Öğretmen sürgünü üzerine

Kardeşlerim bu toplumda herkes işini yapsaydı, başkasının alanına karışmasaydı hayat kendiliğinden düzene girecekti zaten.

Özellikle Şehrimizde olmak üzere genelde;

Siyasetçi tuhaf,

Bürokrat tuhaf,

Memur-işçi başka bir tuhaf.

Ancak gel gör ki böyle durumlarda kabak zayıf olanın başına patlıyor. FETÖ meselesinde de bile öyle olmadı mı?

Birinci sınıf ortada yok, ikinci sınıf çoğu işinin başında, ya da ihraç olmuş elini kolunu sallıyor, üçüncü sınıf kahır ekseriyet darbe almış vaziyette. Buna rağmen hala bir umut diye hükümete beddua bile etmiyor. Cumhurbaşkanımız boşuna bunlara ibadet tabakası dememişti.

Kısacası devletin köhnemiş çarkı ancak bu kadar işliyor. Ne diyeyim bu eğitim sisteminden çıkan beşeri sermayeden de bu kadar oluyor.

Gelelim asıl meseleye;

Malum bu Eğitim-Sen mensubu öğretmenlerden 4300 kişi Diyarbakır’da olmak üzere on bini aşkın kişi önce açığa alındı.

Diyarbakır’ın Ak Parti vekilleri Galip Ensalioğlu ile Ebubekir Bal ile İl başkanı Av.Muhammed Dara Akar il Başkan danışmanı olarak benim de katalizörlüğümle bağırıp çağırdık, herkes kendi hinterlandında sesini yükseltti, yetkililerle yapılan toplantılarda Sivil Toplum tepkilerini Ankara’ya iletti derken 400-500 civarı ihraçlar hariç değerleri görevine başladılar.

Vatandaş çok daha önceleri yaklaşık beş bin civarı öğretmenin Diyarbakır’dan yer değiştirme talebini birçok kere Ankara’dan talep ediyordu ama kısmet bu seneye denk geldi.

Bunlar sürgün edilirken ben hiç üzülmedim çünkü bunların çoğu göreve döndükten sonra da okullarında hava cıva atıyorlardı, Kürtçe bir söz var“kér çu cuzan hat”o zaman bu sürgüne de razı olmaları lazımdır, ama devlet yine şefkat yüzünü gösterdi ve bunlara çalıştıkları eski ili dışında herhangi bir ili tercih edebilecekleri ruhsatı verildi.

Peki neydi bu öğretmenleri bu kadar sıkıntıya düşüren?

Bunların bir kısmı, siyaseti okullara sokuyordu,

Çocuklarımıza bilgi beceri öğreteceklerine kirli politikayı öğretiyordu,

Hatta bir kısmı gariban Kürt çocuklarını dağa bağa gönderiyordu,

Arkadaş bir öğretmenin böyle sıra dışı işlerle uğraşma gibi bir lüksü olabilir mi? baksanıza bir bayan öğretmen Bismil’de sınıfta“bozkurt işareti”yaptı, sosyal medyada müthiş bir tepki topladı. Bu öğretmeler ise bunun alasını yapıyorlardı maalesef.

Dolayısıyla kimse bunları öyle kahraman falan sanmasın bunların çoğu görevinde yetersiz, mesleki açıdan kendini yenilemekten aciz, emekliliği geldiği halde emekli olmaktan çekinen, görev yaptığı okulda da siyasi taraf gibi görünüp aslında küfre hizmet eden kimselerdi.

Yani veli bir bilse,

Vatandaş bir bilse,

Devlet görevini yapsaydı, bunların öğretmenlikten men edilmesi çoktan vacip olmuştu.

Bir devlet memuru memursa devletini tanımakla yükümlüdür, hem devletin maaşını alacaksınız hem de düşmanıyla kol kola olacaksınız işte buna bir yere kadar tahammül edilse de bir yerden sonra artık tahammül sınırı aşılıyor.

Devlet ile öğretmen sürgünü hikayesi bundan ibarettir. Tersini söyleyen varsa kusura bakmayın hilafı hakikat konuşuyor.

Eğitim-sen bir ara “Müslüman çocuklarına din dersi zorla veriliyor” diye vaveyla çıkarmadı mı?Sadece bu suça destek verdikleri için bir öğretmen sürgün yemişse yine de değer.

Ama ne yazık ki onlar arasında da masum olanları vardır. Zaten bu son yer değiştirme imkânı da onların yüzü suyu hürmetine olduğuna inanıyorum.

Öğretmenler odasında bu tür işi olmayan işe karışan öğretmenlere ileri geri konuşma imkanını vermemek lazımdır diye düşünüyorum.

Üstelik orta lise öğrencilerine siyaset yapma hakkı da yasal olarak verilmemiştir. Çünkü dersine adapte olmasını engelliyor, geleceğini karartıyor.

Böyle düzeysiz konuşmaya devam eden öğretmenleri lütfen BİMER/CİMER gibi ilgili mercilere şikayet edin.

Ben köşemde yazayım da gerisini vatandaş bilir. Paylaşmak istediğiniz bir şey varsa mailim aşağıdadır.

diyarbakirdes@gmail.com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.