Tarımsal projelere, 2017'de TKDK'dan 110 milyon avroluk destek

2011’de IPARD'ın ilk çağrısına sadece 41 başvuru geldiğini, 2016'da iseIPARD II'nin ilk çağrısına yaklaşık 9 bin başvurualdıklarını,IPARD II programının da2020 yılına kadar süreceği açıklayanTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu( TKDK) Başkanı Dr.Ahmet Antalyalı,genç girişimciler ve kadın yatırımcılara pozitif ayrımcılık yaptıklarını,binin üzerinde kendi işinin sahibi olan kadın yatırımcı tarafından kurulan işletmenin, ülke ekonomisine kazandırıldığını söyledi. Antalyalı, 2017'de yaklaşık 110 milyon avroluk proje sahibi ile desözleşme imzalanacağını bildirdi.

IPARD II, 2020 yılında sona mı eriyor?

Tarı m ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanmakta olan Avrupa Birliği, Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı’nın (IPARD) ilk döneminin kapanışı ve ikinci döneminin tanıtımına yönelik toplantı Ankara’da yapıldı.IPARD Programı Yönetim Otoritesi Başkanı sıfatıyla ilk konuşanGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak,2020 yılında kadar uygulanacak olan IPARD II Programının, IPARD I’in başarısını sürdüreceğini ifade etti.

2011’de IPARD'ın ilk çağrısına sadece 41 başvuru geldiğini, 2016'da iseIPARD II'nin ilk çağrısına yaklaşık 9 bin başvurualdıklarını,geçen dönemde yapılan yatırımların yanında, 350 bin tarımsal alet ekipmanve5 bin 354 traktör alımı gerçekleştiğini anlatanDr. Ahmet Antalyalı, genç girişimciler ve kadın yatırımcılara pozitif ayrımcılık yaptıklarını, 1.000'in üzerinde kendi işinin sahibi olan kadın yatırımcı tarafından kurulan işletmeninülke ekonomisine kazandırıldığını söyledi.

2017'de,makine parkları, tavukçuluk, fide, mantar, manda sütü veeti,kaz üretimine destek

2017'de yaklaşık 110 milyon avroluk proje ile sözleşme imzalanacağını, IPARD II programının 2020 yılına kadar süreceğe dikkat çeken Dr.Antalyalı,IPARD II Programıile yeni dönemde destek verilen mevcut sektörlere, makine parkları, yumurta tavukçuluğu, fide-fidan, mantar üretimi, manda sütü, manda eti ve kaz yetiştiriciliğinin de eklendiğini belirtti.

Antalyalı,yeni dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarının da destek kapsamınaalındığının altını çizerek,program kapsamında işletmelerin gerek kendi ihtiyacına yönelik,gerekse ticari amaçlı enerji yatırımlarına yüzde 50 ila 65’e varan oranlarda hibe desteği sağlanacağınıkaydetti.

IPARD ile kırsalda50 bin istihdam sağlandı

Türkiye'de TKDK'nın ve IPARD programının sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğinebüyük katkısı olduğunu anlatanAvrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Uluslararası İkili İlişkiler Direktörü John Clarkeise,IPARD Türkiye'nin, AB'ye katılım sürecine önemli katkılarda bulunacağını, IPARD başarı hikâyesinin önemli olduğunu ifade etti

IPARD'ın kırsalda yaşayanların hayatına önemli katkıları olduğunu, tahmini olarak 50 bin istihdam sağladığını veTürkiye'nin AB'nin kilit bir ortağı olduğunu ifade eden Clarke, "Dış politika, enerji, mülteci krizi, terörle mücadele gibi bütün konularda işbirliğini devam ettirmek bizim için çok önemli. Bu platformu kullanarak AB'nin çok net olduğunu söylemek istiyorum. AB yakın zamanda gerçekleştirilen darbe girişimini net bir şekilde kınıyor.

Clarke,Türkiye'nin demokratik kurumlarını destekliyor ve terörist faaliyeti kınıyoruz

Türkiye'nin demokratik kurumlarını destekliyoruz ve bu terörist faaliyeti kınıyoruz. Türkiye'nin karşılaştığı güçlükleri yenmesini umuyoruz.AB ülkeleri AB'ye katılım konusunda Türkiye'yi desteklemeyedevam edecek. Yaklaşık yılda 600 milyon avro harcanarak bu desteği sunuyorlar. Bunun yanısıra demokrasi, yönetişim, temel haklar ve hukukun üstünlüğü konularında yaklaşık 1,5 milyar avro da Türkiye'ye ayrıldı,2014-2020dönemi içerisinde bu başlıklar altında bu finansman kullanılacak."dedi.

IPARD Programının ikinci etabına ilişkin bilgi verenGıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Danişda, önümüzdeki dönemde 801 milyon avrosu AB katkısı olmak üzere, ulusal bütçeden yapılacak katkı ile birlikte, yaklaşık 1 milyar avroluk kaynağı vatandaşların, yatırımcıların kullanımına sunacaklarını söyledi.

1 milyar 181 milyonluk dolaylı bir katkı sağlandı

2011 yılından bu yana IPARD I Programı kapsamında 15 ayrı çağrı ilanına çıkıldığını,bu süreçte yaklaşık 11 bin yatırımcı proje sahibi ile sözleşme imzalandığını belirten Danış,b u projeler için sağlanan toplam hibe tutarının yaklaşık 3,4 milyar lira olduğunu, ayrıcafaydalanıcılara IPARD yatırımlarının bazı vergilerden muaf tutulması sebebiyle,1 milyar 181 milyon liralık dolaylı bir katkının daha sağlandığının altını çizdi.

Daniş, bu destekler sayesinde Anadolu’nun 42 ilinde faydalanıcı katkılarıyla beraber, toplamda yaklaşık 7 milyar lirayı bulan yatırım gerçekleştirildiğini belirterek, tamamı AB standartlarında olmak üzere, bin 106 süt, 379 kırmızı et ve 725 kanatlı eti üretimi gerçekleştirilen tarımsal işletme kurulduğunu söyledi.

Bu yatırımlarla,20 ülkeye yıllık 80 milyon ihracat gerçekleştirildi

Bunun yanı sıra, 117 süt işleme, 51 süt toplama, 111 et işleme, 143 meyve-sebze işleme tesisinin IPARD fonları ile Türkiye'ye kazandırıldığını anlatanDaniş, programdan yararlanan 20 işletmenin, 20 farklı ülkeye yıllık 80 milyon liranın üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

2020'ye kadar sürecek IPARD II programında ise tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonuna ve kırsal ekonomik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine daha yüksek oranlardaki desteklerle devam edileceğini belirten Danış, "Önümüzdeki dönemde 801 milyon avrosu AB katkısı olmak üzere, ulusal bütçeden yapacağımız katkı ile birlikte, yaklaşık 1 milyar avroluk kaynağı vatandaşımızın, yatırımcılarımızın kullanımına sunacağız."ifadesini kullandı.

Toplantının sonunda tüm yatırımcıları temsilen, TKDK’dan destek alarak, farklı sektörlere yatırım yapan 10 yatırımcıya plaket takdim edildi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.