YENİ TÜRKİYE İYİ YOLDADIR

Yarım asırdır yurt dışında öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Kemal Karpat’ın Star Gazetesinde yayınlanan röportajını okuyunca onun yurt dışı penceresinden Türkiye’yi nasıl gördüğünü kendi ifadesinden okumuş olduk. Röportajda anlatılana göre Kemal hoca ABD’de Yale Üniversitesinde uzun zamandan beri tarihçi olarak öğretim üyeliği yapmakta. 20 ülkede makaleleri yayınlanmış ve 16 kitabı bulunmakta. Amerika da ki Türk Araştırmaları Cemiyetinin kurucusu ve başkanlığını yürütüyor. Ayrıca Orta Asya Cemiyetinin kurucusu ve Türk Tarih Kurumu şeref üyesi ve TBMM Onur Ödülü sahibi. Kemal Karpat hocamız Türkiye’nin dününü bugününü karşılaştırırken, AK Parti iktidarı sayesinde bugün geldiği durumun iftihar edilen bir nokta olduğunu söylemesi bir bilim adamı olmanın da ötesinde, yurtdışında yaşayan biri olarak onun ağzından duymak kadar güzel bir ifade olamaz. Kemal hoca yabancı bir ülkede yaşayan bir Türk vatandaşı olarak eskiden Türk olduğumuzu söylemeye çekinirdik; bugün ise her yönden gelişmiş, kalkınmış bir Türkiye sayesinde hiç çekinmeden gururla Türk olduğumuzu ifade etme mutluluğunu yaşamaktayız diyor.

Kemal Karpat hoca 3 Kasım 2002 de Adalet ve Kalkınma Partisinin ezici bir çoğunlukla iktidara gelmesini açıkça bir halk ihtilali olarak yorumluyor. Bu tarihten sonra 13 yıldır iktidarda bulunan AK Parti iktidarı kendi sloganı olan “Durmak Yok Yola devam” diyerek dur-durak bilmeden geceli gündüzlü çalışarak ülkeyi gurur duyulan bir noktaya getirmiştir. Hem de vatandaşın hayat standardını kat kat yükselterek. Ülkemiz geçmiş koalisyon hükümetleri döneminde neler çektiğini 35-45 yaşın üzerinde olanlar çok iyi bilirler. Bir kere koalisyon döneminde Kayseri’den İstanbul’a giderken arabamda benzinim bitince karne ile 10 litre benzin alabilmek için Kırıkkale’de bir benzin istasyonunda iki gün yattığımı hiç unutamam. O dönemde sanki kıtlık yıllarındaki gibi birçok maddenin yokluğu çekilmekteydi. Ekonomik sıkıntı içine düşen esnaflar koalisyon hükümetini protesto etmek için başlarına yazar kasa fırlatmaktaydı. Bugün koalisyon olsun diyen MHP genel başkanı Devlet Bahçeli o dönemde koalisyonda yer aldığı için yazar kasa olayını çok iyi hatırladığını tahmin ediyorum.

Son günlerde iktidar olmayı akıllarından çıkarmış olan muhalefet partileri ikide bir vatandaşa seçim sonunda koalisyon kurmaktan söz ediyor. Ülkemizin bugünkü her bakımdan içinde bulunduğu gelişmişliğinden rahatsızlık duyan iç ve dış mihraklar huzur ve istikrarımızı bozmak için ellerinden gelen her türlü melaneti yapmaktan çekinmiyorlar.

Başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere AK Parti 13 yıllık iktidarı döneminde bir yandan milletimizi büyük hizmetlerle buluştururken, bir yandan da dış ülkelerle münasebetleri geliştirerek dış ticaretle ekonomimizi kuvvetlendirmiştir. Siz bakmayın bazı muhalefet parti sözcülerinin kara tablo çizerek Türkiye’yi kötü göstermelerine.

Kemal Karpat hocanın ifade ettiği gibi AK Parti iktidarıyla “Yep yeni bir toplum,yeni bir ülke ortaya çıktı ve Türkiye bu sayede dünyaca hürmet gördü. Buna Modern Türk Toplumu, Modern Türk Halkı diyebiliriz” derken ülkemizi dış penceren izleyen bir bilim adamının işte Türkiye hakkında ki görüşü bu yöndedir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi