EN KIYMETLİ ORGANIMIZ…

İnsanın en büyük serveti sağlığıdır. Sağlığımızı kaybettiğimiz zaman halsizleşiriz, canımız yanar ve kendimizi kötü hissederiz ki bu hafif hastalıklarda olan hafif belirtilerdir. Bununla beraber sağlıksız insan kendine ve çevresine faydalı olamaz hatta aksi bile olabilir çünkü pek huzuru yoktur. Bu nedenle insan her zaman sağlığını korumalıdır. İnsanların sağlığını korumaları hakkında halkı bilinçlendirmek amacıyla Dünya genelinde bir numaralı ölüm nedeni olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, kalp hastalıkları riskini azaltacak önlemler konusunda toplumları bilgilendirmek amacıyla, Dünya Kalp Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) iş birliğiyle her yıl 29 Eylül "Dünya Kalp Günü" olarak kabul edilmiştir.

DSÖ, dünya genelinde her yıl 17, 3 milyon insanın kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşama erken veda ettiğine işaret ederken, basit önlemlerle kalp krizi ve felç riskinin en az yüzde 80 azaltılabileceğini belirtiyor. Dünya Kalp Federasyonu ve DSÖ, 100'den fazla üye ülkede çeşitli etkinlikler ve sağlık kontrolleri, söyleşiler, konserler, yürüyüş ve bilimsel forumlar düzenleyerek, kalp hastalıklarından korunma konusunda toplumlardaki bilinci artırmayı hedeflemektedir.

En kıymetli organımız olan, Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam ediyor. Öyle ki her 40 saniyede 1 kişi kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybediyor. 24 Eylül 2000 tarihinden itibaren her yıl kutlananDünya Kalp Günü, kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğuna ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek için düzenleniyor. Dünya Kalp Günü ile tüm dünyada, kalp ve damar hastalıklarının neden olduğu ölümlerin risk faktörlerinin yüzde 80'inin önlenebileceği hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.Kalp sağlığında en önemli adım bilinçli bir yaşam sürdürmek. Çünkü uzmanlar kalp hastalıklarının en önemli sebebi olarak kötü yaşam koşullarını görüyor. Sağlıklı beslenme, spor ile desteklenmiş aktif bir hayat, sigara ve alkol tüketiminden uzak kalmak ise kalp ve damar hastalıkları riskini yüksek oranda düşürüyor. Bu bilinç doğrultusunda günlük hayatını şekillendiren hastaları uzun ve sağlıklı bir ömür bekliyor. Bunun yanı sıra doktorlar beden kitle indeksi ve şeker, tansiyon gibi sağlık değerlerinin de kontrol altında tutulmasının önemini vurguluyor. Kalplerinizden sağlık, huzur, mutluluk, iyilik ve sevgi hiç eksilmesin. Sağlıkla Sevgiyle esen kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.