Referandum ve sonrası...

Referandum esnasında Ülker reklamı veMc. Donalds reklamı evetçilerdeki kararsızların gidişatın değişmesine katkı oldu gibi.Aslında bu ara referandum zamanıolmadığını, büyük kısmının2019'da yürürlüğe gireceği olguda Ekim, Kasımayında referanduma gidilmesi başarı yüzdesi açısındandaha doğruydu. Akabinde deşimdi sonuç ne çıkarsa çıksın5 Kasımda olacak diye iddia etmiştim ama bu ekonomide bu tarih artık zor ve erken seçimMartta, Nisandadevreye belki girebilir. Bu arada bazı yazılarımdaRus'ya sıkıntısı 1.5 yıldır bizi zorladı birde hain haçlılarla daha yapıcı kabadayılıktan yana olmalıyız aksi halde sert sürtüşmeler devam ederse olabilecek 2-3 yıllık durgunluk ülkemizde sosyal sorunları arttırır. Tabiki ezdirmeden dik durmak en güzeli vehakları değil politikacıları suçlamak daha iyi sonuç doğururfikrimde de hala ısrarlıyım.

Piyasanın sıkıntıda olması hasebiyle çok gereksiz bir dönemde referandumakalkışmak rizikoyduama bu necip millet sanırım önlem alınmazsa 2018 krizinden çıkamayıp sondan 2. görevini yapacak duruma gelmemeli. 16 Nisanda son görevini yapmış olacaktır. Ama ikaz ettiğim önlemler alınmaz ve sahadan insanlarla yol alınmaz ise sona yaklaşıyoruz gibi. İşte bu ekonomik olumsuzluklarıözellikle kamudave AkPartidesahayı okuyamayanlar yüzündenyaşadığımız unutulmamalı.Adamlar koltuğu kapınca süpermen bürokrat olduklarından iyi netice versin, kötü netice versin ayın 15'inde maaşlarını nasıl olsa alıyorlar, o yüzden batmışız çıkmışız onlar için hiç önemi yok.Partide ve bürokraside her şeyi iyi bilenlerden oluşuyor olgusunun doğru olmadığı,dışarıda çok iyi analiz ve çözüm önerileri oluşturabilen insanların olduğunu hiç düşünmüyoruz.İşte bunlardan biri olduğumu söyleyenlerin olması beni mutlu etsedeaşağıdaki yazılarımı okuyarak bunu doğruluğunu diğerbir çok yazımdan algılayabilirsiniz.Anayurt gazetesinde 18 Aralık 2015'te "GSYİH'da %4.40 emisyon sorunu" ve 28 Haziran 2016'da "Faizler daha de inse canlanma beklemeyin" yazılarım vergi affının ötelenmesi ve 11.75 milyar lira faizsiz kredi dağıtılmasına gelmemizin ne denli gerekli olduğunu taaa o zamanlar yazmışım. Haa bu arada 17-25 Aralık 2013 hainliğinden 2-3 hafta önce yani3 Aralık 2013'te "Fetö maksadını aşıyor, durumtehlikeli" mealinden bir yazı yazdığımıda gerekirse okumalısınız. O yazımda Fetullahınkripto ermeni söylentisine değinmem ve ABD'nin kucağında oturanlarınhainlikleri 15 temmuzdan çok, çokevvel hatta 17-25 aralıktan evvel haçlı dölleriyle ilgili neler yazdığımıgöreceksiniz.

2-3 hafta önce Referandumun 51-49 Evet lehine olacağını yazmıştım.Almanya-Hollanda dayatması ve Haçlı zihniyetinde ki AB'nin hayır yönünde tavrı evetleri 2 -3 puan yükseltti gibi.Bir tanıdık antikacı hayırcıdostum Evet çıkarsa hile yüzünden olur deyince, bakyaşlı hakimlerin çoğu sosyal demokrat ve Çankaya seçim kurulundan hakim Ümi... abiyi tanırsın çok düzgün bir sosyal demokratonun olduğu kısımda sorun olurmu deyince inanmadı telefonda görüşünce o hakim abim dediki "yenilgi için matbaada sahte oy pusulaları basılmıştır bile o yüzden kontrolü çok kolay sürçte hile olacak demek yenilgi pisikolojisi ile yerim dardı bahanesinden öte değil" deyince söylediğinin yanlış olduğunu anladı.PAPA ile saf tutan ve o fotoğrafa yakalanan AB madem hayır istiyor o zaman bizde Evet tarafında yerimizi bulmalıyız diyenler artı gibi...Bende aslında kimi zaman şu kimi zaman bu tarafta oluyorum ama Reisin yanındakiler yüzünden onlarda aynı yerde olmak istemesemde Haçlı zihniyetine ülkeyi yem etme sıkıntılarına bürünüyorum.Milliyetçiliğim sıkıntılarıma ağır bastığından ne yapacağıma sanırım sandıkta vicdanımın sesine kalacak galiba...

