Yapay Zekâ nedir, Geleceğin Meslekleri nelerdir?

Yapay Zekâ Nedir, Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Son yüzyıl içinde teknolojinin büyük bir hızla gelişmesinin ardından dünya yeni bir sanayi devrimi yaşamaktadır. Bu yeni sanayi devrimi ise henüz daha tam anlamıyla çözülemeyen yapay zeka kavramını ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde de son yıllarda yapılan teknoloji hamleleri sayesinde, Türkiye yapay zeka mühendisliği, yazılım uzmanı, yapay zeka uzmanı vb. birçok farklı yeni meslek türünün gelişimi gözlemlenmektedir. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen yapay zeka mühendisliği her geçen gün önemini arttırmakta ve birçok ülke tarafından değeri anlaşılmaktadır.

Yapay zeka meslekleri başlığı altında günümüzde birçok yeni meslek ve mühendislik alanı ortaya çıkmıştır. Hemen hemen tüm alanlarda kullanılmaya başlayan yapay zeka şuan için sadece belirli görevlerin yapılabilmesini sağlamaktadır. Tek bir uzmanlık alanına ait tüm işleri yapabilen yapay zekâlar günümüzde birden fazla iş üzerinde faaliyet göstermemekte ve kendi kendine karar alamamaktadır.

Gelecekte birçok mesleği ortadan kaldıracağı düşünülen yapay zeka teknolojisi, bugün bile birçok sektörde makineleşmenin hızlanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerinde yapay zekânın popülerleşmesinin ardından ortaya sayısız komplo teorisi de atılmaktadır. Bu teorilerin büyük çoğunluğu asılsızdır.

Yapay Zeka Teknolojisi ve Geleceğin Meslekleri  

Teknolojinin zirve noktası olarak görülen yapay zeka, son yıllarda büyük bir tartışmanın odağında yer almaktadır. Özellikle yapay zeka teknolojisi kullanan otonom araçların bir takım güvenlik açıkları yapay zeka nedir, yapay zeka teknolojisi ne kadar faydalıdır gibi soruların çoğalmasına neden olmaktadır.

Yapay zekanın geliştirilmesi, denetlenmesi ve üretilmesi hakkında birçok yeni meslek kolları ve farklı eğitim alanlarının önümüzdeki 10 yıl içinde ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Yapay zeka teknolojisinin gelecekte ortaya çıkarması beklenen meslekler arasında;

Veri ve yapay zeka mühendisliği
Yapay zeka destekli sağlık uzmanı
Veri analisti
Yazılım ve bilgisayar mühendisliği
Robotik kodlama vb.

Birçok farklı sektörde yeni iş türlerinin ortaya çıkması beklenmektedir. Bu mesleklerin dışında yine bilgisayar, yapay zeka ve internet içerikli yeni meslek dallarının ortaya çıkacağı ön görülmektedir. Yapay zeka kullanan araçlar özellikle son dönemde Avrupa ve Amerika’da yeni tartışmaların doğmasına ve yapay zekanın hukuk alanında bile çeşitli meslek dallarını doğurabileceği düşünülmektedir.

Yapay zekayla birlikte gelişen yeni iş modelleri artık insanların ofis vb. yerlerde çalışmalarına gerek kalmayacağına ve Freelance (serbest) ve home ofis gibi kavramların yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Yapay zekanın yaygınlaşmaya başladığı bu dönemlerde özellikle robotik kodlama eğitimi ve yapay zeka teknolojileri hakkında çeşitli becerilerin kazanılması oldukça önemlidir.

Yapay Zekanın Ortadan Kaldıracağı Meslekler Nelerdir?

Kurumsal dijitalleşme ve yapay zeka teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmeler birçok mesleğin ortadan kalkmasına neden olacaktır. Şimdiden birçok mesleğin yapay zeka teknolojisi sayesinde etkinliği azalmıştır. Yapılan araştırmalara göre gelecekte yapay zekanın yok edeceği meslekler arasında;

Siber güvenlik uzmanlığı
Dijital veri bilimcisi
Şoförlük
Tasarım ve pazarlama meslekleri
İnsan kaynakları uzmanlığı vb.

Birçok mesleğin ortadan kalkacağı ön görülmektedir. Özellikle elektrikli ve otonom araçların piyasaya çıkmasının ardından ilk sırada yok olacak meslekler arasında şoförlük gösterilmektedir. Kendi kendine gidebilen insansız araçlar yakın gelecekte uzun yol şoförlüğünün ve şehir için taşımacılıkta yapay zekanın kullanılması şoförlük mesleğini ortadan kaldıracaktır.

Yapay zeka üzerinden yapılan en büyük tartışmalar arasında, yok edeceği mesleklerle birlikte, yapay zekanın yeni etik değerler oluşturacağı yönündedir. Avrupa ve Amerika’da yapay zeka hakkında yeni kanuni düzenlemelerin yapılması için görüşmeler yapılmaktadır.  

Geleceğin En Popüler Meslekleri Hangileri Olacak?

Dünya genelinde devlet destekli ve özel şirketler tarafından yapılan dev teknoloji hamleleri ve rekabet ortamı sayesinde önümüzdeki 15 – 20 yıl içinde yapay zeka teknolojisinin inşaların hayatında önemli bir yer edeceği düşünülmektedir. Yeni yapay zeka meslekleri ve eğitim türlerinin ortaya çıkması da beklenmektedir.

Gelecek yıllarda birçok sektörde aktif olarak kullanılması beklenen yapay zeka, şimdiden çoğu iş alanında devrim niteliğinde değişiklikler yapmıştır. Yapay zeka teknolojisinde yaşanan bu yeni gelişmeler gelecekte yayınlaşacak ve asla popülerliğini yitirmeyecek mesleklerin hangileri olduğu tartışmasını doğurmuştur. Geleceğin en popüler meslekleri;

İçerik ve kod yazarlığı
Storytelling (hikaye anlatıcılığı)
Yapay zeka tasarımcısı ve mühendisi
Teknoloji ve yapay zeka eğitmenliği
Avukatlık, hâkim vb.
Yaratıcı yazarlık

Gelecekte de popülerliğini sürdürecek olan meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle sadece insan aklının yapabileceği; duygusal karar alma, sanatsal yaratıcılık gibi unsurların ön planda olduğu mesleklerin hiçbir zaman kaybolmayacağı aksine daha da popülerleşeceği düşünülmektedir.

Yapay zeka teknolojisiyle birçok mesleğin ortadan kaybolması ön görülürken aynı zamanda yeni meslek dallarının da ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Bu nedenle kısa süre içinde en popüler meslekler ile eski meslekler arasında yaşanacak sessiz çatışmanın kısa süreceği düşünülmektedir.

Yapay zeka teknolojisi birçok açıdan insanlığa avantaj sağlayacaktır. 21. Yüzyılda yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak yapay zeka, yeni sanayi devrimi olarak görülmektedir. Yapay zekanın faydaları ve zararları yine insanların teknolojiyi kullanmasına bağlı olarak şekillenecektir.    

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hale Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.