Şartlı Eğitim Yardımı

Değerli Okurlarım Son yıllarda duyulmaya başlanan Şartlı Eğitim Yardımı'nın ne olduğu araştırılıyor. Evet bizler Federasyonumuz ve Derneklerimiz olarak başarılı öğrencilerin burslarını karşılamaya çalışıyoruz. Sosyal Yardım fonlarından da destek olmak için elimizden geleni yapmaya yapıyoruz herkese de diyoruz ki bir öğrencide siz okutun. Hayata bir insan da siz kazandırın özelliklede kız çocukları çünkü kızlarımızın okuması dolayısıyla ayakları üzerinde durarak koluna altın bileziğini takmasının şart olduğu düşüncesindeyim.Şartlı Eğitim herkesin bilgilenmesi gerektiğini düşüncesiyle bu yazıyı yazmak istedim umarım faydalı olur. Geleceğimizin neferleri olan Ögrencilerimize, bizlerin incisi değerli Öğretmenlerimize ve tüm Velilerimize Başarılı bir Eğitim Öğretim Yılı dilerim.Evet Şartlı Eğitim Yardımı nedir, kimlere verilir? 2018 yardım ücreti ne kadardır?

Maddi sıkıntı çeken bazı ailelerin çocuklarına eğitim harcamalarına katkı olması açısından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verdiği desteğe Şartlı Eğitim Yardımı denir. Bu eğitim yardımı çocuğun okul ve eğitim ihtiyaçlarını karşılaması için verilir. Bu yardımı alan çocuklar temel gereksinimlerini maddi zorluklar nedeniyle karşılayamazken bu yardım sayesinde giderlerini alabilmektedirler. Şartlı Eğitim Yardımı’nın bir diğer faydalı yanı ise bulunduğu yere uyum sağlayarak dışlanma risklerinin önüne geçilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zamana Kadar Verilir?

Şartlı Eğitim Yardımı hak kazanan çocuklar okulun başladığı andan itibaren üniversite hayatına kadar devem eder. Şartların değişmesi durumunda yardım alan kişinin bu yardıma ihtiyacı kalmadığı anlaşıldığında yardım kesilir ve ihtiyacı olan başka birine verilir.

Şartlı Eğitim Yardımı’nı Kimler Alabilir?

Dar gelirli olarak tabir edilen ailelerin şartlı eğitim yardımından yararlanmaları istenilen çocukları için temel eğitim giderlerinde aksaklıklara sebebiyet verilmeden öğrencilerin 3294 sayılı kanunu gereği yardım almaları ön görülmektedir. Her yıl bu yardımı almak için başvurular yapılmaktadır. Bu yardım çocuğun annesi ya da babasına yapılmaktadır. Şartlı eğitim ödeneğinden yararlanmak isteyen kişiler mevcut koşulları yerine getirmek zorundadırlar.

-Materyal yardımı, giyecek, kıyafet yardımı,

-Kırtasiye ihtiyaçları gibi gereksinimlerin karşılanması için verilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımının Çeşitleri Nelerdir?

-Öğle yemeği yardımı,

-Ücretsiz kitap yardımı,

-Öğrenci barınma yardımı,

-Engelli öğrencilerin ulaşımını sağlama yardımı,

-Belediye para yardımı,

-Gıda yardımı,

-Maaş Yardımları

-Karşılıksız yardım parası şeklinde sıralanabilmektedir.

Peki 2018- 2019 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

-İlköğretime devam eden erkek öğrenci için Aylık 35

-İlköğretime devam eden kız öğrenci için Aylık 40

-Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için Aylık 50

-Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için Aylık 60

Başvuru Sırasında Gereken Evraklar Nelerdir?

2018 şartlı eğitim başvuruları okul döneminin dışında herhangi zamanda da yapılabilmektedir. Şartlı eğitim yardım ödeneği için gereken başvuru evrakları:

-Çocuğun üstüne kayıtlı olduğu annenin;

-Kimlik ve Fotokopisi,

-Pasaportu veya ehliyetidir.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilebilir?

-Öğrencinin 2 ayda arka arkaya 4 günden fazla devamsızlık yapması,

-Mezuniyet veya okuldan atılması,

-Anne ya da babanın SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na bağlı işe girmesi,

-Ekonomik durumun düzelmesi,

-Hak sahibinin ya da ebeveyninin vefatı,

ŞESY başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye aykırı davranışlar olursa ödemelerde kesilmeler meydana gelmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvuracak aileler kayıtlı oldukları ilde veya ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ya da Türk Kızılay merkezlerine şahsen başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sürecinin ardından yardım almaya hak kazanmış iseniz çocuğunuz düzenli devam etmiş ise Kızılaykart aracılığı ile şartlı eğitim yardımı ödemesini alabilirsiniz.Başarılı bir 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı dilerim.Allah sizi bizden, bizi sizden hepimizi birbirimizden ayırmasın...

ESEN KALIN...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.