırım söz konusu bile değil”

Araçların kaza zararlarını, bakım ve onarım masraflarını şoför kardeşlerimiz tarafından ödendiği ve aracın lastiği bile değişse faturanın işçi kardeşlerimize kesildiği yönünde gerçeği yansıtmayan söylentiler var. Böyle bir yaptırım söz konusu bile değil. Şoför arkadaşlarımız, görev sırasında meydana gelecek kazalar sonucunda oluşan maddi hasar bedellerinin ödemesi için kendi içlerinde 2015 yılından itibaren aylık maaşlarından belli bir miktarda düzenli olarak kesilme talimatı vererek kaza fonu oluşturdu. Gazi Ulaş A.Ş. şirketinin devir aldığı 01.01.2016 tarihinde ise şoför kardeşlerimiz kendi rızasıyla sendikamıızn hiçbir şekilde taraf olmadığı,öneri dahi sunmadığı kaza fonuna, kendi istekleriyle giriş yaptı. Kaza fonuna üye şoförler bu konuda üç kişiyi seçerek yetkili kıldılar. Bu üç yetkili de kaza fonuna kesilen faturaların ödenmesi için banka talimatına müştereken imza atmaktaydı. Fatura, kaza yapan personel adına düzenlenip, ödemeleri de bu üç şahsın ortak olarak açtığı hesaptan yapılmaktadır. Bunların yanı sıra, personel adına düzenlenen fatura, şoförlerin görüp itiraz edebilecekleri bir yere asılarak, bir nevi duyuru yapılmaktadır. Ayrıca bugüne kadar da şirketin ilgili birimine hiçbir fatura için itiraz edilmemiş, şikayetçi olunmamış ve fatura içeriklerine dair en ufak bir düzeltme talebi dahi gelmemiştir.

Şirkete ait personelin kendi kusurundan doğan kazalarda da şirket araçlarının yedek parça temini şirkette mevcutsa şirketten, değilse teklif usulüyle ilgili yerlerden sağlanmaktadır. Yedek parça harici işçilik gerektiren işlerde ise, şirket kendi bünyesindeki personellerden faydalanmaktadır. İşçilik fiyatları da emsal araştırması yapılarak piyasanın çok aşağısında yapılarak faturalara yansıtılmıştır. Personelden aracın göreve çıkamamasından dolayı herhangi hasılat kaybı ücreti alınmamış ve faturaya yansıtılmamıştır. Personelin karşı tarafa kusurundan dolayı vermiş olduğu hasarlar ise, GaziUlaş’ın zorunlu sigorta poliçesinde karşılanmaktadır. Yani şirket bu nedenlerden dolayı hasarsız indirimi yapmasına rağmen personele ve fona bu tutarlar hiç yansıtılmamıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Toruntay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.