Reisin işe çok asılmasının sebebi evetlerin %55'in çok üzerinde olmasını sağlamak.Bu durumda Meral hanımdefterini kendince kapanmış olacak diye düşünülüyor sanırım.Burada Ak parti en son oyu olan 49.5 oyunun43-44 puanını evette kalacağını kamuoyu kuruluşları aktarıyor. Bu çerçevede MHP'nin 11.90 son oyunun ilk başlarda 3 puanı evete 9 puanının hayıra kayacağı tahminimhaçlı AB fotoğrafından sonra 4-8 bandınagelebileceğini düşünüyorum...Bu arada 10.80 olan PKK oyunun çoğuanketlerde % 7-8bandında olduğu baz alınırsa % 3-4oyun 2-2.5 puanı evete 1-1.5 puanı CHP gibi düşünerek hayır yönünde olacağını düşünüyorum... SP ve BBP ile diğer küçük sağ partilerin yarı oyuda evete geleceği savım doğru çıkarsa 44+3+2.5+1= 50.5 puanlık evet olgusu şimdilik böylegözükmekte. Bu arada Başbakan ve Cumhurbaşkanı her gün meydanlarda ikenKılıçdaroğlunun bu aralar3-4 günde bir meydanlara çıkması ama diğer günler salonlarda miting yapmasımağlubiyetişimdidenkabullenmesinden olsa gerek.Diğer CHP'li önemli şahsiyetlerinde sadece CHP'lilere hitap etmesi ve o ortamdakilerin heyecanlı olmayışı Hayır blokuna menfi bir durum oluşturuyor. Kendi seçmeni zaten hayırcı,kendi çalıp kendi oynadıkça sonuç değişmezher yerde bölge vekilleri ve taşeron vekillerimiting yapmadıkça işleri umdukları gibi gitmeyecekbunu bilmeliler.Kılıçdaroğlu devamlı gaflar yapıp pasifgider ve TV reklamları Evet yönünde yoğunlaştıkça 51 bandını geçmeksürprizolmayacak gibi.Ak partiden %10 fire iseesnafın zor durumda olanları, geçim sıkıntısı ile iktidar partisinin koltuğu elinden alınmış olan siyasi ve bürokratlarının negatif yansımasından kaynaklandığını düşünüyorum, ama bunlar giderek azalıyor galiba.

Referandumda olurya bir densiz açıklama ile hayır çıkar veya çokaz farkla evet olsa da Meral hanım rüzgarı engellenemez, kuracağı parti ile en az%20 bandını yakalar... Bu arada CHP'nin bazı ulusalcılarını yanına alarak CHP'den %4-5 oy alarak MHP'den 10 puan civarında ki oyunu, ak partiden de en az10 puan alarak işlerin beklenen rotadan %25 ile başarı ileçıkabilir. Şimdi en az54-55 puanlık evet olgusunda Meral hanım 15-20 vekilini CHP listelerinden seçtirilebilir amabu arada Devlet bey kanadı ise Ak parti listelerinden 25-30 vekil ile seçilerekyeni bir mücadele mecliste görülecektir.Fakat Meral hanımın işi geciktrmesi ve 200 kişilik kurucular arasından naylon malzemeler ileİktidarın gazabına uğraması da ters tepecek gibi.Bir de benim ve benim gibilerin projeleri devreye girer halka güven sunulur veMeral hanım Fetöden arınmış insanlarla halkın önüne çıkarsa bu sinerji onu % 35'lere taşır ve Reisin etrafı kendilerine önerilen projeleri ciddiye almamalarının faturasını okur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.