Anayasa Mahkemesinden emsal emekli maaşı kararı!

Anayasa Mahkemesinden Emsal Emekli Maaşı Kararı!

Anayasa Mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde emekliler için emsal niteliğinde bir karar açıklandı. 5 yıl boyunca emekli maaşı almayan ve hayatını kaybeden bir emeklinin, parasını almamasının hak ihlali olduğu belirtilmiş ve ölen kişinin mirasçılarına emeklinin biriken parasının ödenmesine karar verilmiştir. Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre aynı durumda olan emeklilerinde bu kararı emsal göstererek almadıkları aylıkları Sosyal Güvenlik Kurumundan talep etmelerinin önü açılmış oldu.

Davaya konu olan olayda 1999 yılında emeklilik aylığına hak kazanan bir kişinin, 2004 yılına kadar emekli aylığı hesabına yatırıldı. Ancak bu tarihten sonra yaklaşık 5 yıl boyunca emeklinin hesaplarında hiçbir hareket olmadığını Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiren banka, ödemeleri durdurulmasını sağladı. Bankanın bildirimi üzerine ödeme yapmayı kesen Sosyal Güvenlik Kurumu 2012 yılında mirasçıların talebi üzerine 2007 ve 2012 arasında ödenmeyen toplam 40 Bin TL’lik maaşı mirasçılara ödedi. 2007 öncesinde hak ettiği aylıkların ise zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle ödemeyen SGK, mirasçılar tarafından dava edildi.

Ankara 7. İş Mahkemesine başvuruda bulunan mirasçılar, mahkemeden davanın kabulüne ilişkin yanıt aldı. Fakat dava Yargıtay 10. Hukuk Dairesi tarafından temyiz edildikten sonra mahkeme kararını değiştirerek, mirasçıların dava taleplerini reddetti. Bunun üzerine mirasçılardan biri olan Muratcan Kolçak, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaparak, mülkiyet hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle davayı Anayasa Mahkemesine taşımış oldu. Bunun üzerine AYM’den emekli maaşına emsal karar verildi.

Anayasa Mahkemesi Emekli Maaşının Ödenmesine Hükmetti!

Mülkiyet hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan bir kişi, Anayasa Mahkemesinin emsal bir karar almasını sağladı. İlk olarak Ankara 7. İş Mahkemesinde görülen davada; 5 yıl boyunca hesaplarında bir hareket olmayan emeklinin emekli ayığı ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesildi. Mirasçılar tarafından SGK’nın ödemediği paraların iade edilmesinin istenmesi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu, 2007 sonrasına kadar olan miktarı mirasçılara ödedi. Ancak, diğer kısımların zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle ödenmemesine karar verdi.

Yargıtay tarafından mahkemenin mirasçılar lehine verdiği karar temyiz edildikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvuran mirasçı Murtacan Kolçak, Anayasa Mahkemesi tarafından haklı bulundu.

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararda; herhangi bir kanuni dayanak olmadan paranın kişinin hesabından geri alınmasını hak ihlali olarak göstererek, ölen kişinin almadığı emekli aylıklarının mirasçılara ödenmesi gerektiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi’nin almış olduğu bu karar mahkemede davanın yeniden görülerek açılan davanın kabulüne karar verilmesini gerektirmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Şirin Sağlam - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.