BASKIYA DA ZULME DE ONUN BÜTÇESİNE DE 'HAYIR' DİYORUZ

Artık bu Bakanlığın uygulamalarında adalet değil, keyfilik var, baskı var, zulüm var. Baskıya da, zulme de, onun bütçesine de ‘hayır’ diyoruz.Sivaslı ozan Serdari’nin “Nesini söyleyim canım efendim/ gayri düzen tutmaz dilimiz bizim/ Arzuhâl eylesem deftere sığmaz/ Omuzdan kesilmiş kolumuz bizim” dizelerini hatırlatırım.Artık ‘Bu bütçeyle adalet gerçekleşir mi?’ önemini yitirmiştir. 14 yılda gördük, anladık ki AKP’nin adaletle ilişkisi, adaleti tesis etmek değil, adaleti çürütmek olmuştur.”

“ARTIK KİMSENİN GÜVENLİĞİ YOK”

AKP’nin yönetim anlayışı, suç ve suçlu üretiyor. Dava sayısı, nüfus artışının üzerinde bir oranla artıyor, yargılama süreleri uzuyor, iş yükünün altında mahkemeler eziliyor. Sayısı artan cezaevlerinde kapasitenin 3 katı, 114 bin mahkum, 86 bin tutuklu gayriinsani koşullarda yaşıyor ve kalıyor.Darbe soruşturmalarında 4 hakimden 1’i görevinden alındı, 2.544 hâkim ve savcı tutuklu. Hiç kimsenin güvenliği yok; her an herkes bir suçla itham edilebilir, işinden edilebilir ve tutuklanabilir. Boyun eğmeyen sendikalar, dernekler, gazeteler, televizyonlar kapatılıyor. Hâkim ve savcılar bugün karar verdikleri dosyadan yarın sanık olabiliyor ya da bu tehdit altında çalışıyor. Daha dün ‘siyasal iktidarın kamçısı’ diye eleştirdiğimiz yargı, artık bu gerçeklikle iktidarın bir demir yumruğuna dönüşmüş durumda.

AVUKATLAR KANAT TAKIP UÇSUN MU?

Ankara’da adına "adalet sarayı" denilen, hangarlardan dönüşen, yandaşlardan kiralanan, plazalardan bozma, yangın merdiveni, otoparkı, ulaşım imkânı olmayan binalarda adalet değil, çokça sorun üretildiğini, AKP iktidar olmadan, Ankara’daki adliye mahkemelerinin tamamı sadece bir binada kalıyordu. Bugün mahkemeler Ankara’nın 4 ayrı semtine dağılmış, ‘5’inci de sırada." diyorlar. El insaf diyorum ben de. Avukatların mesleklerini ifa etmeleri için kanat takıp bir adliyeden diğerine uçması mı gerekiyor sayın milletvekilleri? AKP birikmiş sorunları çözmek yerine, kendi döneminde ortaya çıkan sorunları dahi çözmekten aciz durumda.

“YARGIYA GÜVEN YÜZDE 30’LARA İNDİ”

Yargının geldiği yeri en güzel Yargıtay Başkanı’nın “Yargıya güven yüzde 70’ten yüzde 30’lara indi sözleriyle özetlediğini vurgulayarak, “Bu söze ne denir? Ört ki ölem denir herhâlde.” İktidarın Kopenhag kriterlerini çoktan unuttuğunu, demokrasi treninden indiğini, şimdi Afrikalı diktatörünün ikinci el uçağıyla uçma hevesinde olduğunu belirtiyorum.

Bu vizyonla hukuksuz uygulamalarına despotik rejimlerden ve yüzyıllar ötesinden emsaller getiriyor. Artık geleceği AB’de değil, Şanghay Beşlisi’nin despotik başkanlık sistemlerinde arıyor, pusulasını şaşırmış bir durumda. Biz bu anlayıştan adalet bekleyemeyiz, onaylayamayız. Biz bu anlayışı korsan yasa tasarılarında gördük. Akademisyen milletvekillerine kıyak emeklilik, çocuğa tecavüzcüsüyle evlilik, kişiye özel, adrese teslim yasa tasarıları buraya geldi. Ahlaki ve moral değerleri örseleyen bu fütursuz anlayıştan biz adalet bekleyemeyiz. İsrail’den alınan rüşvet karşılığında Mavi Marmara katliamına ilişkin yargılama yetkisini ve egemenlik hakkını terk eden anlayıştan adalet bekleyenler de yanıldı zaten, beklentileri boşa çıktı. Yüzyılın en büyük yolsuzlukları Deniz Feneri, 17-25 Aralık soruşturmalarında yolsuzlukların üstünü örten, suç ortağı İran’da idama mahkûm olmuş olan Zarrab’ı kurtarmak için çırpınan, pusulasını şaşırmış bir anlayıştan biz adalet bekleyemeyiz.

HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’nın evinde yargı üzerinde yapılan kirli pazarlıklarla Yargıtay ve Danıştay üyeliklerini cemaate teslim eden ve kumpas davalarının o zamanki savcısı, şimdiki zanlısı bu karanlık zihniyetten biz adalet bekleyemeyiz. Adaleti ve devleti FETÖ’yle ortaklaşa yönetip yanında çıraklık eğitimi aldığı dönemde ayrı, kavgaya tutuşup ortak menzillere tek başına yürüdüğü dönemde ayrı, darbe fırsatçılığıyla devleti işgal ettiği ustalık döneminde ayrı referanslar kullanan bu çok yüzlü ve ilkesiz anlayıştan biz siyaset bekleyemeyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi