İşletmelerde Değişim Yönetimine Kısa Bir Bakış

Değişim, genel anlamı itibarı ile bir durumdan başka bir duruma geçiş olarak ifade edilebilecek bir kavramdır. Yönetim bilimi açısından,değişim, yönetilebilir ve sürdürülebilir bir faktör olarak önem kazanmaktadır.

Günümüzün işletmeleri, rekabet koşullarında ayakta kalabilmek, etkin ve verimli olarak faaliyetlerini sürdürebilmek adına değişim yönetimi uygulamalarına başvurmak durumunda kalmaktadır. Değişim,sadece olumsuz bir problemin tespit edilip, buna uygun bir aksiyon almak olarak anlaşılmamalıdır.

İşletme açısından değişim, planlı bir değişimdir ve sistemi daha iyiye götürmek için bir uzman yardımı ile bilinçli olarak gerçekleştirilmek istenen değişme faaliyetidir(1).

Bilgi teknolojilerindeki yenilikler, sunulan ürün/hizmetler arasındaki ayırdedici yetkinliklerin günden güne alan olarak daralması, müşterilerin ve tedarikçilerin beklentilerinin sürekli artması gibi etkenler, işletme yöneticileri açısından ‘’ değişim yönetimini’’ birer olmaz ise olmaz yetkinlik haline getirmişlerdir.

Değişimi doğru yönetemeyen, değişime kaynak teşkil eden problem ya da gelişim alanlarını doğru teşhis edemeyen işletmelerin, kaynaklarını etkin yönetmeleri de, hedeflerini doğru belirleyip bu hedeflere etkin şekilde koşmaları da beklenemez.

Değişimi sadece teknolojik ya da araç-gereç, yazılım bazında da değerlendirmek gerekir. Değişme, işletme ortamında belki de en önemli düzeyde, süreçler yani iş süreçleri bazında gerçekleşebilir. Bir işletme, dünyanın en önemli teknolojilerini satın alsa dahi, eğer kendi iç süreçleri, bu teknolojiler ile uyumlu değilse, başarılı olma şansı, hedeflerine koşma çok zor hatta imkansız olacaktır.

İşletme yöneticilerinin, esnek, sürekli değişen,proaktif piyasa koşullarında, iç ve dış çevre şartlarını çok iyi analiz etmeleri, bu analizler çerçevesinde de doğru değişim alanlarını hassasiyetle belirlemeleri gerekmektedir.

Etkin değişim yönetimi için problemin doğru tanımlanması, doğru teşhis ve doğru müdahale tekniklerinin kullanılıp, müdahale sonrası çalışmaların etkinliğinin kontrol ve gözden geçirilmesinin yapılması kritiktir, önemlidir.

Teşhis konusunda(2);

Müdahaleye ilişkin olarak da birçok teknik olmak ile birlikte; başlıcaları arasında şunlar sıralanabilir:

Tüm bu çalışmalar yapılırken, başta işletmelerin kurucuları ve üst yöneticileri dahil olmak üzere, her düzeyden çalışanlar;

Gerçekçi olmayan, kurum yöneticileri tarafından sahiplenilmeyen, çalışanların ortak bir şekilde ruhen inanmadıkları her türlü değişim amaçlı çaba, gün sonunda başarısız olmaya mahkumdur.

Bu nedenle değişim yönetimi çalışmalarının bir proje planı doğrultusunda, sistematik ve disiplinli bir şekilde yürütülmesi , doğru ihtiyaçlar üzerine dayanması önemlidir.

YARARLANILAN KAYNAKLAR

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Umut Köksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.