Yerli Otomobilin Adresi, Sanayi Parkı Olmalı

Bundan bir kaç ay önce TÜRKONFED öncülüğünde ülkemizin 80 ilinden 400 civarı iş adamını Diyarbakır’a davet edilmişti.

Bu iki günlük gezi ile iş adamları arasında bir tanışma ve ısınmanın yanı sıra İstanbul Politikalar Merkezinin(İPC) verdiği panel etkinliğe damgasını vurdu.

İstanbul Politikalar Center(İPC) Başkanı Prof.Dr.Fuat Keyman’ın katılımıyla gerçekleşen panelde daha önce pek duyulmayan bir kavram özel bir projenin teması olarak anlatıldı.

Proje sudur:“Türkiye’nin kentlerinden kentlerin Türkiye’sine” bu projenin organları ise“sanayi parkları” .

Malum çoğu ülkeler kentlerinden daha meşhur iken bazı ülkelerde kentler bulundukları devletlerden daha meşhurdur.

Örneğin Barselona, Oslo, Newyork, İstanbul gibi.

Tabi önemli olan bu tür kentleri oluşturmak, olumlu özellikleriyle ön plana çıkarmak.

Ülkemizde“Sanayi Parkı”projesine uygun 12 il belirlenmiş olup ona göre çalışmanın başlaması beklenirken yerli otomobil üretimi gündeme geldi.

Tavsiyem o ki bu 12 ilden biri olan Şanlıurfa-Diyarbakır arasında bulunan coğrafi alana yapılması düşünülen“sanayi parkı”yerli otomobil fabrikasıyla başlasın.

Böyle bir kararın birçok açıdan yararlı olacağı kanaatindeyim.

1-Bu bölgede hem genç nüfus çok, hem de iş imkanları çok kısıtlı, dolayısıyla çalışan bulmak kolay olduğu gibi halkın yüzü de ona göre gülmeye başlayacak.

2-Hem iç pazarda hem de dış pazarda müşteri kitlesi bu bölgede daha fazladır, bir alışkanlıktır maalesef, kişi batıdan bir şeyler almaya daha meyillidir bu bir süreliğine daha devam edecek.

3-Bu bölgenin güvenliği daha da profesyonel bir hal alacak, dolayısıyla bu “sanayi parkı” yatırımı buna bir katalizör olacak,

4-Yüz yıldır ihmal edilen doğu vilayetlerimiz de bu vesileyle bir aritmetik ortalamaya yakın bir gelir elde etmeye çalışacaklar, insanlarda müthiş bir güven ve umut aşılayacak,

5-Ülkemiz üzerinde bazı oyunları denemeye çalışan düşmanların manevra alanı daralacak.

6-Kürt/Türk kavramı üzerinde politika yaparak hayatını sürdüren partiler yavaş yavaş taban kaybedecekler, siyasete kalite gelecek.

7-Doğu güneydoğu insanı bu kirli politikanın pençesinden kurtulursa özüne dönecek ve kanaat ve sahavetle hayat taçlandırılmış olacak.

Daha ne olsun arkadaş, benim kanaatim budur. Hal böyle olunca ben bu talebi dilenerek seslendirmek istemiyorum, yetkililere bir faydalı hatırlamada bulunuyorum.

Vatandaş olarak benden bu kadar geliyor, tercih sizin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi