ELON MUSK'TAN SİZE ÖNERİ

Bildiğiniz gibi son dönemlerde gerek ülkemizde gerekse dünyada Elon Musk'ı duymayan pek kalmadı. Kim diye soracaksınız şimdi. Elon Musk, Güney Afrika ve Kanada asıllı bir Amerikan vatandaşı olup, yaptığı girişimlerle oldukça başarılı olmuş, tüm zorluklara göğüs germiş ama hedefinden vazgeçmeyerek insanlığa katkı sağlamak için durmadan çalışmış ve birçok ödüller almış birisi. En son ülkemize gelerek Atatürk'ü Anıtkabir'de ziyaret eden Musk, Türklerin de sevgisini kazanmıştı. Şimdi size Elon Musk'ın yaşam için bazı önerilerini aktaracağım.

1) İşinizden keyif alın. Üç beklentiniz olmalı. İşe gitmeyi iple çekmelisiniz. Kayda değer bir maaşınız olmalı. Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak istemelisiniz.

2) Olanağı olasılığa çevirme. İlk adımınız olanaklı bir şeyi inşa etmek olmalı, olasılık kendiliğinden oluşacaktır.

3) Kendiniz olun yeter. Kuru üzümlü yulaflı kurabiyelerin çikolata parçacıklı kurabiyelere benzememesi için bir kural olmalı. Kuru üzümlü yulaflı kurabiyelere bir garezim yok. Kendiniz olun yeter.

4) Uzun vadeli kin. Yaşam, uzun süreli kin tutamayacağınız kadar kısadır.

5) Korku. Korkusuz olduğumu söyleyemem. Aslında ben de korkuyu iliklerime kadar hissediyorum. Belli bir seviyeye kadar kadercilik yararlıdır. Olasılıkları kabul etmek korkuyu azaltır.

6) Uyku. Doğru süreyi deneme yanılma yoluyla keşfettiğim oldu. Bu süre benim için 6 ila 6,5 saat. Kişiye göre değişir.

7) Gençken risk alın. Yaşlandıkça sorumluluklarınız artar. Bir aile kurduğunuzda, yalnızca kendiniz için değil aileniz için de risk almaya başlarsınız. İşe yaramama olasılığı olan şeyler yapmanız çok zorlaşır. Bu sorumlulukları üstlenmeden önce risk almanın tam sırasıdır. Şimdi risk almanız konusunda sizi destekliyorum, cesur olun. Pişman olmazsınız.

8) İş-Özel yaşam dengesi. Çocuklarıma her gün süre ayırmaya çalışıyorum çünkü onlarla birlikte olmayı seviyorum. Çocuklar gerçekten müthiştirler. Beni yaşamdaki her şeyden daha mutlu ettiklerini söyleyebilirim. Hiç olmasa bile onlarla aynı odada durur, e postalarıma bakıp bazı işlerimi hallederim, onlar da canı istediklerinde ara sıra benimle konuşurlar.

9) Yiğidi öldür hakkını ver. Bazen çoğu sürev, yaptığım işle ilgili çok takdir edilir, övgü alırım. Ben şirketlerimin vitriniyim. Ama bu şirketlerin başarılı olmasının nedeni, onları her seviyede başarıya ulaştırabilecek son derece yetenekli insanlara sahip olmasıdır.

10) Gayret göstermek. Eğer bir şey yeterince önemliyse, onun için gayret göstermelisiniz. Olası sonuç başarısızlık olsa bile.

11) Odaklanın. Bu önemlidir. Odağınızı dağıtacak kadar çok etken varsa, karar alma yetiniz sekteye uğrar.

12) Miras. Bana kalırsa önemli olan, insaların geleekte hakkımda ne düşündüğü değil neler yaptığımdır. Ben ölüp gideceğim. Peki yaptığım şeyler yarar sağlamış olacak mı? (Kaynak: Elon Musk - Geleceği İnşa Eden Adam/Zeplin Kitap)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tolga Ziyagil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.