Başka Aladağlar yanmasın!

Aladağ’da meydana gelen yangın felaketi ve beraberinde 11 çocuğun hayatını kaybetmesi, ülkemizdeki eğitim sisteminin nasıl zayıf ipliklerle ücra köylere bağlı olduğunu hepimize bir kez daha ve bu kez çok acı biçimde gösterdi.

Yoksulluktan, okulsuzluktan bulundukları köylerde eğitim alamayan çocuklarımız, özellikle de kızlarımız, farklı yapılanmalara teslim edilerek, hem can güvenlikleri, hem de çağdaş eğitim alma haklarıyla ilgili büyük tehdit altında bırakılıyor.

Devletimiz okulu olmayan köye okul, yolu olmayana yol, yurdu olmaya da yurt yapabilme yetisine sahip olmalı. En azından önceliği bu olmalı. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği çağdaş ve modern eğitim almış çocukların, gençlerin sayısının çoğalmasıyla aydınlanacaktır.

Bugünkü tablo ne yazık ki böyle bir ışıktan hepimizi yoksun bırakıyor. Ülkemizin bazı noktalarında çağdaş ve Batı normlarında eğitim veriliyor olabilir fakat bu standartlar memleketin dört bir yanında geçerli olmadığı sürece, sonuç alınması mümkün olmayacaktır.

Aladağ’da bir yurtta yanan, dumandan zehirlenen, boğulan kızlarımız hepimize bu gerçeği bir kez daha hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, eğitime ayırdığı bütçeyi mutlaka artırmalı, kaliteli ve çağdaş eğitim olanaklarını, ülkenin bütün çocuklarına ve gençlerine sunmak için gücünü kullanmalıdır.

Bugün dünya üzerinde uluslararası standartta eğitim almayan gençlerin, yeni mezunların, ufuklarını genişletme şansı yoktur. Türkiye’de eğitim almış bir doktor, mühendis, genetik uzmanı , ya da herhangi bir meslek erbabı, işini Norveç’te, Kanada’da, Avustralya’da icra edebilecek birikimden yoksunsa, Türkiye’nin dünya ülkesi olma şansı da kalmamaktadır.

Üniversitelerimiz bilim üretmeli, teknolojiye katkı koymalı, uluslararası standartta eğitim vermelidir. Bunun da yolu temel eğitimin son derece çağdaş normlarda aktarılmasından geçmektedir. Oysa Aladağ örneği bize bunun hiç de öyle olmadığını, yoksulluktan yararlanan bir takım örgütlenmelerin, eğitimi kendi istedikleri doğrultuda yönlendirmek için çaba harcadığını hepimize göstermiştir.

Aklın yolu birdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan şaşmayacağız, ya da karanlığa doğru ve ülkeyi asla iyiye götürmeyecek olan bir yolculuğa çıkılmasına izin vereceğiz.

Seçim hepimizin…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Esin Darcaboğaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi