İSTİSMARCI HÜKUMET !!

ÇOCUK İSTİSMARLARINI ÖNLEME DERNEĞİ'nin Fethiye Kültür Merkezi'de düzenlediği panelde çocukların maruz kaldığı her türlü istismarın örnekleri,nedenleri,çeşitleri ortaya konulup,önemli bilgiler aktarılırken çözüm yolları üzerinde paylaşımlar yapıldı. Panelin amacı Ülkemizin ciddi bir sorunu olan Çocuk İstismalarını önleme konusunda farındalık yaratmaktı.

Verilen örnekler her gün haberlerde gördüğümüz,basına yansıyan,adli yada polise ulaşan olaylar ve sağlık uzmanlarının yaşadığı durumlardı. Aile içi şiddet ve istismar,okulda,yuvada,sokakta yaşanan taciz ve şiddet,çocukların suça itilmesi,zorla çalıştırılma,sokağa terkedilme,eğitim hakkının elinden alınması,sanal ortamdaki tehlikeler ve bir çok sorun örnekleriyle paylaşıldı.Uzmanlar bu sorunlara çözüm örnekleri sunarken ailelere neler yapmaları gerektiği konusunda çeşitli uyarılarda bulundular. Teorik olarak bu uygulamaları hayata geçirmek çok zor.Toplumda öyle bir duruma geldik ki Tv kanalları yabancı dizilerle,yarışmalarla vs.zaten çocuklarımıza ve gençlerimize yeterince kötü örnekler ve yaşam modelleri sunmakta.Şiddete gelince bizi yönetenlerin üstelikte bizi temsil ettikleri en yüce makamda yaptıkları kavgalar,tartışmalar,küfürler bizim toplumumuzu bu şiddet ortamına sürüklemiştir.

Hükumetin ilk önce bunlara el atması,örnek olacak program ve davranışların toplumda sergilenmesine imkan sağlaması gerekmektedir.

Bir deniz yıldızını kurtarmak elbette çok önemlidir.Ama konu insan olunca istismara uğrayan çocuklara tek tek inerek tedavi etmek, onların yaralarını sarmak için yeterli değildir. Çocukları sokaklardan toplayıp devletin kurumlarında ruh sağlığı,eğitimi onları korumaya yeterli olmayan kişilere teslim etmek çözüm değil daha da tehlikelidir.

Bu,eğer sistem Doğru işletilmiyorsa çocukları bir istismardan alıp bir başka istismar ortamına itmektir.Devlet kurumunda bile istismara uğramış ,çaresiz,kimsesiz çocuklara sahip çıkamıyorsak o çocukları kurtarmak için sadece bir kaç sivil toplum örgütü değil devletin tüm kurumları,okullar,Üniversiteler el atmalı,çözüm yolları aramalı ve o çocukları toplumdan uzak kapalı alanlarda değil toplumun içinde hayata tutunlamalarını sağlamalıyız.Devlet el attığı her çocuğun takipcisi olmalıdır.O çocuğu evlendirip kurtulmak gibi bir düşüncesi olmamalıdır.

Bugün Ülkemizin her ilinde,ilçesinde ve neredeyse her köyünde Suriye'den gelen sığınmacılar yaşama tutunmaya çalışıyorlar.İstanbul'dan gelen Panelist konuklardan birine sorduğum soruda,İstanbul'da sokakta yaşayan yaşları 3-4 diye artan yüzlerce,binlerce çocuk için neler yapıyorsunuz dediğimde aldığım cevap 'HİÇ' oldu. Çünkü müdahale ettiklerinde hükumet yetkililerinin engel olduğunu,o insanların, o çocukların sokakta sürünmelerine adeta göz yumulduğunu belirtti.Bu insanlarla ilgili olarak seçim döneminde onların önemli bir oy potansiyeli olarak görüldükleri apaçık ortadadır.

Uzmanların verdiği bilgiler,Ülkemizde yapılan çalışmalarda ne yazık ki yine Avrupa modeli bir çalışma ile bizim çocuklarımızın sorunlarına çözüm arama çabalarından başka birşey olmadığını gördük..

Oysa AB projeleri ile,onların bize dayattığı eğitim ve kültür sistemi ile bu sorunlara çözüm bulunamayacağı apaçık ortadadır.Bizim özümüz,bizim kültürümüz,bizim aile birliğimiz ve geleneklerimiz tüm sorunların üstesinden gelecek kadar önemli,zengin ve sağlamdır.Yeter ki ekonomik olarak insanların yaşam kalitesi yükseltilsin ve en önemlisi de herkese eşit ve kaliteli eğitim imkanı sağlansın.

Sevgiyle kalın....

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi