Lozan Barış Antlaşması’nın 94. yıl dönümü

Cumhuriyetimizin kurucu belgesi olan Lozan Barış Antlaşması ile büyük milletimizin; inanç, cesaret, azim ve fedakarlıklarla elde ettiği zafer tescil edilmiştir. 94 yıl önce bugün imzalanan bu antlaşma, devletimizin tapusu niteliğini taşımaktadır. Lozan Antlaşması’nın imzalanması, Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin sahip olduğu temel değer ve ilkelerine kavuşmasına da imkan sağlamıştır.

Milletimiz o günden bugüne kadar, kendi iradesini göstermiş ve kendi seçtiği vekilleri ile yönetilmeye başlanmıştır. Aziz milletimiz, milli iradenin tecelli etmesiyle birlikte her türlü darbe teşebbüsü ve terör tehdidine, kurtuluş mücadelesi anlayışıyla, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde cevap vermiştir.

Milletimizin kararlı duruşu ve feraseti sayesinde, ülkemiz bugün Avrupa’nın ve dünyanın en güçlü ülkeleri arasında kendine yer edinmiştir.

Bu itibarla; Lozan Barış Antlaşması’nın 94. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, antlaşmanın mimarı olan tüm devlet adamlarımızı minnetle anıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Toruntay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.